Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – PKB Polski rośnie w IV kwartale o 7,6%, ale wojna na Ukrainie stawia na głowie perspektywy na 2022 r.

Published

on

PKB Polski wzrósł sezonowo o 7,6% rok do roku w czwartym kwartale, odbijając się od wzrostu o 5,5% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym czytaniu 28 lutego.

Agresja Rosji na Ukrainę w dużej mierze przekształciła dane za IV kwartał w dane historyczne, bez wpływu na to, jak polska gospodarka będzie sobie radzić w pierwszym kwartale i później.

„Scenariusz makroekonomiczny dla Polski wymaga przeszacowania” – napisał Bank Millennium w komentarzu do danych WNP.

Wojna prawdopodobnie jeszcze bardziej podniesie polską inflację ze względu na „gwałtowne wzrosty cen surowców energetycznych i możliwe zakłócenia w ich dostępności” – powiedział również Bank Millennium.

Inflacja, która wzrosła bardziej niż oczekiwano w zeszłym tygodniu, nadszarpnie płace realne i utrudni konsumpcję gospodarstw domowych, główną siłę napędową wzrostu gospodarczego w Polsce.

Polska gospodarka ucierpi również na słabnących gospodarkach Rosji, Białorusi i Ukrainy. Spadek eksportu do tych trzech krajów może zaszkodzić polskiemu wzrostowi o co najmniej 1 punkt procentowy w nadchodzących kwartałach i potencjalnie w całym 2022 roku.

Konsumpcja gospodarstw domowych i inwestycje napędzały ekspansję w czwartym kwartale, wynika z analizy danych. Konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła o 7,9% rok do roku od października do grudnia, w porównaniu z wzrostem o 3,7% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach. Inwestycje wzrosły o 11,7% rok do roku po wzroście o 9,3% rok do roku w trzecim kwartale.

Nieskorygowany PKB Polski wzrósł o 7,3% r/rw czwartym kwartale, z 5,3% r/r wzrostu od lipca do września, jak wynika z danych WNP. Gospodarka wzrosła o 1,7% kw/kw, po wzroście o 2,3% kw/kw w drugim kwartale.

PKB Polski wzrósł w ubiegłym roku o 5,7%, po spadku o 2,7% w 2020 roku w czasie pandemii.

READ  Nowa oferta kryptowalut na XTB
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.