Connect with us

Świat

Akcje przedrynkowe: wojna na Ukrainie zatruła rosyjskie aktywa

Published

on

Akcje przedrynkowe: wojna na Ukrainie zatruła rosyjskie aktywa
Wersja tej historii pojawiła się po raz pierwszy w biuletynie CNN Business Before the Bell. Nie jesteś subskrybentem? Możesz się zalogować dokładnie tutaj.

„W tej chwili bardzo trudno jest dostrzec scenariusz, w którym kupowanie rosyjskich aktywów ma sens” – powiedział mi David Coombs, szef ds. inwestycji wieloaktywowych w Rathbones. Dodał, że wszystkie zakłady są „czysto hazardowe”.

W weekend zachodnie rządy drastycznie zwiększyły presję na Rosję po jej inwazji na Ukrainę. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada zapowiedziały, że wyrzucą niektóre rosyjskie banki SZYBKIglobalny wywiad finansowy i „paraliżowanie” aktywów Centralnego Banku Rosji.

Po tych wiadomościach BP ogłosiło w niedzielę, że zbywa prawie 20 proc. udziałów w rosyjskiej państwowej spółce naftowej Rosnieft’, opisując decyzję Moskwy o zaatakowaniu sąsiada jako „akt agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie”.

udziały bp (bp) w poniedziałek spadł o 7% w Londynie. Analityk Santander, Jason Kenney, uważa, że ​​firma może ponieść szkody w wysokości ponad 26 miliardów dolarów, jeśli sprzeda swoją działalność w tym kraju.

Ten ruch może zmusić inne firmy z podobnymi inwestycjami do pójścia w ich ślady. Akcje francuskiej spółki TotalEnergies, która posiada duże udziały w rosyjskim producencie gazu Novatek, spadły o 5% na początku handlu.

„BP wyraźnie przesunęło ten problem” – powiedział Coombs.

Norweski państwowy fundusz majątkowy o wartości 1,3 biliona dolarów, który jest największym na świecie, również pozbędzie się swoich rosyjskich aktywów, powiedział w niedzielę premier kraju. Norweska firma energetyczna Equinor poinformowała w poniedziałek, że wstrzyma nowe inwestycje w Rosji i zacznie rezygnować ze wspólnych przedsięwzięć w tym kraju.

Znalezienie nabywców na rosyjskie akcje i obligacje może być herkulesowym zadaniem w obecnym klimacie.

Finansowe uzasadnienie inwestowania w kraju jest słabe. S&P obniżył w piątek rating kredytowy Rosji do śmieci. Od tego czasu warunki gospodarcze uległy pogorszeniu. Ostatnia runda grzywien „będzie druzgocąca”, napisał na Twitterze Sony Kapoor, dyrektor generalny Nordyckiego Instytutu Finansów, Technologii i Zrównoważonego Rozwoju.

READ  Gigantyczna burza w Warszawie. „Setki zrzutów na minutę” [FILMY]

Firmy pełniące rolę hydraulików globalnego systemu finansowego również starają się zapewnić zgodność z nowymi sankcjami, tworząc bariery dla krótkoterminowej realizacji i rozliczania transakcji z udziałem rosyjskich aktywów.

„Bardzo trudno będzie dziś sprzedać rosyjskie akcje i przeliczyć je z powrotem na walutę podstawową i sprowadzić do domu” – powiedział Coombs.

Ponadto zarządzający aktywami są coraz częściej proszeni o rozważenie etyki swoich inwestycji i upewnienie się, że ich portfele są zgodne ze standardami środowiskowymi, społecznymi i normami zarządzania lub ESG.

Trudno twierdzić, że rosyjskie aktywa spełniają kryteria ESG, powiedział mi Timothy Ash, starszy strateg ds. długu państwowego w BlueBay Asset Management.

„[Russian President Vladimir] Putin od dawna bardzo utrudnia inwestowanie w Rosji” – powiedział Ash.

Rosja stoi w obliczu krachu finansowego, gdy gospodarka dotknięta sankcjami

Rosja walczyła o uniknięcie krachu finansowego w poniedziałek, gdy jej gospodarka została dotknięta gradem zjadliwych zachodnich sankcji nałożonych w weekend w odpowiedzi na inwazję Ukrainy.

Najnowsze: Putin miał przeprowadzić rozmowy kryzysowe ze swoimi najlepszymi doradcami gospodarczymi po tym, jak rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego. Bank centralny ponad dwukrotnie podwoił stopy procentowe, a Moskiewską Giełdę Papierów Wartościowych zamknięto na cały dzień.

Europejska filia największego rosyjskiego banku była na krawędzi upadku, gdy oszczędzający pospiesznie wycofywali swoje depozyty. A ekonomiści ostrzegali, że rosyjska gospodarka może skurczyć się o 5%.

„Zaostrzenie zachodnich sankcji w weekend doprowadziło rosyjskie banki na skraj kryzysu” – powiedział w poniedziałek Liam Peach, ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics.

Rząd Putina spędził ostatnie osiem lat przygotowując Rosję do surowych sankcji, gromadząc 630 miliardów dolarów w międzynarodowych rezerwach, w tym walutach i złocie, ale jego „forteczna” gospodarka stoi teraz w obliczu bezprecedensowego ataku, a przynajmniej część tego finansowego siły ognia została zamrożona.

READ  Pełne uwagi prezydenta Joe Bidena i premiera Singapuru Lee

„Będziemy… zakazać transakcji Centralnego Banku Rosji i zamrozić wszystkie jego aktywa, aby uniemożliwić mu finansowanie wojny Putina” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu w niedzielę.

Rubel stracił około 13% swojej wartości, by o 7:50 ET handlować na poziomie 94 wobec dolara, po tym jak wcześniej spadł aż o 40%. Według krajowego banku centralnego rozpoczęcie obrotu na rosyjskiej giełdzie zostało opóźnione, a następnie całkowicie anulowane.

Załamanie waluty skłoniło rosyjski bank centralny do podjęcia w poniedziałek środków nadzwyczajnych, w tym ogromnej podwyżki stóp procentowych z 9,5% do 20%.

„Zewnętrzne warunki dla rosyjskiej gospodarki zmieniły się drastycznie” – podał bank w komunikacie.

Następny

Lordstown Motors podaje wyniki przed otwarciem rynków w USA. Groupon, HP, Lucid Motors, Novavax, SmileDirectClub i Zoom Video pójdą w ślady po zamknięciu.

Jutro: Zarobki Domino’s Pizza, Hostess Brands, JM Smucker, Kohl’s, Target, AMC Entertainment i Salesforce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *