Connect with us

Gospodarka

Blinken i Austin jadą do Kijowa, by spotkać się z Zełenskim

Published

on

Podczas swojego pobytu w Kijowie Blinken i Austin spotkali się z Zełenskim, ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, ministrem obrony Oleksijem Reznikowem i ministrem spraw wewnętrznych Denysem Monastryskyem na długie spotkanie dwustronne, trwające około 90 minut – poinformował wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.

„Chcemy, aby Rosja była osłabiona do tego stopnia, że ​​nie będzie już mogła robić tego, co zrobiła, gdy najechała Ukrainę” – powiedział Austin na konferencji prasowej w nieujawnionym miejscu w Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą po podróży do Kijowa. „Więc stracił już wiele zdolności wojskowych. I szczerze mówiąc, wielu jego żołnierzy też. I chcemy, aby nie były w stanie bardzo szybko odtworzyć tej zdolności”.

Blinken powiedział dziennikarzom, że rosyjskie próby „podbicia Ukrainy i uzyskania jej niepodległości” „nie powiodły się”.

„Rosja starała się, jako główny cel, całkowicie podporządkować Ukrainę, odebrać jej suwerenność, odebrać jej niepodległość – nie udało się. Próbowała potwierdzić siłę swojego wojska i gospodarki, oczywiście widzimy to w wyraźnym kontraście do wojska, które jest dramatycznie słabsze, a gospodarka… w strzępach w wyniku sankcji” – powiedział Blinken.

„Nie wiemy, jak potoczy się reszta tej wojny, ale wiemy, że suwerenna, niepodległa Ukraina będzie istnieć znacznie dłużej niż Władimir Putin na scenie” – powiedział.

POWIĄZANE: Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

W ramach wznowienia amerykańskiej obecności dyplomatycznej na Ukrainie dyplomaci „zaczną od jednodniowych wycieczek do Lwowa” i „przejdą do potencjalnie innych części kraju, a ostatecznie wznowią obecność w Kijowie”, jak twierdzi wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.

Według wysokiego rangą urzędnika Departamentu Stanu i wysokiego rangą urzędnika Departamentu Obrony, Blinken i Austin omówili zamiar administracji Bidena, aby zapewnić Ukrainie i sojuszniczym partnerom europejskim i bałkańskim 713 milionów dolarów dodatkowego zagranicznego finansowania wojskowego. Niektóre z tych nowych funduszy pomocy wojskowej pomogą Ukrainie przejść na systemy gotowe do NATO, powiedział urzędnik Departamentu Stanu. Dwaj ministrowie omówili również ostatnie dostawy pomocy wojskowej USA na Ukrainę oraz bieżące szkolenie żołnierzy ukraińskich, poinformowali urzędnicy.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że mianuje Bridget Brink ambasadorem USA na Ukrainie. Stanowisko, które od czasu Marie Yovanovich było bez potwierdzonego ambasadora, zostało odwołane w maju 2019 r. Brink jest obecnym ambasadorem USA na Słowacji.

Biuro Zełenskiego opublikowało w poniedziałek podsumowanie spotkania, podkreślając wagę wizyty i mówiąc, że kraj „liczy na wsparcie naszych partnerów”.

READ  FANG wracają do gry. Nasdaq mocniej

„Doceniamy bezprecedensową pomoc udzieloną Ukrainie przez Stany Zjednoczone” – powiedział Zełenskij. „Chciałbym osobiście i w imieniu całego narodu ukraińskiego podziękować prezydentowi Bidenowi za jego przywództwo we wspieraniu Ukrainy, za jego osobiste jasne stanowisko. Chciałbym podziękować całemu narodowi amerykańskiemu i Kongresowi za ich dwuizbowe, ponadpartyjne wsparcie. widzimy Czujemy to.”

Urzędnicy powtarzają, że siły amerykańskie nie są zaangażowane

Podróżujący korpus prasowy USA nie podróżował do stolicy Ukrainy z sekretarzami. Podczas odprawy w tle urzędnicy państwowi i obrony jasno powiedzieli, że armia amerykańska nadal nie będzie bezpośrednio zaangażowana w wojnę.

„Prezydent bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​żadne wojska amerykańskie nie będą walczyć na Ukrainie, wliczając w to przestworza nad Ukrainą”, powiedział przedstawiciel obrony, dodając: „Ta wizyta nie wskazuje na faktyczne zaangażowanie sił amerykańskich”.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Austin powiedział, że USA są przekonane, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją dzięki „odpowiedniemu sprzętowi i właściwemu wsparciu”.

„Jeśli chodzi o ich zdolność do wygrywania – pierwszym krokiem do wygranej jest wiara, że ​​możesz wygrać. I dlatego myślą, że możemy wygrać. Wierzymy, że jeśli mają odpowiedni sprzęt, odpowiednie wsparcie, my – oni – możemy wygrać, a my zrobimy, co w naszej mocy, i nadal będziemy robić, co w naszej mocy – powiedział dziennikarzom Austin.

Powiedział: „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej uzyskać im to, czego potrzebują”, dodając, że charakter walki między Ukrainą a Rosją ewoluował. Powiedział: „Koncentrujesz się teraz na innym typie terenu. Potrzebujesz więc ognia dalekiego zasięgu”.

Podczas gdy urzędnicy przyjęli tę podróż jako dowód zaangażowania USA na Ukrainę, zapytano ich również, dlaczego Biden nie odbył tej podróży sam.

„Prezydent Stanów Zjednoczonych jest dość wyjątkowy, jeśli chodzi o wymagania dotyczące podróży. Wykracza więc daleko poza to, o co poprosiłby sekretarz gabinetu lub praktycznie każdy inny światowy przywódca” – zauważył urzędnik Departamentu Stanu.

Brytyjski premier Boris Johnson odwiedził kraj na początku tego miesiąca. Wysocy rangą przedstawiciele UE i krajów bałtyckich odwiedzili także Zełenskiego w Kijowie.

Świeże szkolenie dla Ukraińców

Co dzieje się z bronią wysłaną na Ukrainę?  Stany Zjednoczone tak naprawdę nie wiedzą

Wizyta Blinkena i Austina to pierwsza transza około 50 Ukraińców, którzy ukończą szkolenie artyleryjskie w kraju poza Ukrainą, powiedział przedstawiciel obrony. Niedługo rozpocznie szkolenie kolejna transza około 50 Ukraińców – poinformował obrońca.

READ  Pandemia Covid-19 daje nową nadzieję jednemu z najszybciej kurczących się krajów na świecie

„Pierwsza część szkolenia artyleryjskiego została zakończona” – powiedział dziennikarzom w niedzielę rzecznik Pentagonu John Kirby z sekretarzami podczas briefingu w Polsce. „Szkolenie żołnierzy, którzy wrócą, a ich koledzy będą mogli śledzić systemy i współpracować z nimi”.

Część haubic z najnowszego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy jest już w kraju – poinformował przedstawiciel obrony. Oczekuje się, że haubice będą skuteczne na tym etapie wojny, ponieważ zostaną rozmieszczone w Donbasie, gdzie teren jest odpowiedni dla broni „dalekiego zasięgu”, powiedział Kirby.

Odnotowując szybkość, z jaką na Ukrainę napływały dostawy pomocy wojskowej, Kirby powiedział, że decyzja o wykorzystaniu dostaw pomocy należy do Ukraińców.

„Nie zajmuje to więcej niż 24 do 48 godzin, w zależności od tego, co jest wysyłane i czy dostępny jest transport lądowy, aby dostarczyć go na Ukrainę” – powiedział Kirby. „Jak powiedzieliśmy wcześniej, jeśli (pomoc) trafi w ręce Ukraińców, jest to własność ukraińska i nie mówimy im, jak szybko dostarczą ją na linię frontu ani jakie jednostki dostaną”.

Urzędnicy wojskowi opisali dziennikarzom ciągłe zaniepokojenie państw NATO zagrożeniem, jakie stanowi dla nich Rosja.

„Nie tylko tutaj, w Polsce, myślę, że wiele krajów jest zaniepokojonych kolejnymi krokami Rosji” – powiedział gen. broni John Stephen Kolasheski, dowódca generalny V Korpusu w Polsce. „I bardzo się cieszę, że armia amerykańska pracuje tu ramię w ramię – pomagając im rozwijać ich umiejętności i zdolności. … Myślę, że zdają sobie sprawę, że Rosja jest zagrożeniem teraz i będzie w przyszłości”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.