Connect with us

Zabawa

9 utraconych skarbów

Published

on

9 utraconych skarbów

Co się stało ze skarbem pirata Amaro Pargo? Lub ponad 90 klasycznych odcinków Doktor Kto? Od zaginionych mediów, przez niezastąpione dzieła sztuki po dosłowne pirackie łupy — oto niesamowite i tragiczne historie związane z wartościowymi przedmiotami, które wydają się zniknąć na zawsze, zaadaptowane z odcinka The List Show na YouTube.

Czy wiesz, że pierwszy film o? tytaniczny grał rzeczywisty tytaniczny niedobitek? I w przeciwieństwie do statku, film prawdopodobnie nigdy więcej nie zostanie wyświetlony.

Istniały na długo przed przebojem kinowym Jamesa Camerona z 1997 r. Uratowany z Titanica. Premiera tego niemego filmu z 1912 r. tylko miesiąc po zatonięciu statku, pomimo krytyków, którzy rozsądnie uznali za stosowne ścieżka za wcześnie. Zagrał w nim 22-latek Dorota Gibson, modelka i aktorka, która po wakacjach w Europie wsiadła na pokład nieszczęsnego liniowca. Do tytaniczny uderzył w górę lodową 14 kwietnia, Gibson stał się jednym z około 700 osób około 2200 na pokładzie, aby uciec łodzią ratunkową. Jej historia przetrwania stała się pożywką dla Hollywood niemal natychmiast po powrocie do domu.

Film rzekomo zmieszał prawdziwe obrazy razem tytaniczny Kapitan Edward Smith i wodowanie statku z nowo zarejestrowanym występem Gibsona. Aktorka nosiła nawet ten sam strój, który nosiła w noc katastrofy. Uratowany z Titanica był hitem wśród kinomanów w 1912 roku, ale współczesna publiczność nigdy nie zobaczy pierwszego tytaniczny Film. Dwa lata po wydaniu jedyny znany druk został zniszczony w pożarze studia. Dziś można obejrzeć co najmniej kilkanaście filmów inspirowanych tytaniczny -Saga, ale nie taka, w której występuje prawdziwa postać z historycznego wydarzenia.

Chociaż z rzeczywistego wraku statku odzyskano wiele cennych przedmiotów, niektóre z nich tytanicznyFizyczne skarby są stracone na zawsze. Obejmuje to obraz Merry-Josepha Blondela La Circassienne au Bain. Mauritz Håkan Björnström-Steffansson, syn szwedzkiego barona pulpy, przywiózł obraz olejny na statek w 1912 roku. Chociaż Björnström-Steffansson przeżył, nie był w stanie uratować swojego cennego dobytku.

Później złożył pozew przeciwko White Star Line o 100 000 dolarów – dziś około 2 miliony dolarów. Gdyby arcydzieło rzeczywiście było tyle warte, byłby to najdroższy skarb zagubiony w katastrofie. Mówiąc prościej: podczas gdy sam obraz może zaginąć, artysta pracujący pod pseudonimem John Parker był w stanie zbadać go i stworzyć jego reprodukcję na początku 2010 roku.

READ  Jak były gitarzysta Megadeth, Chris Poland, zaczął coverować Pink Floyd

Kiedy Historia gangu Kelly Premiera odbyła się w 1906 roku i był najdłużej oglądanym filmem. Chociaż relacje są różne, prawdopodobnie biegł około 60 minut, co uczyniłoby go pierwszym na świecie pełnometrażowym filmem. Wyprodukowany w Australii film naśladował słynnego wyjętego spod prawa Neda Kelly’ego i zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i kinomanów. Ale jak wiele filmów z epoki niemej, jest teraz uważany za zaginiony: nie kompletne kopie Historia gangu Kelly są dziś znane, ale istnieje kilka klipów mieć przeżył.

W 1979 roku pod łóżkiem w opuszczonym domu znaleziono kilka minut materiału filmowego, a jakiś czas później na wysypisku znaleziono kolejny fragment filmu. Największe odkrycie miało miejsce w połowie 2000 roku, kiedy z archiwów Brytyjskiego Instytutu Filmowego wydobyto jeszcze kilka minut. Niekompletny film został wspólnie zmontowany i wydany na DVD w 2007 roku. Chociaż zawiera trochę ekscytujące scenyWidzowie przyzwyczajeni do trzyaktowej struktury Hollywood mogą być trochę zagubieni.

Rosyjskie klejnoty koronne (także jaja Fabergé) przygotowane do sprzedaży za granicą.  Artysta: Anonimowy

Rosyjskie klejnoty koronne (także jaja Fabergé) przygotowane do sprzedaży za granicą. /Obrazy dziedziczne/GettyImages

Jedną z wielu tajemnic otaczających Romanowów jest przypadek brakujące jajka Fabergé. Pod koniec XIX wieku rozdawanie wysadzanych klejnotami jajek, wykonanych przez firmę jubilerską House of Fabergé, stało się tradycją wielkanocną dla rodziny królewskiej carskiej Rosji. Carowie Aleksander III. i Mikołaj II wspólnie zamówili 50 cennych bibelotów.

Podczas lutowej rewolucji bolszewickiej w 1917 roku jajka Fabergé zostały usunięte z pałacu i przewiezione na Kreml w Moskwie. Wiele z nich zostało później sprzedanych, aby zebrać fundusze dla rządu rosyjskiego, a dziś miejsce pobytu siedem jaj cesarskich są nadal nieznane.

Możliwe, że obecni właściciele nie mają pojęcia, że ​​trzymają bezcenny kawałek historii. Kilka lat temu sprzedawca złomu znalazł złote jajko wysadzane szafirami i diamentami u handlarza antykami i kupił je za 13 302 dolarów. W końcu dowiedział się, że to jedno z oryginalnych jaj Romanowów i zostało wycenione na 33 miliony dolarów.

Niewiele filmografii jest tak szeroko badanych jak film Alfreda Hitchcocka, ale jeden z jego filmów na pewno nie jest oglądany w szkołach filmowych. Jego drugi film, zwany niemym dramatem Górski orzełnie zachował się w latach po premierze w 1926 roku. Ale Hitchcock nie był z tego powodu złamany: podobno powiedział François Truffautowi, że film nie był jego najlepszy i był faktycznie ulżyło To było stracone. Mimo to, choć prawdopodobnie nie przypominało to jego późniejszej klasyki psychika oraz zawroty głowy, Górski orzełJego miejsce w historii kina sprawia, że ​​jest zaginionym skarbem dla kinofilów.

Polska księżna Izabela Czartoryska znana była z kolekcjonowania bezcennych artefaktów. Założyła Polskę pierwsze muzeum– Muzeum Czartoryskich – które działa w Krakowie do dziś. Ale lokalizacja ich najsłynniejszych skarbów jest nieznana. W 1800 roku księżna zgromadziła kolekcję cennych zabytków należących do polskiej rodziny królewskiej. To pamiątkowe pudełko zawierał 73 przedmioty, w tym pudełko z kości słoniowej, które król Jan III. należały i piękne zegary kilku polskich monarchów. Królewska trumna została splądrowana podczas hitlerowskiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a dziś miejsce jej zawartości pozostaje tajemnicą.

Hiszpański pirat Amaro Pargo słynie ze swojego zaginionego skarbu. Kiedy zmarł w 1747 r., zostawił testament, w którym zostawił skarb złota, srebra i drogocennych klejnotów do jego siostrzenicy. Jednak prawdopodobnie nie była zbyt wdzięczna za ten gest. Amaro nie podał lokalizacji swojego skarbu, więc jego siostrzenica nigdy nie mogła ubiegać się o swój spadek. Od tego czasu kilka miejsc zostało splądrowanych przez ludzi, którzy mieli nadzieję na wzbogacenie się na skarbie Amaro. Jego dawny dom w Hiszpanii i jaskinia, której używał jako kryjówki, są popularnymi miejscami dla poszukiwaczy skarbów, chociaż łupy tam nigdy nie zostały odkryte.

Doktor Kto

Doctor Who/Keystone/GettyImages

Doktor Kto Fani będą smutni, gdy to usłyszą 97 odcinków z wczesnych sezonów są stracone. Od lat pięćdziesiątych do połowy lat siedemdziesiątych BBC nie była szczególnie zainteresowana ochroną swoich mediów. Większość programów telewizyjnych z tego okresu miała być emitowana tylko raz, a przechowywanie nieporęcznych taśm wideo było drogie. Sieć brytyjska poradziła sobie z tym problemem, usuwając stare taśmy i ponownie wykorzystując je, gdy zabraknie im miejsca w archiwach. W rezultacie BBC wymazało w tym okresie 60 do 70 procent swoich programów, w tym wszystkie pierwsze dni Doktor Kto— łącznie 253 odcinki.

READ  Sylwia Grzeszczak pojawiła się z córką. Ma dla niej uroczy pseudonim

Byłoby to łatwe do naprawienia, gdyby niektórzy fani mogli po prostu zdobyć działającą TARDIS, ale w międzyczasie BBC i lojalni fani serialu zdołali w jakiejś formie uratować ponad połowę tych niegdyś brakujących odcinków. Odcinki pojawiały się w różnych miejscach, w tym na pchlim targu, w różnych departamentach BBC na całym świecie, a nawet w piwnicach kościoła mormońskiego.

Jeśli Flor de la Mar Zatonął na dnie Oceanu Indyjskiego w 1512 roku, przynosząc ze sobą legendarny skarbiec. Mówi się, że portugalski statek przewoził do 60 ton złota i 200 skrzynek diamentów, szmaragdów, rubinów i szafirów, kiedy zniknął podczas burzy. Gdyby została znaleziona, nagroda na pokładzie byłaby dziś warta miliardy. Chociaż wiele osób przeszukiwało dno morskie, gdzie Flor de la Mar Wrak statku i jego cenna zawartość mogły zostać utracone – niektórzy nawet twierdzą, że go znaleźli.

Słynny odcinek Ulica Sezamkowa grał tylko raz, zanim zniknął z fal radiowych na zawsze. W odcinku z 1976 roku Aktorka Margaret Hamilton pojawił się prawie cztery dekady po zagraniu postaci jako Zła Czarownica z Zachodu Czarnoksiężnik z krainy Oz. Podczas wizyty na Ulicy Sezamkowej gubi miotłę, grozi, że zamieni Wielkiego Ptaka w miotełkę i zdobywa serce Oscara Zrzędy.

Brzmi to jak urocza mieszanka dwóch najsłynniejszych dziecięcych właściwości wszechczasów, ale niestety nie wszyscy się zgodzili: PBS zostało zasypane skargami od rodziców, z których niektórzy twierdzili, że widok nikczemnej postaci spowodował uraz u ich dzieci. Sieć nigdy więcej nie wyemitowała odcinka.

Odcinek był powszechnie uważany za utracony w mediach, ale w 2019 roku nowojorskie Museum of the Moving Image pokazało kilka minut odcinka podczas wydarzenia „Lost and Found” z okazji 50. rocznicy powstania Ulicy Sezamkowej, a w 2022 roku Materiał filmowy został wydany w całości na Youtube.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *