Connect with us

Sport

Białoruski sportowiec do medalu aukcji za 21 000 USD

Published

on

Sportowiec Krystsina Tsimanouskaya, który powiedział, że białoruski zespół próbował zmusić ją do powrotu do domu z igrzysk olimpijskich w Tokio i od tego czasu szuka schronienia w Polsce, sprzedał jej medal za 21 000 dolarów, poinformowała organizacja Sport.

„Medal został już sprzedany i opłacony przez amerykańskiego kupca, który ma bardzo dobre wyniki w transakcjach na eBayu” – napisała w swoim Telegramie Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF).

BSSF – organizacja wspierająca opozycyjnych sportowców – powiedziała, że ​​srebrny medal Tsimanouskiej na Igrzyskach Europejskich w 2019 roku wzbudził „duże zainteresowanie” wśród kolekcjonerów i mecenasów sztuki.

„Nie spodziewałam się, że zostanie kupiona za taką sumę” – powiedziała BSSF 24-letnia Tsimanouskaya, dodając, że jest „bardzo szczęśliwa”.

Sprinterka powiedziała, że ​​planuje przekazać pieniądze na pomoc sportowcom takim jak ona, którzy „cierpili”.

Tsimanouskaya znalazła się w centrum uwagi na początku tego miesiąca po tym, jak twierdziła, że ​​jej zespół zmusi ją do wcześniejszego opuszczenia igrzysk w Tokio i powrotu na autorytarną Białoruś.

Biegacz spędził noc w hotelu na lotnisku po szukaniu schronienia u urzędników Tokio 2020, aby uniknąć wsiadania do samolotu. Później uciekła do Polski.

Wrzawa wybuchła po tym, jak zawodnik skrytykował Białoruski Związek Lekkiej Atletyki za zgłoszenie się do sztafety bez wcześniejszego powiadomienia.

Dwóch białoruskich trenerów zostało cofniętych z akredytacji olimpijskiej z powodu incydentu, któremu zaprzeczył silny przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko.

BSSF została założona przez emerytowaną białoruską pływaczkę Aliaksandrę Herasimenię w sierpniu zeszłego roku, kiedy po kontrowersyjnej reelekcji Łukaszenki na szóstą kadencję wybuchły protesty.

Herasimenia, która obecnie mieszka na emigracji na Litwie, sprzedała swój złoty medal na Mistrzostwach Świata 2012, aby zebrać fundusze na fundację.

Zapewnia wsparcie finansowe i prawne sportowcom, których władze ścigają po wezwaniu do zaprzestania przemocy policji wobec protestujących.

READ  Arkadiusz Milik, nowy supergwiazdor napastnik Marsylii

Białoruś została uderzona serią zachodnich sankcji za zajęcie się protestem i łamaniem praw człowieka, ale zachowuje poparcie sojuszniczej i wierzącej Rosji.

Niepokoje sprawiły, że Białoruś nie jest już gospodarzem tegorocznych mistrzostw świata w hokeju na lodzie, a Łukaszenka nie może uczestniczyć w imprezach olimpijskich.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *