Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Agencja ONZ ds. Uchodźców dotknięta polskim prawem zezwalającym na odpychanie

Published

on

Polska twierdzi, że białoruski rząd zachęca do przyjazdów migrantów, oferując bezpłatne wizy turystyczne i loty w jedną stronę na Białoruś w ramach „wojny hybrydowej” przeciwko UE

15 października Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wyraziła głębokie zaniepokojenie ustawą Polska minął w tym tygodniu, co pozwala na arbitralne odrzucanie wniosków azylowych od migrantów.

Nowa ustawa, uchwalona przez Sejm 14 października, pojawiła się w odpowiedzi na obecność Setki migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki na granicy Polski z Białorusią. Polska będąca członkiem UE oskarża sąsiada o zachęcanie migrantów do przekraczania granicy w odpowiedzi na sankcje nałożone przez UE na reżim białoruski.

W praktyce polscy pogranicznicy od tygodni odpychają nielegalnie przybywających migrantów z Białorusi.

Christine Goyer, przedstawicielka UNHCR w Polsce, powiedziała w oświadczeniu, że nowe prawo „podważa fundamentalne prawo do azylu zapisane w prawie międzynarodowym i unijnym”.

Pani Goyer powiedziała, że ​​ograniczenie dostępu do terytorium i procedur azylowych dla osób ubiegających się o azyl „jest naruszeniem Konwencji dotyczącej Uchodźców z 1951 r., która wyraźnie stanowi, że osoby ubiegające się o azyl nie powinny być karane za nielegalne przekraczanie granicy”.

Dodała, że ​​praktyki „tylko pogarszają sytuację tych zmuszonych do ucieczki”.

Nowa ustawa musi zostać zatwierdzona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Polska twierdzi, że białoruski rząd zachęca do przyjazdów migrantów, oferując bezpłatne wizy turystyczne i loty w jedną stronę na Białoruś w ramach „wojny hybrydowej” przeciwko UE.

Polscy strażnicy graniczni twierdzą, że każdego dnia dochodzi do setek nielegalnych prób wjazdu do Polski, a na dzień 14 października zarejestrowano 682.

Wraz ze spadkiem temperatury warunki na granicy stają się coraz bardziej niebezpieczne dla migrantów.

14 października polska policja poinformowała o ostatniej próbie przekroczenia granicy przez 24-letniego Syryjczyka, którego ciało znaleziono na polu. Inni migranci, których znaleziono tam martwych w ciągu ostatnich kilku tygodni, byli wyczerpani.

READ  Szczecin: Pionierzy odkryli niewybuchaną bombę. Wiemy, czym był ten tajemniczy obiekt
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *