Connect with us

Najważniejsze wiadomości

AKTUALIZACJA 2 – Polski sąd wstrzymuje zgodę bomudsmana przejęcia Orlenu dla Polska Press

Published

on

(Dodaje komentarz Prezesa PKN Orlen)

WARSZAWA, 12 kwietnia (Reuters). Polski sąd orzekł w poniedziałek, że należy zawiesić zgodę antymonopolową na przejęcie przez PKN Orlen wydawcy gazet Polska Press, poinformowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, który złożył apelację.

Proponowane przejęcie zostało skrytykowane przez partie opozycyjne, które stwierdziły, że jest to część szerszych starań rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) o uzyskanie większej kontroli nad mediami. PKN Orlen powiedział, że transakcja ma charakter czysto biznesowy.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, głośny krytyk PiS, wystąpił w lutym do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zatwierdzenie umowy przez UOKiK.

„Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek – bezpośrednio do sądu – o wstrzymanie wykonania decyzji … Wniosek ten został zaakceptowany przez sąd” – podało biuro Bodnar w oświadczeniu.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powiedział, że spółka nie otrzymała od sądu informacji o decyzji.

„Jestem zdumiony, że to Adam Bodnar ogłosił domniemany nakaz sądowy… Zdziwilibyśmy się, gdyby sąd podjął taką decyzję bez posiadania wszystkich dokumentów” – napisał na Twitterze.

UOKiK zatwierdzając umowę stwierdził, że nie wpłynie to na konkurencję na polskim rynku wydawców prasy.

Chociaż otrzymywała obawy co do potencjalnego wpływu na wolność wypowiedzi, może opierać swoje decyzje jedynie na konkurencji.

W grudniu PKN poinformował o przejęciu Polskiej Press, należącej do niemieckiej grupy wydawniczej Passau. Według strony internetowej, grupa medialna publikuje 20 dzienników regionalnych, około 100 tygodników lokalnych, kilka czasopism oraz darmową gazetę miejską Naszemiasto.pl.

PiS od dawna argumentuje, że zagraniczne firmy medialne mają zbyt duże wpływy w Polsce, co zakłóca publiczną debatę.

Rzeczniczka PiS nie od razu odpowiedziała na prośby o komentarze. Polska Press odmówiła komentarza. (Relacje Alana Charlisha, Joanny Plucinskiej, Anny Włodarczak-Semczuk; montaż: Nick Ziemiński i Grant McCool)

READ  Kobieta rezerwuje wakacje w Polsce i znajduje hotel zamknięty dwa lata temu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *