Connect with us

Świat

Białoruś. Marsz bohaterów opozycji. Zatrzymanie uczestników

Published

on

W niedzielę przypada 36. dzień protestów przeciwników prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi. Marsz bohaterów opozycji odbywa się w Mińsku i innych miastach. Białoruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w różnych dzielnicach stolicy zatrzymano 250 osób.

Zobacz TVN24 w Internecie >>>

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że wszyscy zatrzymani „używali flag i innych symboli, które nie zostały zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także plakatów o różnej treści, w tym obraźliwej”. Ministerstwo stwierdziło również, że „kontroluje sytuację dotyczącą nielegalnych zgromadzeń w kraju”.

Jak podaje Centrum Wiasna, większość zatrzymań w Mińsku miała miejsce przy ul. Dzierżyńskiego i Majakowskiego. „Tradycyjnie robią to niezidentyfikowani policjanci w cywilnych ubraniach i ludzie w specjalnych ubraniach. Wrzucają protestujących do minibusów bez numerów rejestracyjnych” – poinformował białoruski oddział Radia Swoboda.

Wiasna opublikowała wcześniej listę z nazwiskami 46 zatrzymanych. „Prowadzimy listę zatrzymanych, która jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana” – poinformowało centrum.

Aresztowania Marszu Bohaterów w Mińsku STR / PAP / EPA

Agencja Interfax-Zapad informowała wcześniej, że na ulicy Majakowskiego w Mińsku aresztowano trzech mężczyzn, którzy zmierzali na Plac Niepodległości z biało-czerwono-białymi flagami opozycji.

Wysiadła czarna furgonetka bez tablic rejestracyjnych i kilku mężczyzn w czerni z maskami na twarzach. Podnieśli flagi, położyli je na podłodze i włożyli do furgonetki.

Marsz bohaterów opozycji w Mińsku TUT.by

Marsz bohaterów

W niedzielę przypada 36. dzień protestów przeciwników prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi. Marsz bohaterów opozycji odbywa się w Mińsku i innych miastach.

Na platformie internetowej Gołos, na której mogą się zarejestrować uczestnicy zlotu, jest napisane: „Niedzielny pokojowy protest mógłby być rekordowy pod względem liczby uczestników”.

Niezależne białoruskie portale zamieściły nagrania wideo tysięcy ludzi spacerujących po ulicach Mińska. Według agencji Interfax-Zapad, powołującej się na świadków, w proteście wzięło udział około 100 000 osób.

Protesty na Białorusi trwają od wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Według wyników Centralnej Komisji Wyborczej urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka uzyskał 80 proc. Poparcia, a jego rywal, kandydat opozycji Światosław Ciczanouska – 10 proc. Oficjalne wyniki wyborów nie zostały uznane przez białoruską opozycję i szereg krajów europejskich, a także przez Parlament Europejski i UE.

PAP, Radio Swoboda, spring96.org

Główne źródło zdjęć: TUT.by

READ  Naukowcy odkrywają ogromny „ocean” w pobliżu jądra Ziemi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.