Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Biden będzie gościł polskiego prezydenta i premiera 12 marca, 25 lat po przystąpieniu Polski do NATO

Published

on

Biden będzie gościł polskiego prezydenta i premiera 12 marca, 25 lat po przystąpieniu Polski do NATO

WARSZAWA, Polska (AP) – gospodarzem będzie prezydent USA Joe Biden Prezydent Polski Andrzej Duda i premierem Donaldem Tuskiem na spotkanie w Waszyngtonie 12 marca, w 25. rocznicę wejścia Polski do sojuszu NATO, poinformował w czwartek Biały Dom.

W oświadczeniu sekretarz prasowej Karine Jean-Pierre stwierdzono, że przywódcy „potwierdzą swoje niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed brutalną wojną podboju prowadzoną przez Rosję”.

Walka toczy się za wschodnią granicą Polski, na wschodniej flance NATO.

Deklaracja poparcia ma szczególne znaczenie teraz, gdy w Kongresie USA toczą się konflikty polityczne Zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Kijowa o wartości 60 miliardów dolarów opóźniło się.

Spotkanie podkreśli, że Waszyngton i Warszawę podzielają „żelazne zaangażowanie na rzecz sojuszu NATO, który czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi” – stwierdzono w oświadczeniu, dodając, że trzej przywódcy spotkani w Waszyngtonie przed szczytem NATO będą „koordynować swoje działania” w lipcu.

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział w czwartek, że spotkanie to „było także doskonałą okazją do okazania naszej wdzięczności za wszystko, czego Polska zrobiła, nie tylko jako główny sojusznik NATO (…), ale także za wszystko, co zrobiła, aby wesprzeć Ukrainę”. .”

Polska wydała w zeszłym roku na obronność około 4% swojego PKB, a w 2024 roku przeznaczyła na ten cel około 3,1% swojego PKB, co jest jednym z najwyższych wydatków na obronę spośród wszystkich 31 krajów członkowskich NATO.

Duda powiedział, że poziom wydatków pokazuje, że Polska jest „solidnym sojusznikiem i wzorem do naśladowania” dla pozostałych członków NATO. Wielu z nich było krytykowanych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i innych za wydawanie mniej niż 2% PKB, do osiągnięcia których zobowiązali się dziesięć lat temu.

READ  Polska honoruje obywateli, którzy pomagali Żydom podczas Zagłady

Duda mówił dalej

Tematem dyskusji będzie także strategiczne partnerstwo amerykańsko-polskie w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, relacje gospodarcze i „wspólne przywiązanie do wartości demokratycznych”.

W Polsce wspólna podróż obu najważniejszych osobistości będzie miała dodatkowe znaczenie, ponieważ obaj mężczyźni pochodzą z przeciwnych stron podziału politycznego w kraju.

Tusk i jego liberalny gabinet objęli urząd w grudniu i zdecydowanie odwrócili politykę swoich prawicowych poprzedników, których oskarżali o łamanie praworządności i zasad demokracji.

Duda, wywodzący się z rządzącej do grudnia partii prawicowej, zarzucał rządowi Tuska naruszenie polskiej konstytucji i stosowanie autorytarnych metod.

Duda i Tusk spotkali się z Bidenem w Warszawie 21 lutego 2023 r., kiedy amerykański przywódca odwiedził go po wizycie w Kijowie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *