Connect with us

Zabawa

Błogosławiona kardynałka i niewidoma zakonnica zimnej wojny w Polsce

Published

on

Polski kardynał prześladowany przez władze komunistyczne w okresie zimnej wojny i zakonnica oddana pomocy niewidomym, dokonując beatyfikacji w niedzielę, zrobili krok w kierunku świętości.

Chociaż Kościołem katolickim wstrząsnęły skandale związane z wykorzystywaniem dzieci, pozostaje on niezwykle ważny w Polsce i przez wielu był postrzegany jako głos wolności w ciągu dziesięcioleci rządów komunistycznych do 1989 roku. Kardynał Stefan Wyszyński przebywał w areszcie domowym w latach 1953-1956 za odmowę ukarania księży sprzeciwiających się rządowi. Kiedy był od papieża Piusa XII. został mianowany kardynałem, przez pięć lat nie mógł podróżować do Rzymu na oficjalną inwestyturę.

Matka Elżbieta Roza Czacka straciła wzrok w wieku 22 lat, ale swoją niepełnosprawność postrzegała jako znak od Boga i poświęciła swoje życie na pomoc osobom słabowidzącym i „duchowo niewidomym”. W 1908 otworzyła w Warszawie pierwsze małe placówki dla dzieci i dorosłych niewidomych, aw 1910 założyła Towarzystwo Opieki nad Niewidomymi. Założyła także Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Msza beatyfikacyjna odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, a także licznie zgromadzonych wiernych. Podczas niedzielnej wizyty na Węgrzech papież Franciszek pochwalił Wyszyńskiego jako „Zwiastun wolności i godności człowieka” oraz wychwalał dożywotnie oddanie Czackiej niewidomym.

„Niech przykład tych nowych błogosławionych zachęci nas do przekształcenia ciemności w światło mocą miłości” – powiedział podczas mszy.

(Ta historia nie była edytowana przez pracowników Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)

READ  Co wydarzyło się podczas podróży Papieża do Grecji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *