Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Artefakty znalezione w Polsce od XIX wieku Century”, które faktycznie pochodzą ze starożytnego Egiptu i Rzymu

Published

on

Artefakty znalezione w Polsce od XIX wieku  Century”, które faktycznie pochodzą ze starożytnego Egiptu i Rzymu

Brązowe figury egipskich i rzymskich bóstw Ozyrysa i Bachusa, odkryte w zeszłym roku we wschodniej Polsce i pierwotnie datowane na XIX wiek, obecnie datowane są na starożytny Egipt i Rzym.

Konserwator zabytków województwa lubelskiego potwierdził, że figura Ozyrysa jest oryginałem z I tysiąclecia pne. pne, podczas gdy przedstawienie Bachusa pochodzi z I wieku naszej ery.

Znaleziska dokonano w maju 2022 r. na terenie dworu należącego do rodziny Kleniewskich, miejscowej rodziny ziemiańskiej. Doprowadziło to do początkowych spekulacji, że figury były częścią dekoracji wnętrz od czasu budowy domu w XIX wieku.

Jednak ze względu na bezprecedensowy charakter znaleziska zawsze istniały wątpliwości co do tej teorii, a teraz eksperci z Muzeum Narodowego w Lublinie i Zakładu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego potwierdzili, że obiekty rzeczywiście są oryginałami z czasów starożytnych.

Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk powiedział PAP, że eksponaty należą do prywatnej kolekcji starożytności zamożnej rodziny Kleniewskich, przechowywanej w kluczkowickiej rezydencji.

Kleniewscy zostali zmuszeni do szybkiej ucieczki z domu w 1942 r., kiedy to niemieccy okupanci skonfiskowali majątek i wykorzystali go do leczenia rannych żołnierzy Wehrmachtu.

To skłoniło Miechowicza do przypuszczeń, że figury ukrywała rodzina albo w czasie wojny, aby chronić je przed Niemcami, albo po wojnie, gdy pałac został splądrowany. Lokalny mieszkaniec również niedawno znalazł zakopany w pobliżu XVII-wieczny miecz, który prawdopodobnie również należał do rodzinnej kolekcji.

Miechowicz uważa, że ​​figurkę Ozyrysa prawdopodobnie kupiła Maria Kleniewska podczas jej czteromiesięcznego pobytu w Egipcie w 1904 r., o czym świadczą jej wspomnienia.

READ  Powstaje NYX Hotel by Leonardo - Hospitality Net

Tymczasem popiersie Bachusa mogło zostać znalezione w odkrytym w 1906 r. grobowcu z okresu kultury przeworskiej, znalezionym na terenach dzisiejszej Polski między III w. p.n.e. i V wieku naszej ery – mówi Miechowicz.

Popiersie było prawdopodobnie częścią statywu używanego do celów ceremonialnych, podobnie jak nienaruszony okaz obecnie wystawiany w British Museum w Londynie po odkryciu go w pobliżu Wezuwiusza w XVIII wieku.

Artefakty znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie.

Główne źródło obrazu: Łukasz Miechowicz, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *