Connect with us

Świat

Blinken unika pytania, czy Stany Zjednoczone zwróciły się do Izraela o odroczenie operacji naziemnej

Published

on

Blinken unika pytania, czy Stany Zjednoczone zwróciły się do Izraela o odroczenie operacji naziemnej

Sekretarz stanu Antony Blinken uchylił się w niedzielę od pytania, czy Stany Zjednoczone zachęcały Izrael do odroczenia ewentualnej operacji lądowej w Gazie do czasu uwolnienia większej liczby zakładników.

„Nie chodzi nam o kwestionowanie tego, co robią” – powiedział Blinken w programie „Meet the Press” stacji NBC zapytany, czy Stany Zjednoczone zwrócą się do Izraela o odroczenie operacji lądowej.

„Regularnie z nimi rozmawiamy o tym, jak to robią. Bardzo ważne jest, aby podjąć wszelkie środki w celu ochrony ludności cywilnej i aby pomoc humanitarna dotarła do osób, które znalazły się w krzyżowym ogniu wywołanym przez Hamas” – kontynuował.

Prezydent Biden również się nie zgodził, gdy w sobotę w doniesieniach zapytano go, czy zachęca Izraelczyków do odroczenia inwazji, odpowiadając: „Rozmawiam z Izraelczykami”.

Izraelski minister obrony Yoav Gallant wezwał w czwartek żołnierzy, aby przygotowali się do zobaczenia Gazy „od środka”. Wojsko od wielu dni grozi inwazją poprzez bombardowania Strefy Gazy, ale nie podało harmonogramu operacji.

Blinken powtórzył, że Izrael ma prawo się bronić, ponieważ ataki grupy bojowników Hamas z 7 października doprowadziły do ​​wypowiedzenia przez Izrael wojny tej grupie i przeprowadzenia serii nalotów na Strefę Gazy. Blinken powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone chciałyby uwolnienia większej liczby zakładników, to Izrael będzie decydował, co dalej.

„I oczywiście oboje chcemy mieć pewność, że wielu wziętych zakładników ruszy dalej. I dlatego, jak mówiłem, pracujemy nad tym praktycznie w każdej minucie dnia. Ale takie decyzje musi podjąć Izrael. Możemy udzielić naszej najlepszej rady, najlepszej oceny tego, jak to robią, a także tego, jak najlepiej osiągnąć oczekiwane rezultaty” – powiedział.

Izrael ogłosił także w niedzielę, że według niego Hamas przetrzymuje 212 osób w Gazie jako zakładników. Stany Zjednoczone uznały Hamas za organizację terrorystyczną.

READ  ponad 18 tysięcy zakażonych i coraz więcej zgonów. Macron wzywa do działania

W ataku Hamasu 7 października zginęło ponad 1400 Izraelczyków. Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że w wyniku przemocy co najmniej 4385 Palestyńczyków zginęło, a kolejnych 13 561 osób w Gazie zostało rannych w wyniku ciężkich bombardowań dokonanych przez Izrael w odwecie.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *