Connect with us

technologia

Armia USA chce przyspieszyć dostawy czołgów M1 Abrams do Polski

Published

on

Armia USA rozważa opcje przyspieszonej dostawy czołgów M1 Abrams do Polski w celu wzmocnienia zdolności zbrojeniowych narodu NATO i zastąpienia starych czołgów przekazanych Ukrainie do użycia w wojnie z Rosją. Nowe możliwości otwarte przez Kongres, w tym niedawno wznowiony program Lend-Lease, mogą zapewnić Polsce posiadanie uzbrojenia wyprodukowanego w USA o lata przed obecnymi harmonogramami, powiedział wczoraj prawodawcom główny nabywca broni w armii.

Ponieważ Polska przekazała Ukrainie już około 240 czołgów T-72 z czasów sowieckich, Polska potrzebuje amerykańskich czołgów przed 2025 r., aby „uzupełnić” swoje zdolności obronne, powiedział republikanin z Ohio, Mike Turner, podczas przesłuchania w Izbie Sił Zbrojnych na 17 maja Podkomisja ds. systemów powietrznych i lądowych. W kwietniu polski rząd podpisał z USA umowę na sprzedaż za 4,75 miliarda dolarów za 4,75 miliarda dolarów czołgów M1A2 SEPv3 Abrams, ale według aktualnego harmonogramu czołgi te pojawią się w Polsce dopiero pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku. . W jego okręgu znajduje się Army’s Joint Systems Manufacturing Center, znany również jako Lima Army Tank Plant, gdzie produkowane są te czołgi.

Czołg US Army M1A2 Abrams w Górach Mielno w Drawsku Pomorskim, Polska, maj 2022. Gwardia Narodowa US Army fot. Spc. Hedil Hernandez

„Jeśli chodzi o przyspieszenie, są opcje”, powiedział w odpowiedzi Doug Bush, zastępca sekretarza armii ds. zaopatrzenia, logistyki i technologii. „Może to obejmować na przykład priorytetowe traktowanie dostaw dla nich nieco ponad armię amerykańską lub innych sojuszników. To są tarcze, którymi możemy się obracać. Armia zwykle nie podejmuje decyzji. Normalnie by to było [the Office of the Secretary of Defense]. Ale jest taka możliwość”.

Bush powiedział, że armia może zaopatrywać czołgi i inne pojazdy w niedawno uchwaloną Ustawę Lend-Lease na rzecz Demokracji Ukrainy. Ustawa ta wyraźnie zapewnia uprawnienia do przekazywania broni amerykańskiej na Ukrainę, ale wspomina również o wsparciu dla innych „krajów Europy Wschodniej dotkniętych inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”, w tym sąsiedniej Polski. Deklarowanym celem tej pomocy byłoby „wzmocnienie zdolności obronnych tych krajów i ochrona ich ludności cywilnej przed możliwą inwazją lub przedłużającą się agresją sił zbrojnych rządu Federacji Rosyjskiej” – czytamy w ustawie. Możesz przeczytać wszystko o tym nowym programie Lend Lease tutaj.

Polski czołg Leopard zabezpiecza ochronę podczas wielonarodowych ćwiczeń polowych w ramach Defender Europe 2022, Drawsko Pomorskie, Polska, 15 maja 2022 r. Zdjęcie armii amerykańskiej: sierżant Andreas Greenwood

Korzystanie z nowego prawa pożyczkowego jest jednym z kilku sposobów, w jakie armia próbuje „myśleć twórczo o tym, jak w międzyczasie dostarczyć im czołgi”, dodał Bush. „Są to jednak bardzo młode rozmowy, więc jeśli chodzi o poufność, musiałbym przekazać ci więcej szczegółów lub opowiedzieć ci całą historię”.

READ  Grupa LOTOS SA: realizowany jest projekt HBO

Tymczasem wojska amerykańskie przygotowują się do szkolenia swoich polskich odpowiedników w obsłudze i konserwacji czołgów przed przybyciem pojazdów do Europy, powiedział Bush. To powinno dać Polsce przewagę, jeśli chodzi o wystawianie M1, gdy się pojawią.

„Kolejną rzeczą, którą robimy, aby poprawić współpracę z Polską, jest w międzyczasie zorganizowanie z nimi działalności szkoleniowej, aby umożliwić przynajmniej wstępne zapoznanie się z żołnierzami amerykańskimi na czołgach Abrams w Polsce” – powiedział Bush. „Ten wysiłek jest w toku… aby spróbować dać im przewagę po stronie zasobów ludzkich w obsłudze czołgu Abrams i logistyce”.

Szwedzki żołnierz prowadzi czołg Armii Stanów Zjednoczonych M1A2 Abrams podczas przeprawy przez mokrą przepaść w Dęblinie, Polska, w maju 2022 roku. Augustin Montañez

Polska wysłała na Ukrainę co najmniej 240 swoich T-72, co wystarczyło, aby wyposażyć dwie brygady, gdy kraj walczy z rosyjskim atakiem ofensywnym na wschód. Dziennik Wall Street zgłoszono pod koniec kwietnia. Przeniesienie to nie wyczerpało jednak w pełni możliwości czołgu. Wojsko Polskie eksploatuje setki różnych wariantów nowocześniejszych czołgów Leopard 2, które otrzymywało z Niemiec od 2002 roku. Posiada również zmodernizowane w kraju wersje T-72 o nazwie PT-91 Twardy.

Wraz z czołgami Polska wysłała na Ukrainę artylerię i systemy rakietowe z własnych zapasów dziennik „Wall Street zgłoszone. Kierując się przede wszystkim obawami o rosyjską agresję, Polska od lat pracuje nad unowocześnieniem swoich sił zbrojnych.

Zakupy M1 Abrams są częścią tej modernizacji. Wojsko USA po raz pierwszy ogłosiło, że Departament Stanu USA zatwierdził planowaną sprzedaż 250 tych czołgów do Polski w lutym. Czołgi te byłyby częścią większego, zatwierdzonego pakietu o wartości 6 miliardów dolarów, który obejmował również 250 systemów przeciw IED AN/VLQ-12 CREW Duke, 26 pojazdów bojowych M88A2 HERCULES, 17 mostów szturmowych M1110, broń, amunicję, szkolenia i wsparcie serwisowe.

READ  Ubisoft wyłącza usługi online na 91 gier

„Ta proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych i bezpieczeństwo narodowe, pomagając zwiększyć bezpieczeństwo sojusznika z NATO, który jest siłą na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie” – powiedziała Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego USA (DSCA). w ogłoszeniu umowy czołgowej z Polską w lutym. „Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do przeciwdziałania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez dostarczenie wiarygodnych sił wojskowych zdolnych do odstraszania adwersarzy i udziału w operacjach NATO”.

DSCA zauważył również, że „ta proponowana sprzedaż nie będzie miała negatywnego wpływu na gotowość obronną USA”.

Zarówno Bush, jak i Turner powiedzieli, że fabryka czołgów w Limie może obsłużyć dodatkowe zamówienia na czołgi, przekraczające to, co armia otrzymuje zgodnie z umową według bieżących harmonogramów produkcji. Zakład produkuje obecnie 15 zbiorników Abrams miesięcznie, powiedział Bush. Przy obecnej sile roboczej zakład może zwiększyć produkcję, aby zaspokoić zarówno amerykański, jak i polski popyt na czołgi, powiedział Bush. Nie powiedział, jak szybko można osiągnąć rozpęd.

„Ta roślina to skarb narodowy, wyjątkowy. Jest to kluczowe dla wszystkiego, co robi armia” – powiedział Bush. Jeśli chodzi o samą bazę przemysłową, to wspaniale widzieć, jak zakład robi 15 zbiorników miesięcznie. Pamiętam, jak walczyliśmy o utrzymanie go w jednym zbiorniku miesięcznie. Ale wiem, że może więcej i wiem, że siła robocza może zrobić więcej. Jeśli armia będzie dalej inwestować… pomoże ogólnie bazie przemysłowej. Mówiąc prościej, im więcej zbiorników tam przechodzi, tym zdrowsza jest baza przemysłowa, która je karmi”.

Widok linii montażowej M1 Abrams w Joint Systems Manufacturing Center-Lima, potocznie nazywanej Lima Army Tank Plant w Ohio. US Army Tank-Automotive and Armour Command Photo autorstwa Briana Hahn

Armia zmniejszyła liczbę zakupionych czołgów ze 102 w roku fiskalnym 2023 do zaledwie 22, co Bush nazwał jedną z „trudniejszych decyzji”, aby zrównoważyć swój budżet. Po przedstawieniu budżetu na rok fiskalny, który rozpoczyna się 1 października, armia wysłała Kongresowi listę priorytetów niefinansowanych, z których najważniejszą było dodatkowe 524 miliony dolarów na modernizację czołgów Abrams.

READ  Aukcja Konami NFT generuje ponad 160 000 USD sprzedaży w ciągu jednego dnia

„Myślę, że ustalanie priorytetów odzwierciedla pogląd armii na to, jak ważne jest” – powiedział Bush. „Jeśli uda nam się tam uzyskać pomoc, armia z radością ją przyjmie. I jesteśmy gotowi na rozbudowę i podkręcenie tej linii produkcyjnej jeszcze dalej, niż jest”.

Uzupełnianie europejskich zdolności i zdolności wojskowych poprzez darowizny na rzecz Ukrainy już stało się problemem. Polska otrzymała pomoc nadzwyczajną, zwłaszcza od sojuszników z NATO, aby wypełnić luki w zdolnościach do czasu przybycia lub budowy sprzętu zastępczego. Premier Polski Mateusz Morawiecki potwierdził brytyjski plan, aby to zrobić wyślij nieznaną liczbę czołgów Challenger 2 aby wypełnić lukę w zdolnościach stworzoną przez darowiznę Polski na rzecz Ukrainy. W przeciwieństwie do amerykańskich M1s, brytyjskie czołgi trafią do użytku krótkoterminowego i będą obsługiwane przez brytyjską załogę.

Sojusznicy z NATO zebrali się za Ukrainą i rzucili broń do walki, ale teraz odkrywają, że potrzebują zastrzyku potencjału militarnego. Wspieranie walki Ukrainy z Rosją ma teraz efekt rozlewania się, zwiększając lub przynajmniej przyspieszając sprzedaż sprzętu wojskowego do innych krajów regionu. Wygląda na to, że wraz z nową ustawą Lend-Lease, kraje wspierające Ukrainę mają teraz nowy sposób zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Skontaktuj się z autorem: [email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.