Connect with us

Nauka

Boris Johnson sugeruje, że Wielka Brytania może podjąć odwet, jeśli UE ograniczy eksport szczepionek

Published

on

bRosja wprowadziła dziś nowe przepisy, które pozwolą jej nałożyć zakaz eksportu szczepionek do krajów takich jak Wielka Brytania, która znacznie przekroczyła wskaźniki szczepień, James Crisp on pisze.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​zrewidowany „mechanizm przejrzystości szczepionek” byłby również skierowany do krajów, które wyprodukowały szczepionki na koronawirusa, ale nie wyeksportowały ich do bloku.

Bruksela jest wściekła na AstraZeneca po tym, jak firma ogłosiła serię niedoborów dostaw, a nowe przepisy objęły również przedsiębiorstwa, które nie wypełniły zobowiązań umownych.

Jego komisarz ds. Handlu i zdrowia zaprzeczył, że zakaz był karą za udane szczepienia w Wielkiej Brytanii, które dotarły do ​​ponad połowy jej dorosłej populacji w porównaniu z zaledwie 12% w UE.

Ale zapytany, który kraj może najbardziej ucierpieć, Valdis Dombrovskis, komisarz ds. Handlu, podał jako przykład Wielką Brytanię.

Powiedział, że UE wyeksportowała około 10,9 miliona szczepionek, głównie z belgijskiej fabryki Pfizera, do Wielkiej Brytanii, ale Wielka Brytania nie wysłała żadnych przesyłek szczepionek do bloku.

Komisarze powiedzieli, że każda decyzja o zakazie eksportu będzie oparta na zasadzie wzajemności, jeśli miejsce docelowe ogranicza eksport do UE i proporcjonalności – czy warunki w kraju docelowym są lepsze, czy gorsze niż w UE.

Komisja już zagroziła, że ​​użyje mechanizmu do zablokowania eksportu milionów szczepionek AstraZeneca z fabryki Halix w Leiden w Holandii.

Dombrovskis nie zaprzeczył, że eksport Pfizera do Wielkiej Brytanii może zostać zablokowany. Powiedział, że decyzje będą podejmowane „indywidualnie dla każdego przypadku”.

READ  Szwecja bije rekord wysokich temperatur w lutym | Głos Ameryki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.