Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce wzrosła w sierpniu do 9,9% r/r

Published

on

Inflacja bazowa w Polsce, mierząca wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, wzrosła w sierpniu o 0,6 pkt. proc. do 9,9% r/r (diagram), Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił 17 września.

Wzrost inflacji bazowej podąża za inflacją cen konsumpcyjnych (CPI), która również przyspieszyła w sierpniu, osiągając 16,1%, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc. m/m. przyspieszenie CPI a inflacja bazowa rozwiała nadzieje na szczytowy wzrost cen w 2022 roku.

Analitycy spodziewają się ponownego wzrostu inflacji na początku 2023 r. po wejściu w życie nowych cen energii elektrycznej i ciepła.

Rząd powiedział na początku ubiegłego tygodnia, że ​​zamrozi ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, a także ograniczył wzrost rachunków za ogrzewanie gospodarstw domowych, ale droższa energia nadal będzie podnosić ceny towarów i usług.

Nie oznacza to, że NBP powróci do bardziej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej, twierdzą analitycy.

„Może nie być więcej podwyżek, ponieważ „realny” cel inflacyjny znacznie różni się od celu prawnego [of 2.5%]– powiedział ING w komentarzu.

Bank centralny podniósł referencyjną stopę procentową 11 razy w okresie 12 miesięcy od października do września z najniższego w historii poziomu 0,1% do 6,75%.

Ale podwyżki stóp nastąpiły w związku z akomodacyjną polityką rządu przed wyborami, które mają się odbyć jesienią 2023 roku.

„W tej chwili, pomimo inflacji na poziomie 16,1% r/r, ogólny zestaw polityk jest tylko nieznacznie jastrzębi” – powiedział ING, dodając, że nieortodoksyjne podejście NBP do inflacji może oznaczać spadek stóp w 2023 roku i wzrost w 2024 roku.

W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła w sierpniu o 0,8% wobec 0,6% w ujęciu miesięcznym w lipcu, jak pokazały również dane NBP.

READ  Szwecja: Rząd łagodzi ograniczenia, seniorom nie zaleca się już izolowania się
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.