Connect with us

Nauka

7 koszmarów dla Włocha Giorgii Meloni – POLITICO

Published

on

Naciśnij play, aby posłuchać tego artykułu

Giorgia Meloni i jej partia Bracia Włoch okazali się wyraźnymi zwycięzcami w wyborach 25 września, co postawiło ją na drodze do utworzenia nowej koalicji w trudnym dla gospodarki kraju czasie.

Analitycy przewidują, że rozdrobniona opozycja może utrzymać kurs dłużej niż wiele notorycznie krótkotrwałych rządów Włoch. Ale prawdopodobnie nie będzie to łatwa przejażdżka. Oto siedem najważniejszych wyzwań, z którymi się zmierzy.

ekonomiczne przeciwności

Meloni przejmuje władzę w czasie, gdy włoska gospodarka zwalnia. Wzrost prognozy zostały zredukowane do 0,6% na przyszły rok ze względu na rosnące koszty energii, co utrudnia zarządzanie wysokim długiem publicznym wynoszącym 145,4% PKB. Meloni musi też zarządzać zamożnością inflacja i rosnące stopy procentowe.

obiecała ciąć podatki stymulować wzrost gospodarczy, ale podniesienie poziomu deficytu powyżej poprzednich celów może stworzyć poważne problemy. „Jeśli Meloni zboczy z trajektorii wytyczonej przez Draghiego, rząd spotka się z bardzo negatywną reakcją rynków finansowych” – powiedział ekonomista Guido Tabellini, profesor Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie.

Budżet

Szczytem na tacy Meloni będzie budżet 2023. Kiedy nowy rząd obejmie urząd, prawdopodobnie na początku listopada, będzie musiał wysłać projekt budżetu do Brukseli do zatwierdzenia w ciągu kilku tygodni, ale pole manewru jest ograniczone. Meloni musi znaleźć miliardy euro na odnowienie tymczasowych środków w celu złagodzenia skutków rosnących cen energii i inflacji, co wpłynie na jego zdolność do spełnienia obietnic wyborczych jego sojuszników, takich jak zablokowanie podniesienia wieku emerytalnego. Mogłoby to spowodować napięcia w koalicji.

plan naprawy

Włochy potrzebują pieniędzy z Brukseli. Nowy rząd ma czas do grudnia na osiągnięcie 55 kamieni milowych i celów wyznaczonych przez Komisję Europejską, aby zapewnić kolejną transzę finansowania unijnego planu naprawy gospodarczej po pandemii o wartości 750 miliardów euro. Ministrowie jego poprzednika Mario Draghiego przyspieszyli przed przeniesieniem, ale brak doświadczenia w zarządzaniu projektami na szczeblu lokalnym i rosnące koszty materiałowe mogą oznaczać, że Włochy nie wykorzystają dobrze środków.

READ  RTL Today – Fired Again: Deszcz przynosi ulgę pożarom we Francji, ale więcej ewakuowanych na południu

Meloni podniósł alarm podczas kampanii, kiedy powiedział, że chce renegocjować plan naprawy. Jego przeciwnicy argumentowali, że może to zaryzykować istotne fundusze, podczas gdy nawet jego koalicjant Silvio Berlusconi nazwał tę propozycję „nielogiczną i niebezpieczną”. Meloni wycofał się, ale nadal podniósł potrzebę „przeglądu” ze względu na rosnące koszty surowców. W swoim manifeście prosił o dostosowanie umowy do kryzysu energetycznego, ponieważ na ten sektor przeznaczono niewiele środków. „Jeśli naprawdę ryzykujemy utratę pieniędzy, oczywiście nikt nie chce ich stracić” – powiedziała. „Ale nie sądzę, żeby Komisja Europejska była aż tak irracjonalna”.

twoi sojusznicy

Po pokonaniu swoich sojuszników, w tym Ligi na swoich północnych ziemiach, Meloni ma teraz trudne zadanie pracy z ludźmi, którym właśnie ukradła lunch. Partnerzy koalicji mają różne stanowiska w różnych kwestiach, w tym autonomii regionalnej i emerytur. Meloni obiecał znieść dobrobyt bezrobotnych. Twoi sojusznicy chcą cię zmienić. W sprawie imigracji wezwała do zablokowania migrantów w Afryce, a Matteo Salvini chce przywrócić swoje dekrety bezpieczeństwa, które ograniczają programy ochrony humanitarnej.

szafka

Meloni planuje obsadzić swój gabinet ekspertami ze społeczeństwa obywatelskiego i zwerbował kilku potencjalnych kandydatów, takich jak prokurator Carlo Nordio, przed wyborami. Ale znajdzie się pod presją sojuszników koalicji, którzy w zamian za jej poparcie oczekują kluczowych stanowisk w rządzie. Salvini, lider Ligi, czy chciałbyś powrócić do roli ministra spraw wewnętrznych, gdzie może budować poparcie swoim antyimigranckim programem. Ale ponieważ jest obecnie sądzony za przetrzymywanie imigrantów za granicą podczas sprawowania urzędu, prezydent Sergio Mattarella raczej nie zaaprobuje.

Berlusconi chce także odgrywać ważną rolę dla jego centroprawicowej partii w rządzie, twierdząc, że jest ona gwarantem proeuropejskiej linii Włoch. Wojna na Ukrainie komplikuje decyzję Meloni, która będzie chciała uniknąć mianowania ministrów rusofilskich. Pozostawienie Salviniego poza gabinetem dałoby mu więcej pola do ataku na rząd.

READ  NASA dzieli się symfonią gwiazd, przekształcając dane z teleskopu w piękną, nawiedzającą muzykę - RT World News

Jednostka dotycząca sankcji

Meloni obiecał pozostać w sojuszu z NATO i UE w sprawie sankcji wobec Rosji i powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że może liczyć na jej wsparcie. Ale Salvini mówi, że sankcje zaszkodziły Włochom bardziej niż Rosji, a opinia ankiety zasugeruj, że wyborcy są po twojej stronie. Jeśli nowe pakiety sankcyjne będą postrzegane jako uciążliwe dla Włochów, Salvini może stwarzać trudności, zwłaszcza gdy próbuje odzyskać poparcie.

Europa

Bruksela jest zawsze potencjalnym polem minowym. Podczas gdy przywódcy Węgier i Polski, którzy są pod lupą UE z powodu niepowodzeń w demokracji, okrzyknęli sukces Meloniego, Paryż i Berlin są znacznie mniej entuzjastyczni. Podczas kampanii Meloni powiedział, że dla UE „partia jest skończona”, ponieważ Włochy będą silniej bronić swoich interesów w Europie. Rządzący w Niemczech socjaldemokraci poparli przeciwnika Meloniego, przywódcę Demokratów Enrico Lettę.

Prezydent Francji Emmanuel Macron miał bliskie związki z Draghim – para podpisała w zeszłym roku sojusz strategiczny. Dyplomaci twierdzą, że chociaż Meloni i Macron nie podzielają tych samych wartości, francuski przywódca będzie chciał dobrych stosunków z Rzymem ze względu na ich wspólny interes w reformie unijnych przepisów podatkowych. Bracia z Włoch, eurodeputowana Nicola Procaccini, powiedziała POLITICO: „Ważne jest to, że Włochy grają w swoją grę”.

Paola Tamma przyczyniła się do powstania reportaży.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.