Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce spowolniła czerwcowy wzrost do 8,6% r/r

Published

on

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w czerwcu w cenach stałych o 8,6% rok do roku, w porównaniu do 13,9% wzrostu rok do roku w poprzednim miesiącu, jak podał urząd statystyczny WNP 21 lipca.

Wzrost w czerwcu był znacznie wolniejszy niż w maju ze względu na mniejszy wpływ efektu niskiej bazy. Jednak sprzedaż sklepów rosła zgodnie z konsensusem rynkowym, zwiększając konsumpcję gospodarstw domowych jako jedną z głównych sił napędowych polskiego wzrostu gospodarczego w 2021 r.

„Poprawa na rynku pracy, zwiększona mobilność, dobra sytuacja dochodowa i solidny wzrost dochodu rozporządzalnego wspierają wydatki konsumentów” – powiedział Bank Millennium w komentarzu do danych z WNP.

Wszystkie osiem głównych segmentów detalicznych odnotowało w czerwcu wzrost sprzedaży rok do roku przy stałych cenach, jak pokazuje CIS w rozbiciu danych.

Sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia wzrosła o 22,3% rok do roku w szóstym miesiącu. Sprzedaż farmaceutyków wzrosła o 17,5% r/r, a sprzedaż samochodów o 7,7% r/r.

Sprzedaż artykułów spożywczych wzrosła w czerwcu o 1,8% rok do roku, jak pokazują dane WNP.

Po powrocie klientów do sklepów stacjonarnych udział zakupów internetowych spadł w czerwcu do 8,1% z 9,1% w maju, poinformował GUS.

W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 3,5% w cenach stałych, po wzroście o 8,2% w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem. W cenach bieżących sprzedaż w czerwcu wzrosła o 13% r/r (+19,1% r/rw maju), a także wzrosła o 3,4% m/m (maj: +8,4% m/m).

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła o 0,8% m/mw czerwcu (+12,2% m/mw maju). GUS nie udostępnia danych wyrównanych sezonowo r/r.

READ  Wybory parlamentarne w Rumunii. Znamy pierwsze rezultaty
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.