Connect with us

Sport

Autor i pedagog Poundmaker Favel opowiada historie z Polski | saskNOW | Saskatchewan

Published

on

Autor i pedagog Poundmaker Favel opowiada historie z Polski |  saskNOW |  Saskatchewan

Jego esej i książka dziennikarska pt słowa z krainy, ukaże się w Polsce 15 kwietnia. Książka została napisana w języku angielskim, ale Favel powiedział, że jego wydawca jest w Polsce, więc książka zostanie wydana po polsku. Zauważył, że jego książka obejmuje więcej niż jeden gatunek, więc wydawanie jej w Kanadzie może być nieco trudniejsze, gdzie książki częściej promowane są w jednym gatunku lub tożsamości, a nie w gatunku mieszanym lub kategorii wielokulturowej.

„W pewnym momencie zostanie ona opublikowana w języku angielskim, gdy będę szukać wydawcy w Kanadzie” – powiedział.

Favel opisuje swoją nową książkę jako zbiór dziennikarskich i teoretycznych esejów na temat teatru i kultury.

„Moje założenie dotyczące teatru jest takie, że teatr tubylczy jest gatunkiem artystycznym, a nie gatunkiem definiowanym przez kategorie tożsamości kolonialnej. [such as] Pierwsi Narody, Métis, Tożsamość tubylcza i odległa tubylcza oraz Dziedzictwo tubylcze. To, jak kategoryzujemy teatr w Kanadzie dla rdzennej ludności, opiera się na tożsamości. Tożsamość jest obecnie kategorią przestarzałą. Jest to gatunek artystyczny – specyficzna sztuka, posiadająca własne techniki, metody i bogactwo wiedzy. Jest otwarty i dostępny dla każdego” – powiedział.

Książka zawierająca jego dziennikarstwo powstała w ciągu ostatnich siedmiu do ośmiu lat.

Dziennikarska twórczość Favela skupia się na esejach napisanych podczas jego podróży po Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie.

„To jest [based on] moje obserwacje” – powiedział. „To rodzaj dziennikarstwa fabularnego. Chodzi o kulturę, problemy i tożsamość”.

Favel zauważył, że początkowa reakcja na jego książkę była pozytywna i „otwierająca oczy”.

„Opowiadam także o szkołach z internatem, a także o historii naszego narodu i moich podróżach do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkałem inną rdzenną ludność i [learning about] ich problemy” – dodał.

READ  Deborah C. Harding 1955-2021 | Wiadomości, sport, praca

Favel, który pracuje również jako pedagog, od 3 kwietnia będzie prowadził zajęcia na Uniwersytecie Katowickim w południowo-środkowej Polsce.

Po zakończeniu pracy w Polsce Favel uda się 21 kwietnia do Szwecji, gdzie będzie współpracował z trupą Sami Theatre i reżyserką Åsą Simmą.

„Kiedy byłem uczniem, chodziłem z nią do szkoły w Danii” – zauważył o tej inicjatywie. „Piszę tam i pracuję nad projektem”.

[email protected]

Na X: @battlefordsNOW

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *