Connect with us

Świat

Afganistan szykuje się do upadku, mówią Szwecja i Pakistan

Published

on

Afganistan popadł w kryzys po tym, jak twardogłowy ruch islamski Talibów obalił w sierpniu wspierany przez Zachód rząd, co spowodowało nagły koniec wielomiliardowej pomocy dla zależnej od pomocy gospodarki.

„Kraj jest na skraju upadku, a ten upadek nadchodzi szybciej, niż myśleliśmy” – powiedział szwedzki minister rozwoju Per Olsson Fridh w rozmowie z Reuters w Dubaju.

Powiedział, że wolny upadek gospodarczy może stworzyć warunki do rozwoju grup terrorystycznych, ale Szwecja nie przekaże pieniędzy za pośrednictwem talibów, zamiast tego zwiększy swój wkład humanitarny za pośrednictwem afgańskich grup społeczeństwa obywatelskiego.

Wiele krajów i instytucji wielostronnych wstrzymało pomoc rozwojową, ale od sierpnia zwiększyło pomoc humanitarną, ponieważ nie chcą legitymizować nowych rządzących talibów.

Pakistański minister informacji Fawad Chaudhry powiedział później Reuterowi, że bezpośrednie zaangażowanie w talibów jest jedynym sposobem na zapobieżenie katastrofie humanitarnej i wezwał do uwolnienia miliardów afgańskich aktywów zamrożonych za granicą.

„Czy powinniśmy wprowadzić Afganistan w chaos, czy powinniśmy spróbować ustabilizować kraj?” powiedział w Dubaju.

Zaangażowanie przyczyniłoby się również do zwiększenia ochrony praw człowieka i ustanowienia inkluzywnego, konstytucyjnego rządu, powiedział.

Pakistan ma bliskie powiązania z talibami i często jest oskarżany o wspieranie grupy w 20-letniej walce przeciwko wspieranemu przez USA rządowi w Kabulu – zarzutom zaprzeczano Islamabad. Szwed Fridh powiedział, że talibowie nie byli jeszcze w stanie udowodnić, że porzucili represyjną politykę, która wyznaczyła ich poprzednią kadencję w latach 1996-2001.

Powiedział również, że warunki nie są odpowiednie dla krajów europejskich do ponownego otwarcia ambasad w Kabulu.

Zamiast tego w Katarze, ważnym rozmówcy między Zachodem a talibami, miała miejsce większa aktywność dyplomatyczna.

Fridh spotkał się w tym tygodniu z katarskimi urzędnikami w stolicy, Doha.

Jednak Chaudhry powiedział, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone, Chiny i inne wielkie mocarstwa ustanowiły ramy formalnego uznania nowych władców Afganistanu i zniesienia sankcji ONZ wobec członków talibów, w tym niektórych członków nowego rządu.

READ  Geny neandertalczyka zwiększają ryzyko ciężkiego COVID-19

To jedyny sposób, w jaki można zapobiec niestabilności wraz z bezpośrednią pomocą ekonomiczną, powiedział, dodając: „Zegar na tej bombie już klika”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.