Connect with us

Świat

Biden wzywa talibów do dbania o „dobrostan” Afgańczyków

Published

on

Prezydent Biden obiecał, że Stany Zjednoczone przyjmą afgańskich sojuszników uciekających przed talibami do Stanów Zjednoczonych, ale tylko po „sprawdzeniu i ewakuacji” w bazach wojskowych i ośrodkach tranzytowych.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone utworzyły stacje przetwarzania w krajach trzecich i „współpracują z ponad dwoma tuzinami krajów na czterech kontynentach”. Kiedy samoloty startują w Kabulu, lecą do amerykańskich baz wojskowych i tych stacji przetwarzania ”- powiedział na konferencji prasowej w niedzielę.

„Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu powitamy tych Afgańczyków… w ich nowym domu w Stanach Zjednoczonych” – obiecał Biden.

Prezydent powiedział również, że talibowie muszą podjąć decyzję, czy wezmą odpowiedzialność za „zjednoczenie i opiekę” „dobrostanem” narodu afgańskiego.

DEPARTAMENT STANU WZYWA TALIBAN DO ZATRZYMANIA KOBIET W RZĄDACH

„Słuchaj, talibowie muszą podjąć fundamentalną decyzję. Czy talibowie będą próbowali zjednoczyć się i dbać o ludność Afganistanu, czego żadna grupa nigdy nie zrobiła od setek lat?” powiedział Biden.

Prezydent podkreślił również rosnące zagrożenie terroryzmem z innych krajów, mówiąc, że „nie ma złudzeń co do zagrożenia ze strony ISIS-K”, co jest aluzją do prowincji Korasan należącej do Państwa Islamskiego w Azji Środkowej.

Biden świętował starania swojej administracji o ewakuację Amerykanów i Afgańczyków, którzy wspierali amerykański wysiłek wojenny.

Stany Zjednoczone „ewakuowały około 11 000 ludzi z Kabulu w mniej niż 36 godzin”, powiedział prezydent. W sumie od lipca amerykańskie siły zbrojne ewakuowały 33 tys. osób – dodał.

„Naszym priorytetem w Kabulu jest jak najszybsze i jak najbezpieczniejsze wywiezienie obywateli amerykańskich z kraju” – powiedział Biden. Odkrył, że siły amerykańskie kontaktują się z obywatelami USA w kraju przez telefon, e-mail i inne środki, aby ustalić, czy chcą uciec przed 31 sierpnia.

„Każdy Amerykanin, który chce wrócić do domu, wróci do domu” – obiecał prezydent.

Amerykanie i Afgańczycy uciekający z kraju wkraczają do ośrodków tranzytowych na całym świecie. Biden wspomniał, że kraje wokół Zatoki Perskiej, Azji Środkowej i Europy zgodziły się na utworzenie tych centrów, w tym Niemcy, Włochy, Kuwejt, Katar, Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne.

READ  Wirtualna Polska - Wszystko jest ważne

Biden ponownie uniknął krytyki wycofania wojsk z Afganistanu.

Reporter zapytał prezydenta o jedną… Sonda wiadomości CBS Wydany w niedzielę. „Dzisiejszy sondaż pokazuje, że Amerykanie chcieli wycofać się z Afganistanu, ale nie akceptują sposobu, w jaki sobie z tym poradziliście” – zauważył reporter. „Większość Amerykanów – przepraszam, jestem tylko posłańcem – nie uważa cię już za kompetentnego, skoncentrowanego lub efektywnego w swojej pracy”.

„Co byś powiedział tym Amerykanom?” zapytał reporter.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Słuchaj, mam do podjęcia fundamentalną decyzję. Albo wycofuję naród amerykański z 20-letniej wojny… albo zwiększę liczbę żołnierzy, których tam trzymamy… albo kończę wojnę i decyduję się zakończyć wojnę” – odpowiedział Biden.

Podkreślił, że proces wycofywania „będzie trudny i bolesny bez względu na to, kiedy się rozpocznie”.

„Byłoby to prawdą, gdybyśmy zaczęli miesiąc temu lub za miesiąc od teraz” – powiedział prezydent.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *