Connect with us

Sport

B-Girl Jo przełamuje olimpijską formę

Published

on

W wieku 17 lat Johanna Rodrigues miała najlepszy rok w swoim życiu. Zdała 12 klasę z 92 procentami. Dla większości dzieci w Bengaluru, indyjskiej stolicy IT, byłaby to idealna odskocznia na bardziej konwencjonalną, akademicką ścieżkę. Ale konwencje nigdy nie przemawiały do ​​Rodriguesa. Na początku tego roku odkryła już coś, co w końcu wyrwie ją z wyścigu szczurów i pójdzie własną drogą.

„Natknąłem się na sąsiedzki dżem znany jako Freeze, który był prowadzony przez Black Ice Crew. Po raz pierwszy widziałem Breaking Live ”- mówi Rodrigues, teraz 25, przez telefon. „Widziałem wszystkie te filmy. W tym wieku Step Up i wszystko było dla mnie bardzo atrakcyjne. Po prostu spodobał mi się pomysł, aby grupa dzieci bawiła się na własną rękę. W wielu innych sportach i sztukach musisz być posłuszny swojemu nauczycielowi, musisz robić to, co mówią. Ale kiedy byłem nastolatkiem, naprawdę nie chciałem tego robić. Myślę, że łamanie było jedną z rzeczy, które dały mi swobodę robienia tego tak, jak chciałem ”.

Przeczytaj także: Rupinder Pal Singh i odrodzenie indyjskiego hokeja

To, co zaczęło się jako buntownicza zabawa, wkrótce stało się ich celem. Rodrigues, który nazywa się B-Girl Jo, jest obecnie jednym z najlepszych przebojów w kraju. We wrześniu wygrała swoje drugie mistrzostwo Red Bull BC One India i reprezentowała Indie na światowych finałach w Gdańsku na początku tego miesiąca.

Urodzony na ulicach Bronxu w Nowym Jorku w latach 70. breakout jest dziś zjawiskiem globalnym. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, szukając nowych sposobów na przyciągnięcie młodszej publiczności, po raz pierwszy przedstawił ten sport na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Buenos Aires. Pod wrażeniem reakcji postanowili potraktować to poważnie jako sport na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024, co pomaga im się rozwijać ”- mówi Rodrigues. „Ludzie chętniej go teraz finansują, wiedząc, że jest to sport olimpijski. Wiem też, że szkoły będą bardziej otwarte na nauczanie. To daje łamaczom dużo miejsca do nauczania ”- dodaje.

READ  Lekkoatletyka Tomala zdobywa złoto po przejechaniu 50 km pieszo

Przeczytaj także: Indyjskie rugby stawia małe kroki na drodze do stania się sportem zawodowym

Uczestniczka zawodów breakdance Red Bull BC One w Rotterdamie w Holandii.
(AFP)


To wciąż rozwijający się sport w Indiach, podczas gdy kraje takie jak USA, Francja, Rosja i Japonia znacznie wyprzedzają krzywą. Chociaż jest popularny w indyjskich mediach i stanowi podstawę programów telewizyjnych typu reality show, nadal jest powszechnie postrzegany jako taniec. Gorzej niż „breakdance”. „Wolimy nazywać to łamaniem” – poprawia grzecznie Rodrigues. „Breakdance to termin, który był nadużywany przez media w latach 70. i 80. z powodów komercyjnych”.

„Myślę, że to coś pomiędzy sztuką performance a sportem. To zdecydowanie sztuka, każdy wykonawca wnosi do sztuki coś wyjątkowego, ale jest też bardzo wysportowany ”- dodaje. „Breaking jest częścią kultury hip-hopowej i myślę, że wszędzie tam, gdzie hip hop ma silną reakcję, będzie dobrym wsparciem dla łamaczy. Nasza sytuacja społeczna i ekonomiczna jest dość istotna dla hip-hopu. Wielu łamaczy pochodzi z bardzo skromnych środowisk.”

Podobnie jak wielu jej praktykujących, łamanie jest nerwowe i wyzywające. Niewątpliwe prawa do przechwałek i zamrożenia są zbudowane na fundamencie niesamowitej atletyki i wybuchowej kreatywności. Dla Rodrigues, która praktykuje jogę od 11 roku życia i studiowała Bharatnatyam oraz indyjską sztukę walki Kalaripayattu, łamanie jest jej środkiem wyrazu. Nie tylko dało jej to swobodę bycia sobą na scenie, ale także pomogło jej sobie z tym poradzić. Jej ojciec zginął w wypadku, gdy miała zaledwie sześć lat.

Przeczytaj także: Gdzie są młode gwiazdy tenisa w Indiach?

„Wychowanie przez samotną kobietę jest nie lada wyzwaniem wszędzie, ale zwłaszcza w kraju zdominowanym przez mężczyzn, takim jak nasz” — mówi Rodrigues. „Było kilka wyzwań. Mieliśmy wiele trudności, nawet gdy byliśmy sami, było to dla nas niebezpieczne. Wszystkie małe rzeczy wpłynęły na mnie i sprawiły, że poczułem, że muszę być bardzo silny, aby przetrwać i rozwijać się w tym społeczeństwie. To sprawiło, że się wykazałem.”

READ  DTM: Robert Kubica na 14 miejscu w Assen | Wyniki

To ten sam sposób myślenia, który przywiódł ją do swojego rzemiosła. Rodrigues godzinami samotnie ćwiczył ruchy w jej domu. Swój pierwszy solowy konkurs wygrała w 2018 roku na Project Street Art w New Delhi. Przełamanie jest dynamiczne, ale też głęboko osobiste. Większość łamaczy opracowuje własne układy i spędza lata na rozwijaniu stylu. Rodrigues mówi, że niedawno odkryła, że ​​pasją jej matki było granie na gitarze, podczas gdy jej ojciec kochał boks. Dziś uprawia dyscyplinę łączącą muzykalność matki z siłą ojca.

Przeczytaj także: Indyjscy paraolimpijczycy przeciwstawiają się szansom na triumf w Tokio

Pomimo tego, że była nauczycielką w szkole podstawowej, jej matka pozwoliła Rodriguesowi porzucić studia. „Zacząłem kończyć studia w Mount Carmel College, gdy miałem 12 lat, ale nie podobało mi się to, ponieważ uważałem, że nie ma dość wolności. Byłem wtedy zbyt zbuntowany. Moja mama pozwoliła mi zrezygnować, ponieważ widziała, jak jestem nieszczęśliwa ”- mówi. Dobrze sobie radzili finansowo, ale wczesne zakończenie studiów pomogło Rodriguesowi zwiększyć dochód rodziny.

„Jestem certyfikowanym nauczycielem jogi i pracuję od 19 roku życia” – mówi. „Kiedyś czułem, że muszę walczyć; Że jeśli kiedykolwiek będę tego potrzebował, powinienem być gotowy do walki. Teraz, gdy dorosłam, sprawy te uspokajają się, gdy zaczynam znajdować nowe motywacje i nowe pragnienie, aby kontynuować tę ścieżkę.„ Zapytany, czy była to opłacalna ścieżka kariery dla indyjskiej młodzieży, 25-latek oczekiwał takiej wyjątkowe podejście do niego.

Przeczytaj także: Uhonoruj ​​Indian, którzy nie zdobyli medali na igrzyskach olimpijskich

„W naszym kraju bardzo niewiele zawodów jest opłacalnych finansowo” – mówi. „Możesz otrzymać zapłatę, ale prawdopodobnie stanie się to kosztem ogólnego stylu życia i dobrego samopoczucia. Mając to na uwadze, być artystą lub tancerzem dzisiaj to być łamaczem. Jest tak wiele możliwości”.

READ  Mocne słowa Glika po meczu z Holandią. - Gdybym się o tym dowiedział, byłbym zdenerwowany - powiedziała reprezentacja Polski

Uczestnictwo w Karcie Olimpijskiej otworzyło właśnie przed kruszarkami zupełnie nowy świat możliwości. Podczas Igrzysk 2024 w Paryżu 16 najlepszych B-girls i 16 najlepszych B-boys na świecie będzie rywalizować w indywidualnych bitwach. Zawody kwalifikacyjne rozpoczną się w przyszłym roku. „Z powodu pandemii wykonano bardzo mało oficjalnej pracy. Mamy stowarzyszenie sportów tanecznych, które próbuje teraz włączyć proces, którego nasz kraj potrzebuje, aby wysłać breakersów na igrzyska olimpijskie ”- mówi. Chociaż kraj nie ma jeszcze odpowiedniego stowarzyszenia ani struktury, nastąpił pewien postęp, odkąd sport otrzymał pieczęć aprobaty MKOl.

Przeczytaj też: Złoty medal Neeraja Chopry był symbolem Igrzysk Olimpijskich w Indiach

Pierwsze krajowe zawody w łamaniu odbyły się w Bombaju w październiku tego roku. „Było 30 B-Boysów i może 20 B-Girls, co jest największą liczbą B-Girls, jakie kiedykolwiek spotkały się razem, z całego kraju, wliczając w to miejsca takie jak Chhattisgarh. Dlatego podejmuje się pewne kroki we właściwym kierunku.”

Aby dostać się do Paryża, Rodrigues musi najpierw upewnić się, że pozostanie wśród dwóch najlepszych B-girls w Indiach. Chociaż nadal posiada prawa twórcze do swoich ćwiczeń, teraz współpracuje z fizjoterapeutą oraz trenerem siły i kondycji, aby upewnić się, że jest w najlepszej formie na najdłuższy dotychczas etap swojej podróży.

Deepti Patwardhan jest niezależną dziennikarką sportową z Bombaju.

Przeczytaj także: Jak golfiści znajdują wyjście z kryzysu egzystencjalnego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *