Connect with us

Świat

Białoruś zmaga się z globalną złością po tym, jak samolot z opozycyjnym dziennikarzem został zmuszony do lądowania

Published

on

„Piractwo”, „porwania” i „terroryzm państwowy” – po potępieniu Białorusi Awaryjne lądowanie samolotu pasażerskiego nosić dziennikarza opozycyjnego.

W pokazie zjednoczonej złości Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, the Unia EuropejskaNATO i Organizacja Narodów Zjednoczonych ustawiły się w poniedziałek w kolejce, by ogłosić działania na niebie nad krajem, którego przewodzi Europa Wschodnia Aleksandra Łukaszenki, często określane jako Ostatni dyktator Europy.

„Zdecydowanie potępiamy bezczelny i szokujący akt reżimu Łukaszenki” Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w niedzielę, używając alternatywnej pisowni dla Łukaszenki, zwracając uwagę, że na pokładzie samolotu byli amerykańscy pasażerowie.

„Wzywamy do międzynarodowego śledztwa i koordynujemy kolejne kroki z naszymi partnerami. Stany Zjednoczone stoją po stronie Białorusi” – dodał.

Plik Prezydent UE, Ursula von der Leyen, napisała na Twitterze w niedzielę że „oburzające i nielegalne zachowanie reżimu na Białorusi będzie miało konsekwencje”.

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nazwał ten incydent „aktem terroryzmu państwowego”.

Chór międzynarodowego gniewu śledzi awaryjne lądowanie samolotu Ryanair w stolicy Białorusi Mińsku w niedzielę z głównym blogerem opozycji Romanem Protasevichem. Protasevich został aresztowany po przyjeździe, powiedzieli urzędnicy i prawicowi działacze.

Reklama Samolot pasażerski Ryanair leciał z Grecji na Litwę Kiedy w pobliżu znajdował się myśliwiec MiG-29 z czasów radzieckich, a białoruskie władze zgłosiły fałszywy alarm bomby, aby zmusić samolot do lądowania.

Protasevich, 26 lat, pracuje dla Polski internetowy serwis informacyjny NEXTA i jest poszukiwany na Białorusi za transmitowanie w zeszłym roku masowych protestów przeciwko Łukaszence przez komunikator Telegram.

Dziennikarz i działacz opozycyjny Roman Protasevich przyjeżdża do Mińska na Białorusi na proces w 2017 roku.Akta Reutersa

Według pasażerów odrzutowca rozmawiających z Reuterem, Protasevich trzymał głowę w dłoniach i wyglądał na smutnego i przestraszonego po wylądowaniu. Wydawało się również, że przekazuje swój laptop i telefon komórkowy towarzyszowi, podczas gdy władze aresztowały później Protasewicza po jego przybyciu do Mińska.

READ  Pierwsza egipska kapitanka została fałszywie oskarżona o zablokowanie Kanału Sueskiego

Nie jest jasne, jakie zarzuty lub kary więzienia mogą spotkać Protasewicza, ale Białoruś pozostaje jednym z nielicznych krajów europejskich, które nakładają karę śmierci.

„Brzmi to jak niezwykły spisek w Hollywood, ale nim nie jest. Rzeczywistość tego oczywistego aktu piractwa powietrznego jest przerażająca” – powiedziała Marie Struthers z grupy praw człowieka Amnesty International Dyrektor na Europę Wschodnią i Azję Środkową powiedział w oświadczeniu.

Pobierz Aplikacja NBC News za najświeższe wiadomości i politykę

„Unia Europejska i reszta świata muszą natychmiast zareagować i zażądać natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasevicha”.

Michael O’LearyKierownik Ryanaira, który obsługiwał lot, opisał incydent w irlandzkim radiu Newstalk jako „porwanie sponsorowane przez rząd… piractwo sponsorowane przez rząd”.

Podczas zamieszek na Białorusi w sierpniu ubiegłego roku po reelekcji Łukaszenki – Domniemane miażdżące zwycięstwo prezydenta było szeroko krytykowane – ówczesnego kandydata Powiedział Joe Biden Ludność Białorusi była narażona na „systematyczny ucisk” i żyła w „autorytarnym reżimie”. Łukaszenko zaprzecza oszustwom wyborczym.

Plik UE nałożyła już na Białoruś trzy rundy sankcji w odpowiedzi na zaciekłe wybory prezydenckie w zeszłym roku. Niektórzy politycy europejscy wzywają teraz do podjęcia dalszych, trudniejszych kroków, w tym do Zawieszenie unijnych linii lotniczych latających nad Białorusią oraz zakaz lądowania białoruskich linii lotniczych na lotniskach UE.

Jednak UE musi również postępować ostrożnie, aby uniknąć zbliżenia Łukaszenki jeszcze bliżej jej najważniejszego sojusznika, Rosji.

Jak dotąd w języku rosyjskim Prezydent Władimir Putin nie komentował, ale redaktor naczelny kontrolowanego przez państwo Russia Today napisała na Twitterze że Łukaszenko „grał cudownie”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że nie skomentuje incydentu.

Łotewskie linie lotnicze airBaltic jako pierwszy ogłosił w poniedziałek, że nie będzie już latał nad białoruską przestrzenią powietrzną.

Tatyana Chistikova i Reuters przyczynił się.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *