Connect with us

Nauka

Ambasada Pakistanu pomaga 35 studentom z Pakistanu, którzy utknęli na Ukrainie

Published

on

Według wiadomości jednego z uczniów, niektórym z jego kolegów z klasy udało się wsiąść do pociągu jadącego do Polski z Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, który przewoził ludzi uciekających przed rosyjską inwazją.

W mieście jest około 300 pakistańskich studentów. Kolejne duże skupisko studentów pakistańskich stacjonuje w Kijowie, stolicy Ukrainy.

Według źródeł prasowych, odkąd rosyjska inwazja rozpoczęła się w czwartek, prawie 1500 Pakistańczyków, w tym 500 studentów, zostało unieruchomionych na Ukrainie.

Czytaj więcej: Czy Białoruś będzie kolejnym celem wojny rosyjsko-ukraińskiej?

Niektórzy już uciekli z kraju.

Ambasada w poście na Twitterze poinformowała, że ​​ułatwiła ewakuację tych studentów i organizuje ich transport do Warszawy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że kolejna grupa 35-40 studentów jest w drodze do Tarnopola z Charkowa i ma przybyć tam w sobotę po południu.

Na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Shah Mahmood Qureshi powiedział, że ambasada została tymczasowo przeniesiona z Kijowa do Tarnopola, w pobliżu polskiej granicy, w celu ułatwienia ewakuacji. Twierdził, że wszyscy Pakistańczycy na Ukrainie są bezpieczni.

Ambasada doradzała uczniom podróż do Tarnopola. Z drugiej strony studenci wyrazili zaniepokojenie w mediach społecznościowych tym, jak mogliby podróżować setki mil bez transportu i w niebezpiecznej sytuacji bezpieczeństwa. Narzekali też na problemy skontaktuj się z ambasadą.

Trwają przygotowania do bezpiecznego powrotu Pakistańczyków

Tymczasem misje pakistańskie w Polsce, Rumunii i na Węgrzech otrzymały od MSZ polecenie pomocy Pakistańczykom w opuszczeniu Ukrainy.

Tymczasem szef PIA, emerytowany marszałek lotnictwa Arshad Malik, zadzwonił w piątek do ambasadora Pakistanu na Ukrainie, przeszedł w stan spoczynku generała dywizji Noela Khokhara i omówił z nim różne opcje ewakuacji uwięzionych tam pakistańskich studentów.

Czytaj więcej: Ambasada Pakistanu na Ukrainie zaprasza studentów do Tarnopola

Według oświadczenia szef PIA powiedział, że poczyniono przygotowania do powrotu studentów. Powiedział, że wszyscy studenci zgromadzą się w Tarnopolu i przybędą do Polski drogą lądową, skąd zostaną przetransportowani do Pakistanu w ramach specjalnych operacji lotniczych.

Wcześniej w tweecie szef PIA powiedział, że obecnie przestrzeń powietrzna Ukrainy jest zamknięta, ale opracowywane są różne opcje bezpiecznej ewakuacji pakistańskich studentów.

READ  Ekologiczny lęk i zmiany klimatyczne oczami następnego pokolenia - Monash Lens
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.