Connect with us

Świat

Abramowicz z Rosji zaprzecza kupowaniu Chelsea dla Putina, przesłuchuje sąd

Published

on

  • Abramowicz i Rosnieft pozywają pisarzy w sprawie książki Putina
  • Abramowicz nie był kasjerem Putina – mówi prawnik
  • Abramowicz nie kupił Chelsea, by skorumpować Zachód – prawnik
  • Rosnieft mówi, że majątek Juko nie został wywłaszczony
  • HarperCollins osiąga porozumienie z Fridman i Aven

LONDYN, 28 lipca (Reuters) – Rosyjski miliarder Roman Abramowicz nie jest ani „kasjerem” prezydenta Władimira Putina, ani nie kupił Chelsea FC, by skorumpować Zachód, powiedział jego prawnik angielskiemu Sądowi Najwyższemu podczas zniesławienia, wysłuchawszy książki o Rosji Putina .

W książce z 2020 roku brytyjska dziennikarka Catherine Belton opowiada o dojściu Putina do władzy io tym, jak wielu jego byłych sowieckich pracowników szpiegowskich osiągnęło dobrobyt i wpływy po zdobyciu najwyższego stanowiska na Kremlu w 1999 roku.

Adwokat Abramowicza powiedział sądowi, że fragmenty książki HarperCollinsa „Lud Putina: Jak KGB odebrało Rosję, a potem Zachód” są wyraźnie zniesławiające. Abramowicz pozywa zarówno HarperCollins, jak i Beltona.

„Powód jest opisany w książce jako kasjer Putina i administrator kremlowskich błotnych pieniędzy” – powiedział przed Sądem Najwyższym Hugh Tomlinson, prawnik właściciela Chelsea FC, Romana Abramowicza.

„To, co rzekomo się dzieje, to to, że pan Abramowicz pożycza swoją fortunę Putinowi… potajemnie Putinowi i jego kolegom – taki pogląd miałby rozsądny i przeciętny czytelnik” – powiedział Tomlinson o książce Beltona.

HarperCollins powiedział, że będzie „energicznie bronić tej słynnej i przełomowej książki oraz prawa do zgłaszania spraw o istotnym znaczeniu dla opinii publicznej”.

Belton jest byłym korespondentem Moskiewskiego „Financial Times”, a teraz jest specjalnym korespondentem Reutera. Belton, który był obecny na rozprawie, odmówił komentarza. Kancelaria prawna Wiggin reprezentuje HarperCollins.

RONEFT

Tomlinson powiedział, że książka Beltona została oparta na „niewiarygodnych” źródłach, takich jak Siergiej Pugaczow, rosyjski biznesmen, który później wdał się w konflikt z Kremlem.

READ  Na Węgry tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa

Powiedział, że książka twierdzi, że Putin nakazał Abramowiczowi zakup klubu piłkarskiego Chelsea jako „część planu skorumpowania Zachodu” i „zbudowania grodzi rosyjskich wpływów”.

„Zwykły i rozsądny czytelnik nieuchronnie uzna, że ​​Roman Abramowicz został poinstruowany, aby kupić Chelsea… więc był używany jako akceptowalna twarz skorumpowanego i niebezpiecznego reżimu” – powiedział Tomlinson.

Prawnicy Rosniefti, największej rosyjskiej firmy naftowej, stwierdzili w dokumentach przedstawionych sądowi, że kwestionowali fragmenty książki, według których firma wywłaszczyła firmę naftową Jukos i kupiła aktywa na sfałszowanej aukcji.

Prawnicy Rosniefti twierdzili, że w książce twierdzono, że Rosnieft’ wykorzystała Rosję do udziału w „zorganizowanej kradzieży” Jukosu, niegdyś największej rosyjskiej firmy naftowej, która została podzielona i sprzedana po starciu właściciela Michaiła Chodorkowskiego z Kremlem.

Rosnieft i dyrektor generalny Igor Sieczin nie odpowiedzieli na pisemne prośby o komentarze w sprawie, gdy skontaktował się z Reutersem.

Prawnicy Rosniefti zakwestionowali fragmenty książki, w których twierdzi się, że za atakiem na Jukos stoi Sieczin.

Tomlinson powiedział później Sądowi Najwyższemu, że dwóch innych rosyjskich biznesmenów pozywających Harpera Collinsa, Michaiła Fridmana i Piotra Avena, osiągnęło porozumienie z wydawcą w sprawie pewnych aspektów książki, a wydawca zgodził się przeprosić.

Tomlinson powiedział, że osiągnięto „porozumienie” między Fridmanem i Avenem a wydawcą. Adwokaci Harper Collins nie byli od razu dostępni do komentowania.

Fridman wszczął przeciwko HarperCollins pozew o zniesławienie i prywatność. Aven pozwał HarperCollins z powodu obaw o prywatność.

Reportaż Guy Faulconbridge w Londynie oraz Vladimira Soldatkina i Tatiany Ustinovej w Moskwie; Edytowanie przez Gilesa Elgooda i Jona Boyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *