Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – Wzrost PKB w Polsce w III kw. zrewidowany w górę do 4,5% r/r przy ostrych spadkach konsumpcji i inwestycji

Published

on

Polski PKB wzrósł w drugim kwartale o 4,5% r/r wyrównany sezonowo (diagram), po wzroście o 5,6% r/r w poprzednich trzech miesiącach, podał urząd statystyczny WNP we wstępnym czytaniu z 30 listopada.

CIS zrewidował swój wstępny odczyt o 0,1 punktu procentowego od połowy listopada, ale fundamenty wzrostu wyraźnie słabną, twierdzą analitycy, wskazując na gwałtowne spowolnienie ekspansji prywatnej konsumpcji i inwestycji.

Prowadzi to do dalszego spadku aktywności gospodarczej w IV i I kwartale 2023 r.

„O ile w drugiej połowie 2023 roku powinno nastąpić stopniowe ożywienie gospodarcze, o tyle w przyszłym roku wzrost PKB może być bliski zeru” – napisali w komentarzu Marcin Łuziński i Grzegorz Ogonek, analitycy Santander Bank Polska.

„Zaskakująca słabość konsumpcji prywatnej wzmocni determinację Narodowego Banku Polskiego do utrzymania stabilnych stóp procentowych i dalszego przesunięcia punktu ciężkości polityki pieniężnej z CPI na spowolnienie gospodarcze” – napisali analitycy.

Spowolnienie w III kwartale było wynikiem gwałtownego spadku dynamiki w segmentach konsumpcji osobistej i inwestycji, wynika z analizy danych.

Wzrost konsumpcji gospodarstw domowych spadł w trzecim kwartale o 5,5 punktu procentowego do zaledwie 0,9%, podczas gdy inwestycje wzrosły zaledwie o 2%, po wzroście o 6,6% w drugim kwartale.

Pozytywny wkład zapasów we wzrost był zaskoczeniem, ale prawdopodobnie będzie jednorazowy, ponieważ firmy ponownie zaczynają zmniejszać zapasy i jednocześnie ograniczać produkcję. Doprowadzi to do dalszego spadku tempa wzrostu PKB, twierdzą analitycy.

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost popytu krajowego zwolnił do 3,1% rdr w trzecim kwartale z 6,9% rdr w poprzednim kwartale.

Jeśli chodzi o pozytywne strony, eksport netto miał pozytywny wpływ na PKB w trzecim kwartale. „Zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, ożywienie aktywności w branży motoryzacyjnej, a także przejmowanie części łańcuchów dostaw z Ukrainy” wsparły polski eksport w trzecim kwartale, odnotował Santander Bank Polska.

Nieskorygowany PKB Polski wzrósł w trzecim kwartale o 3,6% r/r, z 5,8% wzrostu r/r od kwietnia do czerwca, wynika również z danych CIS.

READ  Pięć arcydzieł malarstwa europejskiego przybywa do Polski - sekcja angielska

Gospodarka wzrosła o 1% kw/kw w ujęciu kwartalnym po spadku o 2,3% kw/kw w pierwszym kwartale. Jest to korekta w górę o 0,1 punktu procentowego w stosunku do wstępnych szacunków.

W ubiegłym roku PKB Polski wzrósł o 5,7%, po spadku o 2,7% w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19.

Oczekuje się, że przy dobrej pierwszej połowie roku nadchodzące spowolnienie spowoduje wzrost polskiego PKB w tym roku do około 4%. Na rok 2023 prognozowany jest wzrost gospodarczy w najlepszym razie na poziomie 1%.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.