Connect with us

Sport

Amerykański czek do WADA zawiera notatkę: „Sorry State of Affairs”

Published

on

Amerykański czek do WADA zawiera notatkę: „Sorry State of Affairs”

DENVER – Rząd USA wpłacił pozostałe 1,3 mln USD składek na rzecz Światowej Agencji Antydopingowej, ale wraz z czekiem wysłał ostrą wiadomość o jego nieobecności w najwyższych organach decyzyjnych regulatora jako „Przepraszam”.

WADA poinformowała w czwartek, że otrzymała pieniądze, a prezes Witold Banka nazwał ich uwolnienie oznaką poparcia rządu USA.

Ale dwa listy napisane przez dyrektora Biura Kontroli Narkotyków Białego Domu, Rahula Guptę, i otrzymane z Associated Press, ujawniły, że pieniądze zostały przyznane pomimo poważnych obaw zarówno o sposób działania WADA, jak i miejsce Ameryki w agencji.

Rząd skrytykował WADA za niepodjęcie wystarczająco pilnych środków samoreformacyjnych po rosyjskim skandalu dopingowym, który w dużej mierze wywrócił międzynarodowy sport do góry nogami w ciągu ostatniej dekady. Gupta zwrócił również uwagę na nieobecność Stanów Zjednoczonych w Komitecie Wykonawczym i Radzie Powierniczej WADA, dwóch organach, które podejmują największe decyzje pomimo przytłaczającego wpływu finansowego tego kraju na ruch olimpijski.

wyświetlacz

„Szczerze mówiąc, kiedy dowiedziałem się więcej o podziale miejsc w zarządach WADA w Ameryce, coraz bardziej martwił mnie ten smutny stan rzeczy” – napisał Gupta w liście do Banka w tym tygodniu.

Gupta zauważył, że Stany Zjednoczone są nieobecne w 38-osobowej Radzie Powierniczej po raz pierwszy od 2000 r., czyli roku po utworzeniu WADA. Od 2015 roku nie zasiada w Prezydium, co kształtuje uchwały, na które Rada Powiernicza w zasadzie dopuszcza.

Decyzje dotyczące reprezentacji rządów Ameryki Północnej w organach nie są podejmowane przez WADA, ale przez północnoamerykańską radę sportową. Gupta nie pozwolił, by ten biurokratyczny szczegół stłumił jego pogardę dla roli WADA w porozumieniu.

„Ta sytuacja – w której największy na świecie kraj sportowy, źródło większości środków finansowych generowanych przez sprzedaż praw do transmisji i sponsorowania Ruchu Olimpijskiego oraz największy wkład państwa do WADA – nie odgrywa znaczącej roli w WADA- Decyzja „- jest bardzo problematyczna” – napisał Gupta w liście do Banka.

READ  Niemiecki Laschet bierze udział w powstaniu II wojny światowej w Polsce | Wiadomości, sport, praca

wyświetlacz

W innym liście napisanym do przywódców Kongresu w zeszłym miesiącu, Gupta przyznał, że jego biuro zwalnia ostatnie 1,3 miliona dolarów z 2,93 miliona dolarów zastawu na 2021 rok, ale nie bez poważnych zastrzeżeń. Kiedy Kongres przywłaszczył sobie pieniądze, dał urząd Gupty prawo do ich wstrzymania.

„Jako największy sportowiec na półkuli i główny sponsor WADA, który płaci połowę amerykańskich składek, niewłaściwe jest wykluczanie rządu USA z głównych organów decyzyjnych WADA” – napisał Gupta.

2,93 mln USD przyznane w 2021 r. stanowiło około 7,3% rocznego budżetu WADA wynoszącego 40 mln USD i połowę tego, co zapewniono we wszystkich uczestniczących krajach w obu Amerykach. Stany Zjednoczone zazwyczaj dostarczają pełną kwotę w pierwszym kwartale roku, powstrzymywał ją jednak, forsując dalsze reformy w strukturze WADA.

wyświetlacz

W swoim komunikacie prasowym WADA ogłosiła podejmowane przez siebie reformy, w tym większą reprezentację sportowców i większą niezależność niektórych decydentów. Kiedy utworzono WADA, połowa mandatów trafiła do rządów, a druga połowa była kontrolowana przez MKOl, iw ten sam sposób zaplanowano finansowanie.

Banka powiedział, że jego rozmowy z Guptą na ostatnich spotkaniach WADA były „bardzo pozytywne, podobnie jak konstruktywne interwencje dr. Gupta podczas posiedzenia zarządu sam”. gdzie Gupta był obserwatorem.

Jednak Gupta namalował inny obraz i wezwał do przeniesienia siedzeń w najwyższych ciałach, co zapewniłoby Ameryce Północnej „odpowiednią” reprezentację.

Powiedział Bankie, że rząd USA będzie nadal oceniał swoją rolę, aby zapewnić, że odgrywa znaczącą rolę w „promowaniu czystych sportów i uczciwego głosu w wykorzystywaniu amerykańskich dolarów podatkowych w kwestiach antydopingowych”.

___

Więcej AP Sports: https://apnews.com/hub/apf-sports i https://twitter.com/AP_Sports

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani rozpowszechniany w jakikolwiek sposób bez pozwolenia.

READ  Richard P. Heidinger 1942-2023 | Wiadomości, sport, praca

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *