Connect with us

technologia

Agencja ONZ ds. Uchodźców dotknięta polskim prawem zezwalającym na odpychanie

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wyraziła w piątek głębokie zaniepokojenie ustawą uchwaloną przez Polskę w tym tygodniu, która pozwala na arbitralne odrzucanie wniosków azylowych przez migrantów.

Nowa ustawa, uchwalona przez Sejm w czwartek, powstała w odpowiedzi na obecność setek migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki na granicy Polski z Białorusią. Polska będąca członkiem UE oskarża sąsiada o zachęcanie migrantów do przekraczania granicy w odpowiedzi na sankcje nałożone przez UE na reżim białoruski.

W praktyce polscy pogranicznicy od tygodni odpychają nielegalnie przybywających migrantów z Białorusi.

Christine Goyer, przedstawicielka UNHCR w Polsce, powiedziała w oświadczeniu, że nowe prawo „podważa fundamentalne prawo do ubiegania się o azyl zapisane w prawie międzynarodowym i unijnym”.

Goyer powiedział, że ograniczanie dostępu do terytorium i procedur azylowych dla osób ubiegających się o azyl „jest pogwałceniem Konwencji dotyczącej Uchodźców z 1951 r., która wyraźnie stanowi, że osoby ubiegające się o azyl nie powinny być karane za nielegalne przekraczanie granicy”.

Dodała, że ​​praktyki „tylko pogarszają sytuację tych zmuszonych do ucieczki”.

Nowa ustawa musi zostać zatwierdzona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Polska twierdzi, że białoruski rząd zachęca do przyjazdów migrantów, oferując bezpłatne wizy turystyczne i loty w jedną stronę na Białoruś w ramach „wojny hybrydowej” przeciwko UE.

Polscy strażnicy graniczni twierdzą, że każdego dnia dochodzi do setek nielegalnych prób wjazdu do Polski, z których 682 zarejestrowano w czwartek.

Wraz ze spadkiem temperatury warunki na granicy stają się coraz bardziej niebezpieczne dla migrantów.

W czwartek polska policja zgłosiła ostatnią śmierć wśród próbujących przekroczyć granicę 24-letniego Syryjczyka, którego ciało znaleziono na polu. Inni migranci, których znaleziono tam martwych w ciągu ostatnich kilku tygodni, byli wyczerpani.

___

Śledź globalne raporty AP dotyczące migracji na https://apnews.com/hub/migration

READ  Pierwsze wrażenia Apple Watch SE

Copyright © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejsza strona internetowa nie jest przeznaczona dla użytkowników znajdujących się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.