Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    HUMANMAG
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    HUMANMAG
    Home»Nauka»„Wiem, jak gotować jedzenie i muszę z niego korzystać na dobre”
    Nauka

    „Wiem, jak gotować jedzenie i muszę z niego korzystać na dobre”

    29 kwietnia, 2022Brak komentarzy3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Email
    „Wiem, jak gotować jedzenie i muszę z niego korzystać na dobre”
    Share
    Facebook Twitter Pinterest Reddit WhatsApp Email

    Opublikowane 29 kwietnia 2022 o 6:33 przez West Side Rag

    „Wiem, jak gotować jedzenie i muszę z niego korzystać na dobre”

    Marc Murphy gotuje za 1500. Zdjęcia dzięki uprzejmości WCK.

    Emily Tannenhauser

    Marc Murphy powiedział, że po powrocie do domu gotowanie dla jego czteroosobowej rodziny będzie „trudne”. „Jestem przyzwyczajony do robienia gulaszu dla 1500 osób” – śmiał się.

    Murphy jest w Polsce, gotuje dla ukraińskich uchodźców; jest tam od miesiąca i planuje zostać kolejny. Znany nowojorski szef kuchni (Windows on the World), właściciel restauracji (Landmarc), osobowość telewizyjna (Posiekane) i Upper West Sider, robi sobie przerwę od życia zbyt zajętego, by pracować Kuchnia Środkowego Świata (WCK).

    WCK jest organizacją non-profit służącą nagłym wypadkom, katastrofom i kryzysom oraz gotowaniu dla tych, którzy potrzebują jedzenia. Został zapoczątkowany przez szefa kuchni José Andrésa, znanego zarówno z filantropii, jak i swojej kuchni, w 2010 roku po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Haiti.

    Murphy spotyka Andrésa w branży restauracyjnej. „Byliśmy razem na imprezie w South Beach w lutym”, wspomina, „a José zebrał wszystkich kucharzy i opowiedział nam, co robi WCK. W marcu zagrałem kolejny koncert w Tallahassee iw samolocie do domu czytałem wiadomości, a wojna dopiero się zaczynała. Zadzwoniłem do żony i powiedziałem: „Myślę, że muszę iść. Mam umiejętność i może mogę pomóc.”

    Oprócz żony w Nowym Jorku Murphy ma dwoje dzieci – dwóch pierwszoroczniaków – jedno w liceum, a drugie na studiach. Rozmowa o powiedzeniu im swojego planu była jedynym momentem, w którym się udławił.

    „Powiedziałem im, że umiem zarządzać kuchnią. Umiem gotować i mając to, co mam, muszę to wykorzystać na dobre. Jako rodzic myślę, że pokazywanie moim dzieciom, że właśnie to robią ludzie dla ludzkości, pomaganie ludziom, jest prawdopodobnie jedną z najlepszych lekcji dla nich, że to właśnie robisz”.

    READ  Wisconsin zgłasza pierwszą śmierć z powodu wschodniego zapalenia mózgu koni w 2020 roku

    José Andrés (z lewej) i Marc Murphy.

    Murphy przyleciał do Polski 9 marca i pojechał prosto do WCK. „Mają tak dużą przestrzeń iw ciągu pięciu dni zbudowali prowizoryczną kuchnię” – powiedział. „Po prostu wszedłem i zacząłem gotować. Byłem w oryginalnej drużynie. Przybyło tu wielu różnych wolontariuszy, różnych szefów kuchni. To jest nasza dobroczynność. WCK zatrudnia również lokalnych ludzi do pomocy w prowadzeniu rzeczy, więc mamy lokalnych kierowców i dyspozytorów, takie rzeczy.”

    Czy czuje się bezpieczny?

    „Spójrzmy prawdzie w oczy, mieszkam w Nowym Jorku i nadal czytam Post” – odpowiedział. „Nie radzimy sobie tak dobrze, prawda? [It was shortly after the Brooklyn subway shooting.] I jestem w Polsce, nie na Ukrainie. To około godziny drogi. To znaczy, nie wiem, jak wystrzeliwują te cholerne rakiety. Czy bardzo za tobą tęsknią? Może tak.

    Nie marnuje czasu na wyobraźnię; wraca do tematu, który go pasjonuje. – Wiesz, nic nie możemy zrobić. Staramy się zadowolić paletę, która jest przyzwyczajona do określonego rodzaju kuchni. Staramy się, aby jedzenie smakowało dobrze i było podawane w odpowiedniej ilości. Zawsze staramy się to ulepszyć. Na przykład wczoraj dowiedzieliśmy się, że na Ukrainę jedzie dwuipółkilometrowa linia samochodów. Dlatego ładujemy do furgonetki kanapki, cukierki i wodę i po prostu jeździmy wzdłuż linii, dostarczając je”.

    Być może to myśl o kanapkach skłoniła go do dodania: „Nie mogę się doczekać powrotu do Nowego Jorku i zjedzenia, wiesz, bekonu, jajka i sera!”

    Joanna Bator

    Joanna Bator jest autorką publikującą na portalu humanmag.pl, gdzie zajmuje się tematami z zakresu aktualności, polityki, biznesu, technologii, sportu, rozrywki i stylu życia. Koncentruje się na jasnym i rzetelnym przekazywaniu informacji, śledzeniu bieżących wydarzeń oraz prezentowaniu historii i tematów istotnych dla czytelników w przystępny i zrozumiały sposób.

    READ  Chipy smartfona umieszczone na orbicie w celu monitorowania pogody w kosmosie
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Email
    Previous ArticleBoardman Lacrosse zakochuje się w domu GlenOak, 12-4 | Wiadomości, sport, praca
    Next Article Filmy do obejrzenia w ten weekend na Netflix, Amazon Prime, Hotstar

    Related Posts

    Wizyta szefa NASA w Polskiej Agencji Kosmicznej – POLSA

    30 lipca, 2024

    Polscy badacze badają, ile pestycydów spożywamy wraz z owocami

    30 lipca, 2024

    Pakistańsko-Polska Konferencja Naukowa „Stosunki Pakistan-Polska: wyzwania i szanse w zmieniającym się świecie” – Polska w Pakistanie

    30 lipca, 2024

    Polski naukowiec stawia sobie za cel walkę ze skażeniem Bałtyku

    29 lipca, 2024

    Rośnie liczba studentów zagranicznych w Polsce – wynika z nowego raportu

    29 lipca, 2024

    PPG przyznaje nagrody edukacyjne STEM uczniom szkół w Polsce

    29 lipca, 2024
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Navigate
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    Pages
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    © 2026 HumanMag. All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.