Connect with us

Sport

Badacze Holocaustu w Polsce wygrywają apel o zniesławienie | Wiadomości, sport, praca

Published

on

PLIK – Na zdjęciu akt z wtorku 9 lutego 2021 r. kopie książki “Noc bez końca: los Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” są do kupienia w księgarni Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Sąd apelacyjny w Polsce w poniedziałek 16 sierpnia 2021 r. oddalił pozew przeciwko dwóm badaczom Holokaustu w ściśle obserwowanej sprawie, ponieważ miał on stanowić precedens dla badań nad bardzo wrażliwym obszarem polskiego zachowania wobec Żydów podczas wojny światowej II. (AP Photo / Czarek Sokołowski, plik)

WARSZAWA, Polska (AP) – Sąd apelacyjny w Polsce w poniedziałek oddalił pozew przeciwko dwóm badaczom Holokaustu w ściśle obserwowanej sprawie o ustanowienie precedensu w badaniu bardzo wrażliwego obszaru polskiego zachowania wobec Żydów podczas II wojny światowej.

Polską rządzi narodowo-konserwatywna partia, która stara się propagować pamięć o polskim bohaterstwie i cierpieniach podczas niemieckiej okupacji kraju w czasie wojny. Partia uważa, że ​​dyskusje o polskich nadużyciach wypaczają obraz historyczny i są niesprawiedliwe wobec Polaków.

Sąd Apelacyjny w Warszawie argumentował w swoim uzasadnieniu, że jego zdaniem badania naukowe nie powinny być oceniane przez sądy. Ale to nie wyglądało na koniec: prawnik powódki powiedział w poniedziałek, że odwoła się od poniedziałkowego orzeczenia do Sądu Najwyższego.

Wyrok z zadowoleniem przyjęli dwaj badacze Jan Grabowski i Barbara Engelking oraz as “wielkie zwycięstwo” w poście na Facebooku.

„Z wielką radością i satysfakcją witamy werdykt, tym bardziej, że decyzja ta ma bezpośredni wpływ na wszystkich polskich uczonych, a w szczególności na historyków Zagłady”. Oni powiedzieli.

Poniedziałkowy werdykt ma miejsce sześć miesięcy po tym, jak sąd niższej instancji nakazał dwóm badaczom przeprosić kobietę, która twierdziła, że ​​jej zmarły wuj został zniesławiony w pracy historycznej, którą zredagowali i częściowo napisali. „Noc bez końca: los Żydów w wybranych dzielnicach okupowanej Polski”.

Prawnicy siostrzenicy, 81-letnia Filomena Leszczyńska, przekonywali, że jej wujek był polskim bohaterem, który ratował Żydów i że uczeni naruszyli reputację jej i jej rodziny, twierdząc, że wuj był również zamieszany w zabójstwo Żydzi.

READ  Dwukrotny mistrz olimpijski Sushil Kumar wycofuje się z mistrzostw kraju

Adwokat powodów Monika Brzozowska-Pasieka powiedziała w e-mailu do The Associated Press, że Leszczyńska “zdziwiony” wyrokiem i zamierza odwołać się do polskiego Sądu Najwyższego.

Brzozowska-Pasieka podkreśliła, że ​​Leszczyńska uważa portret wuja w książce za zniesławiający, a historycy „nie udało się przeprowadzić badań z niezbędną starannością”.

„Podkreślamy, że prawo do wolności naukowej, w tym prawo do prowadzenia badań historycznych i publikowania ich wyników, podlega ochronie prawnej (ale) ochrona ta nie obejmuje stwierdzeń, które nie przeszły testu rzetelności”. powiedział oświadczenie.

Niektórzy badacze i inni obawiali się, że karanie badaczy będzie miało efekt odstraszający i zniechęci młodych naukowców do zajęcia się delikatną kwestią polskich zachowań wobec Żydów w czasie II wojny światowej.

Polska była okupowana przez hitlerowskie Niemcy w czasie wojny, a jej ludność padła ofiarą masowych mordów i pracy przymusowej. Ale w ciągu ponad pięciu lat okupacji byli też Polacy, którzy zdradzali Żydów Niemcom lub brali udział w ich mordowaniu, podczas gdy inni Polacy z narażeniem życia ratowali Żydów.

Temat polskich zbrodni na Żydach był w czasach PRL tematem tabu, a ostatnie ujawnienia niewłaściwego postępowania Polaków w ostatnich latach wywołały ostry sprzeciw.

Obecne rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało walkę z tym, co uważa za niesprawiedliwe przedstawianie polskiego niewłaściwego postępowania. Wielu badaczy i rząd izraelski oskarżają polski rząd o wybielanie historii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *