Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Bia³oru¶. „Ten tramwaj nie jedzie dalej”. „Nie tak zachowują się władze, kiedy mają pewność, że mają 80 proc.”.

Published

on

Bia³oru¶.  „Ten tramwaj nie jedzie dalej”.  „Nie tak zachowują się władze, kiedy mają pewność, że mają 80 proc.”.

W wielu miastach Białorusi nadal trwają starcia między demonstrantami a policją. Zaczęły się po ogłoszeniu wczorajszych wstępnych wyników wybór prezydencki, zgodnie z którym Prezydent Aleksander Łukaszenka zdobył 79,7% głosów, a kandydatka opozycji Svetlana Tsichanouska 6,8%.

„Demokratyczna Białoruś leży w najgłębszym interesie Polski. Wszyscy powinniśmy wspierać dążenia Białorusinów do wolności, które dziś wyraża. Białorusini walczą o swoją przyszłość i miejsce w demokratycznej rodzinie wolnego świata # SolidarnizBelorusia „- czytamy na Twitterze w poście Marszałka Senatu Tomasz Grodzki. Wcześniej głos zabrał również prezydent Polski Andrzej Duda, który wraz ze swoim odpowiednikiem z Litwy Gitanasem Nausedą wezwali między innymi do „powstrzymania się od przemocy i poszanowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela”.

Kwestię protestów powyborczych komentują także inni politycy, m.in. poseł Lewo Maciej, Gdula, którego słowa cytowaliśmy powyżej.

Tramwaj się zatrzymał. „Ten tramwaj nie jedzie dalej”. Tyle symboliki przypominającej walkę Solidarności!

– napisał z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba, który śledzi wydarzenia w stolicy Białorusi, Mińsku.

„Mińsk nie śpi. Miliony głosowały za zmianą. Pokazały to wiece w całym kraju. Dziś w rękach wyborców są białe wstążki. Ale protokół z komisji przygotowuje lud Łukaszenki. Wynik ustalił. Całość proces wyborczy to fikcja. Przed nami dramatyczna noc. Trwa rewolucja. Godność! ”- dodał.

Białoruś. Protesty na ulicach po wyborach

Trzymajmy w tych godzinach kciuki za Białoruś. Mińsk jest otoczony milicją, w mieście trwają zamieszki. Białorusini, jesteśmy z wami. Twoja wolność to także nasza sprawa. Wasza droga do wolności nie kończy się dzisiaj, zaczyna się dzisiaj. Możesz na nas liczyć

– to słowa byłego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni.

Katarzyna Ueberhan ze Spring na Twitterze publikuje nagranie jednego z komitetów w Mińsku, w którym ogłoszono realne wyniki wyborów prezydenckich.

Niektóre komisje wyborcze odmawiają fałszowania wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Film pokazuje moment, w którym przewodniczący jednej z komisji mińskich ogłasza realne wyniki, zgodnie z którymi kandydatka opozycji – Svietlana Tsikhanouskaya otrzymała 90% głosów! #Białoruś

– napisał zastępca.

READ  Bia³oru¶. Policja brutalnie starła się z demonstrantami, jedna osoba nie żyje
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *