Connect with us

Świat

Aktualizacje na żywo wojny Izrael-Hamas: najnowsze wiadomości na temat Gazy i Bliskiego Wschodu

Published

on

Aktualizacje na żywo wojny Izrael-Hamas: najnowsze wiadomości na temat Gazy i Bliskiego Wschodu

Krewni i zwolennicy osób uprowadzonych w Izraelu 7 października zamienili swój cotygodniowy protest w ponure czuwanie w sobotę, upamiętniając zakładnika, którego ciało odnaleziono w tym tygodniu w Gazie i którego los oburzył tysiące osób podczas pobliskiego protestu antyrządowego.

Izraelskie wojsko ogłosiło w sobotę, że odnalazło i repatriowało ciało 47-letniego Elada Katzira w Khan Younis. Katzir został porwany przez grupę bojowników Islamski Dżihad z kibucu Nir Oz. Według izraelskiego wojska podczas swojej niewoli dwukrotnie pojawił się on na nagraniach wideo i zginął z rąk porywaczy w styczniu, czego twierdzenia nie można zweryfikować.

Wiadomość ta nadeszła w niedzielę w przededniu półrocznej rocznicy wojny, kiedy to spodziewano się, że tysiące ludzi zgromadzi się w Izraelu na dalszych protestach.

„Od sześciu miesięcy śni nam się koszmar” – powiedziała Esther Buchstab, matka 34-letniego Yagewa Buchstaba, uprowadzonego z kibucu Nirim 7 października, podczas czuwania w Tel Awiwie w Izraelu w sobotni wieczór. Dodała: „Żądamy, aby państwo zrobiło wszystko, co w jego mocy, aby osiągnąć porozumienie i zwrócić żywych na rehabilitację, a zamordowanych na pochówek”.

W pobliżu Placu Demokracji tysiące antyrządowych demonstrantów wezwało premiera Benjamina Netanjahu do sprowadzenia do domu ponad 130 zakładników, którzy nadal byli zaginieni po 7 października.

Jak wynika z policyjnego komunikatu zamieszczonego w Telegramie, gdy protest dobiegł końca, wbrew instrukcjom policji przez tłum demonstrantów przejechał samochód, raniąc kilka osób. Nie jest jasne, dlaczego kierowca wjechał samochodem w tłum, ale kierowca zignorował polecenie policji, aby się zatrzymać, a na nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych można było zobaczyć, jak pasażerowie samochodu krzyczeli do protestujących.

Ludzie biorą udział w proteście przeciwko rządowi premiera Benjamina Netanjahu i żądają uwolnienia zakładników.Kredyt…Hannah Mckay/Reuters

„‚Zniszczenie Hamasu’ i «absolutne zwycięstwo» to nic nie znaczące hasła” – powiedział Eran Herkevi, lat 66, specjalista ds. rolnictwa. „Istnieje realna presja, aby zwrócić pozostałych zakładników, w przeciwnym razie społeczeństwo jako społeczeństwo nigdy nie będzie w stanie się otrząsnąć”.

READ  Generał armii nigeryjskiej, żołnierze zabici w ataku ISWAP

Tę opinię podziela 65-letnia Sarit Perl, emerytka i matka trzech żołnierzy, z których wszyscy są na drugim etapie oddelegowania. Wezwała do postawienia Netanjahu w stan oskarżenia i przeprowadzenia nowych wyborów w jego miejsce.

„Jestem tu dzisiaj, ponieważ muszą się teraz wydarzyć trzy rzeczy: impeachment, repatriacja wszystkich zakładników i przeprowadzenie wyborów” – powiedziała.

Pani Perl skrytykowała także Netanjahu, który na początku tygodnia jest coraz częściej wzywany do udziału w wyborach i którego dom w Jerozolimie był świadkiem częstych protestów.

„Netanjahu nigdy nie był premierem” – powiedziała pani Perl. „Ale teraz wydaje się, że działa celowo, aby zniszczyć szanse na pomyślne porozumienie i nic w Izraelu nigdy się nie poprawi, dopóki pozostanie na swoim stanowisku”.

Sahar Shapira (42 l.) stwierdziła, że ​​śmierć zakładnika Katzira uwydatniła pilną potrzebę osiągnięcia porozumienia w sprawie zwrotu zakładników. „Dla ludzi jest jasne, że zakładnicy nie mogą przeżyć” – powiedziała, przewidując, że „wiele innych takich jak on powróci w podobny sposób”.

W wywiadzie dla The New York Times w 2009 roku, po tym jak palestyńskie ataki rakietowe doprowadziły do ​​śmiercionośnej, trzytygodniowej izraelskiej ofensywy przeciwko Hamasowi w Gazie, Katzir powiedział reporterowi, że odczuwa dręczące uczucie. „Nie czuję zwycięstwa” – powiedział wówczas Katzir, gdy walki zakończyły się chwiejnym zawieszeniem broni. „Nadal nie czuję się bezpiecznie”.

Wiadomość o śmierci Katzira podsyciła napięcia w Izraelu. W oświadczeniu zapowiadającym sobotnie czuwanie przedstawiciele krewnych zakładników wezwali Izraelczyków do zgromadzenia się w niedzielę w Jerozolimie na wiecu upamiętniającym sześć miesięcy wojny.

Rodziny uprowadzonych organizują wiece w każdą sobotę na placu publicznym w pobliżu kwatery głównej izraelskiej armii w Tel Awiwie, aby wywrzeć presję na rząd, aby zawarł porozumienie w sprawie powrotu ich bliskich. Spotkaniom często towarzyszyły protesty antyrządowe.

READ  Tajemniczy metalowy monolit znika ze starożytnego tureckiego miejsca

Izraelscy urzędnicy spotykają się w niedzielę w Kairze z przedstawicielami Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych, aby wznowić dyskusje na temat umowy dotyczącej zakładników, która utknęła w martwym punkcie od miesięcy. Prezydent Biden wzywa uczestników do osiągnięcia porozumienia, które doprowadzi do „natychmiastowego zawieszenia broni” i powrotu zakładników.

Noam Peri, córka 79-letniego Chaima Periego, porwanego z kibucu Nir Oz i uznanego przez Hamas w grudniu za jednego z pięciu zakładników zabitych w izraelskim nalocie w Gazie, zażądała działań ze strony rządu Izraela. „Panie Premierze, członkowie Gabinetu, to od was zależy!” – powiedziała, dodając: „Nie wracajcie bez porozumienia!”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *