Connect with us

Sport

Axios Today Podcast: Migranci uwięzieni na granicy polsko-białoruskiej

Published

on

W Europie Wschodniej, na pograniczu Białorusi i Polski, narastają napięcia. Wczoraj polska policja zaczęła używać armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko ludziom próbującym dostać się do kraju. Od tygodni tysiące migrantów z Iraku, Syrii i Afganistanu czekają na granicy, aby spróbować przedostać się do Unii Europejskiej, którą przywódcy UE nazywają sztucznym kryzysem.

  • Oraz najnowsze informacje na temat leczenia COVID za pomocą pigułki.
  • A Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjmuje tożsamość płciową.

Goście: Zach Basu, Tina Reed i Ina Fried z Axios.

Kredyty: Axios Today jest produkowany we współpracy z Pushkin Industries. W skład zespołu wchodzą Niala Boodhoo, Sara Kehaulani Goo, Julia Redpath, Alexandra Botti, Nuria Marquez Martinez, Alex Sugiura, Sabeena Singhani, Lydia McMullen-Laird, David Toledo i Jayk Cherry. Muzykę skomponował Evan Viola. Możesz skontaktować się z nami pod adresem [email protected] Możesz wysyłać pytania, komentarze i pomysły na historie do Niali jako tekst lub notatki głosowe pod numer 202-918-4893.

Głębiej:

Transkrypcja

NIAŁA: Dzień dobry! Witamy w Axios już dziś!

Jest 17 listopada – do środy! Jestem Niala Boodhoo.

Co musisz wiedzieć dzisiaj: najnowsze leczenie pigułkami na COVID. Plus nowe poradniki na temat transpłciowych i interpłciowych sportowców olimpijskich.

Ale przede wszystkim migranci uwięzieni na granicy polsko-białoruskiej to dziś jedna wielka rzecz.

W Europie Wschodniej na granicy polsko-białoruskiej narastają napięcia. Wczoraj polska policja zaczęła używać armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko ludziom próbującym dostać się do kraju.

Od tygodni tysiące migrantów z Iraku, Syrii i Afganistanu czekają na granicy na próbę wjazdu do Unii Europejskiej…

Reporter ds. bezpieczeństwa narodowego Axios, Zach Basu, teraz dołącza do nas z szerokim obrazem. Zach, co się teraz dzieje na granicy?

ZACH BASU: Jak wspomniałeś, na granicy białorusko-polskiej, a właściwie na granicy białorusko-unijnej, koczują obecnie tysiące migrantów. Temperatury są poniżej zera, a wielu z tych zdesperowanych migrantów, w tym kobiety i dzieci, nie ma dostępu do żywności i wody.

A potem, ze względów bezpieczeństwa, polskie władze oskarżyły białoruskie siły zbrojne o nakazanie grupom migrantów szturmu na ogrodzenie z drutu kolczastego i atakowanie polskich policjantów kamieniami i butelkami, a nawet doniesieniami o granatach ogłuszających.

NIAŁA: Europejscy przywódcy twierdzili również, że to białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko wymyślił ten kryzys, że wykorzystuje tych migrantów do tworzenia obrazów chaosu. Dlaczego to mówisz?

ZACH: Istnieją więc wiarygodne doniesienia, że ​​Białoruś wydaje wizy migrantom pochodzącym z takich miejsc jak Irak, przewożąc ich do stolicy Mińska, a następnie przewożąc ich na granicę i albo osadzając ich na mieliźnie, albo aktywnie zachęcając ich do przekraczania granic Europy i ubiegania się o azyl .

READ  Mecz w Lidze Narodów zostaje odwołany. Jeśli nikt nie jest winny, UEFA nie wyciągnie szczupaka

Dlatego urzędnicy ONZ i NATO oraz wielu senatorów USA, z którymi rozmawiałem, opisali to jako wojnę hybrydową i zaprzeczyli twierdzeniom, że był to jakiś rodzaj kryzysu migracyjnego, taki jak fikcyjny kryzys europejski z 2015 r., spowodowany przez desperackiego i nieprzewidywalnego dyktatora, próbującego utrzymać się przy władzy. destabilizując Zachód.

NIAŁA: Trudno więc mówić o Białorusi, nie wspominając o Rosji, jej bliskim sojuszniku. Gdzie w tym wszystkim jest Władimir Putin?

ZACH: Urzędnicy twierdzą, że Łukaszenka nie angażowałby się w coś tak lekkomyślnego i prowokacyjnego bez milczącej zgody Putina. Putin odmawia jakiejkolwiek roli w kryzysie, ale widać wyraźnie, że lubi go wykorzystywać dla własnych interesów. Rosja dokonała ogromnej rozbudowy militarnej na granicy z Ukrainą, gdzie od 2014 roku jest w stanie wojny. A więc ten kryzys humanitarny na granicy z Białorusią, możliwa rosyjska inwazja na Ukrainę, cyberataki, dezinformacja. Wszystko to tworzy bardzo przerażający obraz działań wojennych w XXI wieku.

NIAŁA: Zach, zrobiony czy nie, to są prawdziwi ludzie. To prawdziwi migranci czekający na granicy i przeżywający okropne warunki, zwłaszcza gdy myślimy o tym, że robi się coraz zimniej. Czy mówiono o zapewnieniu jakiejkolwiek pomocy tym migrantom?

ZACH: To była część odpowiedzi na to, wiecie, oprócz zaostrzenia sankcji wobec Łukaszenki i potępienia jego zachowania, chcą też zająć się tymi migrantami. Kanclerz Angela Merkel odbyła w tym tygodniu telefon z Łukaszenką po raz pierwszy od czasu jego sfałszowanych wyborów w 2020 roku, co spowodowało, że duża część Zachodu nie uznawała go już za prawowitego władcę lub prawowitego prezydenta Białorusi. Dwaj szefowie państw i rządów rozmawiali o pomocy humanitarnej dla tych migrantów, ale ostatecznie Europejczycy mówią, że to od władz białoruskich zależy złagodzenie tego kryzysu.

NIAŁA: Reporter ds. bezpieczeństwa narodowego Axios Zach Basu. Dzięki, Zach.

ZACH: Dziękuję bardzo.

NIAŁA: W 15 sekund, jak tabletki antywirusowe mogą pomóc w opanowaniu pandemii.

[ad break]

NIAŁA: Witamy z powrotem w Axios Today. Jestem Niala Boodhoo. Rząd Bidena może wkrótce ogłosić zakup 10 milionów kursów pigułki Covid firmy Pfizer – środka przeciwwirusowego, który wydaje się dramatycznie zmniejszać liczbę pobytów w szpitalu i zgonów u osób z Covid. Jaką rolę odegrają pigułki przeciwwirusowe takie jak ta w kontrolowaniu przypadków, gdy wejdziemy w pracowity okres świąteczny? Jest tam redaktorka zdrowia Axios Tina Reed. Tina, więc kiedy mówimy, że radykalnie zmniejszymy liczbę hospitalizacji i zgonów, wiemy dokładnie, o ile.

READ  Premier League. Arsenal miał najgorszy start w lidze od 1981 roku

TINA TINA: Tak, jest to pięciodniowa kuracja przeciwwirusowa, która według firmy zmniejszy ryzyko hospitalizacji lub zgonu o 89%.

NIAŁA: Jak to będzie działać? Kto byłby uprawniony do tej pigułki?

TINA: Dlatego firma Pfizer stara się o zgodę na osoby, które są narażone na zwiększone ryzyko hospitalizacji ze względu na ich wiek lub leżące u ich podstaw schorzenia.

NIAŁA: 89% brzmi naprawdę skutecznie. Czy są jakieś inne metody leczenia, które lekarze stosują obecnie dla pacjentów z Covid w USA, które są równie skuteczne?

TINA: Istnieje więc wiele różnych metod leczenia, które lekarze stosowali z różnym skutkiem. Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia, jakie mamy obecnie, są przeciwciała monoklonalne, ale wymagają one infuzji i nie są tak łatwe do podania jak leki, które zapowiadają się jako pigułki doustne. W rzeczywistości istnieje jeszcze jedna pigułka, którą Merck rozważa również do awaryjnego zatwierdzenia. A to także środek przeciwwirusowy, który twierdzi, że zmniejsza liczbę hospitalizacji i ryzyko śmierci nawet o połowę.

NIAŁA: Czy jest to ważniejsze dla miejsc poza USA, które nie miały dostępu do szczepionek tak szybko jak my?

TINA: Tak, to może być naprawdę wielka sprawa za granicą, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach, ponieważ występuje w formie pigułki. Łatwo to zrobić. Jest łatwy w dystrybucji w porównaniu z niektórymi innymi lekami i szczepionkami dostępnymi obecnie na rynku.

NIAŁA: A jak ważne są pigułki takie jak Pfizers czy Mercks w następnej fazie pandemii w porównaniu na przykład ze szczepionkami?

TINA: Jest to więc naprawdę ważne narzędzie w zestawie narzędzi. Wielu ekspertów twierdzi, że może to być bardzo, bardzo cenne na początku tego sezonu zimowego, ale nie zastępuje wartości szczepionek i to jest wynik końcowy.

NIAŁA: Tina Reed Axiosa. Dziękuję Tino.

TINA: Dziękuję, Niala.

NIAŁA: Wiele słyszeliśmy od Iny Fried z zespołu Axios podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio o krytyce traktowania sportowców transpłciowych i interseksualnych. Pierwsi otwarci transpłciowi sportowcy wystartowali zeszłego lata. Cóż, wczoraj MKOl ogłosił nowe ramy polityki tożsamości płciowej, a Ina Fried wróciła, aby poinformować nas, czy to osłabi część krytyki. Witaj Ina!

Smażone: Witaj Niala.

NIAŁA: Co jest w tych ramach i co by się zmieniło?

READ  Białoruski sprinter jest pewny siebie, patrzy w przyszłość w Polsce | Wiadomości sportowe Dothan

W: W przeszłości MKOl od 2003 r. posiadał wytyczne, które umożliwiały współzawodnictwo sportowcom transpłciowym. Najpierw sportowcy musieli przejść operację zmiany płci. Następnie w 2015 roku zostało to zaktualizowane, aby nie wymagało już operacji, ale ustalono limity hormonalne, zwłaszcza dla testosteronu, który jest regulowany w różnych dyscyplinach sportowych. Dzięki tym nowym ramom mówią, że tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Ale ostatecznie przenoszą decyzję do organizacji patronackiej dla każdego sportu z osobna. I tak naprawdę kluczem do różnych sportów jest spojrzenie, jak wygląda nieuczciwa przewaga? To nadal będzie bardzo kontrowersyjne.

NIAŁA: Jaka była reakcja na te ramy i czy to kończy krytykę?

W: Wcale nie będzie. Widziałem komentarze od ludzi o bardzo różnych poglądach. Są ludzie, którzy wciąż wierzą, że jakakolwiek polityka, która pozwala kobietom transpłciowym na konkurowanie, oznacza koniec kobiecego sportu. Są zwolennicy osób transpłciowych, którzy zwracają uwagę, że te wytyczne nie są wiążące. Nawet jeśli istnieje wiele pozytywnych przesłań na temat włączenia społecznego, pewnych warunków ramowych, które mogą prowadzić do większej liczby sportowców transpłciowych i interpłciowych, które mogą uczciwie uczestniczyć w swoim sporcie, nie wymaga to od sportu prowadzenia polityki sprzyjającej włączeniu.

NIAŁA: Smażona Ina Axiosa. Dzięki Ina.

W: Dziękuję, Niala.

NIAŁA: W tym tygodniu Ulica Sezamkowa ogłosiła swoją najnowszą postać – 7-letniego koreańskiego Ji-Young – pierwszego azjatycko-amerykańskiego muppeta w serialu.

JI-JUNG: Jest tu tak wiele różnych typów ludzi i potworów. Wydaje się, że nie obchodzi cię, kim jesteś i skąd pochodzisz.

NIAŁA: Pracujemy nad naszym najnowszym odcinkiem Hard Truths, który ma na celu nakłonienie PBS i innych sieci do dywersyfikacji programów dla dzieci. A my chcemy Perspektywa: Czy jest program, w którym dorastałeś i który reprezentuje inne kultury lub ludzi? Jak radzisz sobie ze swoimi dziećmi? Możesz wysłać mi notatkę głosową pod numer (202) 918-4893 lub wysłać ją e-mailem na adres [email protected] – i dostroić się w najbliższą sobotę.

To tyle dla nas dzisiaj! Możesz dotrzeć do naszego zespołu w podcastach na axios dot com lub do mnie na Twitterze.

Jestem Niala Boodhoo – dzięki za wysłuchanie – bądź bezpieczny i do zobaczenia jutro rano.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *