Connect with us

Świat

Algieria zamyka przestrzeń powietrzną dla lotnictwa marokańskiego w miarę pogłębiania się sporu

Published

on

Algierski przewodniczący izby wyższej Abdelkader Bensalah został przedstawiony po tym, jak został mianowany tymczasowym prezydentem przez algierski parlament po rezygnacji Abdelaziza Boutefliki w Algierze, Algieria, 9 kwietnia 2019 r. REUTERS / Ramzi Boudina / Zdjęcie pliku

ALGIERS / KAIR, 22 września (Reuters) – Najwyższa rada bezpieczeństwa Algierii postanowiła w środę zamknąć przestrzeń powietrzną kraju dla wszystkich marokańskich samolotów cywilnych i wojskowych, poinformowała algierska prezydencja niecały miesiąc po zamknięciu stosunków dyplomatycznych z królestwem.

Decyzja została podjęta „w związku z trwającymi prowokacjami i wrogimi praktykami po stronie marokańskiej”, napisano w oświadczeniu.

Zamknięcie obejmie również wszystkie samoloty noszące marokański numer rejestracyjny, powiedziała prezydencja po posiedzeniu rady.

Nie było natychmiastowej oficjalnej odpowiedzi Maroka. Źródło w Royal Air Maroc powiedziało, że zamknięcie wpłynie tylko na 15 tygodniowych lotów łączących Maroko z Tunezją, Turcją i Egiptem.

Źródło określiło zamknięcie jako nieistotne i stwierdziło, że przedmiotowe loty mogą zostać przekierowane przez Morze Śródziemne.

Linia lotnicza nie skomentowała oficjalnie decyzji Algierii.

Algieria zdecydowała się na zerwanie stosunków dyplomatycznych z Marokiem pod koniec ubiegłego miesiąca, powołując się na „wrogie działania” królestwa i głównie odwołując się do oświadczeń posła marokańskiego w Nowym Jorku na rzecz samostanowienia regionu Kabylie w Algierii.

Algier oskarżył również Rabat o wspieranie MAK, separatystycznej grupy, którą rząd uznał za organizację terrorystyczną. Władze obwiniają grupę o niszczycielskie pożary lasów, zwłaszcza w Kabylie, w których zginęło co najmniej 65 osób. MAK odrzuca zarzuty.

Maroko odpowiedziało, że Algieria nie ma prawa zrywać więzi, a jej argumenty są „zwodnicze, a nawet absurdalne”.

Granica między Marokiem a Algierią jest zamknięta od 1994 roku, a Algieria ogłosiła, że ​​odwróci eksport gazu z gazociągu biegnącego przez Maroko, który powinien zostać odnowiony jeszcze w tym roku.

Stosunki pogorszyły się od zeszłego roku, kiedy po latach względnego spokoju rozgorzała kwestia Sahary Zachodniej. Maroko uważa Saharę Zachodnią za swoją własną, ale suwerenność tego terytorium została zakwestionowana przez Front Polisario, wspierany przez Algierię ruch niepodległościowy.

READ  Książę Karol spotyka ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie

Sprawozdania Hamida Oulda Ahmeda w Algierze i Ahmada Elhamy’ego w Kairze, dodatkowe sprawozdania Ahmeda El Jechtimiego w Rabacie; Aranżacja Sonya Hepinstall i Richarda Pullina

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *