Connect with us

Nauka

Brak planu przerwania edukacji z powodu COVID-19, mówi Koca

Published

on

Minister zdrowia Fahrettin Koca powiedział we wtorek, że rząd nie planuje nakładać nowych ograniczeń ani zamykać szkół z powodu przypadków COVID-19.

„Jedna czwarta naszych przeciętnych aktywnych przypadków dotyczy grupy wiekowej 0-17 lat. Wcześniej było to 10-11 proc. Jednak wzrost ten znajduje odzwierciedlenie w hospitalizacjach na poziomie 10 procent, ale nie w liczbie pacjentów intensywnej terapii i zaintubowanych. Więc nie ma się o co martwić. Nie chcemy umieszczać zamknięć i restrykcji w porządku obrad na nowy okres. Jako Rada Naukowa i Ministerstwo Zdrowia uważamy, że wszystkie alternatywy, w tym edukację weekendową, należy wypróbować, a szkoły muszą pozostać otwarte we wszystkich kierunkach – powiedział.

Minister zdrowia dodał, że wskaźnik zaszczepienia nauczycieli rośnie i ci, którzy otrzymali przynajmniej jedną dawkę szczepionki, osiągnęli 92%, a 82% nauczycieli otrzymało dwie dawki.

„Aktywny przypadek wśród nauczycieli wynosi 3%, a liczba ta wynosi około 12 000” – zauważył Koca.

Turecki rząd wydał wytyczne dla lokalnych władz oświatowych dotyczące rozpoczynania edukacji twarzą w twarz. Wytyczne zalecają pełne szczepienie (dwie dawki) dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, kierowców autobusów szkolnych i pracowników stołówek.

Pod koniec sierpnia pierwszoklasiści rozpoczęli naukę w szkołach, aby wziąć udział w programie orientacyjnym. W ramach przygotowań do rozpoczęcia nowego roku akademickiego przedszkolaki i pierwszoklasiści uczestniczyli w szkoleniu integracyjnym face-to-face w dniach 1-3 września. Ponad 2,3 miliona uczniów przeszkoliło 165.450 nauczycieli. W ramach środków COVID-19 wysłano łącznie około 650 milionów TL (78,1 miliona dolarów) do około 58 000 szkół na maski, środki dezynfekujące i potrzeby czyszczenia, podczas gdy przydzielono 113 000 personelu sprzątającego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia ustanowiły „system integracji danych” w celu śledzenia stanu zdrowia nauczycieli i uczniów. Ma to na celu ułatwienie śledzenia kontaktów, jeśli to konieczne. Personel edukacyjny został przeszkolony w zakresie kontroli zakażeń przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

READ  UiPath ogłasza trzecią doroczną nagrodę UiPath Automation, aby wyróżnić wschodzące firmy automatyzujące oprogramowanie

Koca podkreślił, że szczepionka domowa Turkovaca również będzie gotowa w nadchodzących miesiącach, dodając, że wszyscy obywatele będą mieli prawo do wyboru szczepionki.

Turkovac – wewnętrznie produkowana szczepionka przeciw COVID-19 – została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Erciyes w Turcji i rozpoczęła w czerwcu III fazę badań na ludziach. Uśpiona szczepionka jest obecnie na etapie zatwierdzania w sytuacjach awaryjnych, a minister zdrowia Koca ogłosił, że jej masowa produkcja prawdopodobnie rozpocznie się w październiku, gdy zostanie zatwierdzona.

Urzędnicy poinformowali, że prowadzą już rozmowy z innymi krajami w sprawie przeprowadzenia testów fazy III Turkovaca. Wiceprezydent Fuat Oktay potwierdził również, że trwają negocjacje m.in. z Pakistanem, Azerbejdżanem, Argentyną, Kolumbią i Polską, aby doprowadzić procesy do tych krajów. „Ciężko pracujemy, aby nasza lokalna szczepionka była dostępna nie tylko dla naszego narodu, ale dla całej ludzkości” – powiedział Oktay. Zauważył, że międzynarodowe testy pomogłyby Turkovacowi zdobyć międzynarodowe uznanie.

Odnośnie antyszczepionkowców, Koca powiedział, że Turcy generalnie nie mają problemów ze szczepieniami, ale że „byli tacy, którzy odkładali szczepienie”.

Podobnie jak w wielu częściach świata, antyszczepionkowcy kontynuują swoje wysiłki wzbudzające strach również w Turcji, co prowadzi do większej liczby infekcji i zgonów.

Na początku tego miesiąca rząd Stambułu dał zielone światło wiecowi, który zgromadził twardogłowych na placu Maltepe. Rajd, pomysł małej partii politycznej, przyciągnął według organizatorów prawie 3000 osób, a naukowcy skrytykowali wydarzenie. Partia Unii Anatolii (ABP) najpierw stanęła w obliczu zakazu gubernatora dystryktu Maltepe, ale gubernator Stambułu później zatwierdził demonstrację.

Chociaż uważa się, że wahanie dotyczące szczepionki jest w Turcji większe niż bezpośredni sprzeciw wobec szczepionki, antyszczepionkowcy znaleźli wsparcie w mediach społecznościowych od czasu, gdy pandemia koronawirusa wkroczyła do Turcji w 2020 roku. Nie klasyfikują się jako antyszczepionkowcy i twierdzą, że nie Eksperci twierdzą, że sprzeciwiają się szczepionkom, ale raczej „wymuszają komercyjny płyn” na masach.

READ  W piątek liczba przypadków koronawirusa w Utah wzrosła do 656

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *