Connect with us

Świat

Brak lotów z Polski do 44 krajów. Nowa lista

Published

on

Z powodu epidemii międzynarodowe loty do 44 krajów, w tym Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry i Stanów Zjednoczonych, zostaną zakazane od środy 2 września do 15 września. Pod pewnymi warunkami zakaz nie dotyczy lotów czarterowych wykonywanych w imieniu organizatora wycieczek.

W środę po północy weszły w życie przepisy Rady Ministrów o zakazach ruchu lotniczego opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Zostanie wprowadzony do 15 września br. zakaz lądowania na lotniskach zarejestrowanych w rejestrze lotnisk cywilnych i lądowisk zarejestrowanych w rejestrze lądowisk, lądowań statków powietrznych przewożących pasażerów cywilnych, lotów międzynarodowych z lotnisk położonych m.in.na terytorium Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Hiszpania, Izrael, Albania, Indie, Malta, Mołdawia, Stany Zjednoczone Ameryki, Luksemburg, Wspólnota Bahamów. W sumie zakaz dotyczy 44 krajów.

„W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 konieczne jest skorzystanie z prawa do nakładania zakazów ruchu lotniczego, które są niezbędne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia pisemny.

Rząd deklaruje, że lista krajów i terytoriów, z których obowiązuje zakaz lotów, została sporządzona na podstawie danych opublikowanych przez Europejskie Centrum ds.Zapobiegania i Kontroli Chorób w dniu 24 sierpnia 2020 r. I co do zasady uwzględnia 14-dniowa skumulowana liczba przypadków COVID-19 na 100 000 osób ze współczynnikiem większym niż 60.

Jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, do punktu obowiązującego do wtorku 1 września dodano punkt, który wyklucza stosowanie zakazu „dla statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe w imieniu rozporządzenia przed wejściem w życie rozporządzenia organizator wycieczek lub organizacja działająca w jego imieniu ”.

Rząd stwierdza, że ​​„wynika to z obecnej obecności wielu obywateli polskich biorących udział w imprezach turystycznych na terenie kilku wskazanych krajów”. „Dlatego należy zagwarantować bezpieczny i niezakłócony powrót do RP osobom wyjeżdżającym na wakacje za granicę. Proponowane rozwiązanie ma na celu uniknięcie ewentualnych komplikacji zarówno dla podróżujących, jak i touroperatorów” – wyjaśnił w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

READ  Premier Włoch Giuseppe Conte rezygnuje w wyniku kryzysu politycznego

Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie stanowi również, że zakaz nie będzie dotyczył statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe w imieniu lub za zgodą Prezesa Rady Ministrów. realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium w trakcie wykonywania zadań na terytorium RP.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.