Connect with us

Świat

6 sposobów, w jakie ludzie próbowali powstrzymać orki przed niszczeniem łodzi

Published

on

6 sposobów, w jakie ludzie próbowali powstrzymać orki przed niszczeniem łodzi

Orka z łatwością przedostaje się przez wodę pomiędzy dwiema łodziami na Alasce.
Joela Rogersa/Getty Images

  • Orki staranowały, uszkadzały, a czasem zatapiały łodzie w Cieśninie Gibraltarskiej.
  • Od rogów mgłowych po butelki na mocz – żeglarze próbują ratować swoje jachty na szalone sposoby.
  • Niektóre techniki są bardziej skuteczne niż inne.

pod koniec ubiegłego miesiąca, Orki zatopiły kolejny jacht. „Grazie Mamma II” płynął u wybrzeży Hiszpanii i Maroka, kiedy stado orków zaatakowało jego płetwę steru przez 45 minut – poinformował Insider.

Załodze nic się nie stało, ale łódź zatonęła po dotarciu do portu. To ostatnie zatonięcie dodaje się do setek incydentów, podczas których w ciągu ostatnich trzech lat orki wchodziły w interakcję z łodziami, uszkadzały je, a czasem zatapiały.

Do większości wypadków dochodzi w przypadku grupy orków pływających w wodzie Cieśnina Gibraltarskagdzie krążowniki donoszą, że próbowały wielu dziwnych i zaskakujących metod, aby zapobiec uszkodzeniu ich łodzi przez orki.

The Stowarzyszenie Rejsów, która gromadzi te raporty, a naukowcy badający tę kapsułę odkryli, że niektóre strategie są bardziej skuteczne niż inne. Warto to również zauważyć CA ostrzega na swojej stronie internetowej że niektóre metody mogą być stresujące lub szkodliwe dla ssaków morskich i należy ich unikać.

1. Udawaj martwego

Jeśli orka jest w określonym nastroju, udawanie martwej może nie działać.
Chase Dekker Wild-Life Images/Getty Images

Wielu ekspertów zaleca zatrzymanie łodzi, wyłączenie silnika i opuszczenie żagli.

„Udawanie martwego” może powodować wydłużenie czasu interakcji. Jednak to jest Grupo Trabajo Orca Atlantica, organizacja badająca ten stad orków, stwierdziła, że ​​mogą one wyrządzić mniej szkód. Jednakże, podobnie jak wiele innych technik, daje to mieszane rezultaty.

Według czerwcowego raportu Orca Behaviour Institute naukowcy odkryli, że spośród 231 łodzi, które zgłosiły fizyczny kontakt z orką, 63% łodzi, które zostały lekko uszkodzone, nie przestrzegało protokołu ciszy. Jednak w przypadku poważnie uszkodzonych łodzi wyniki były prawie podzielone po połowie.

READ  W Makariv rzeczywistość nie pasuje do propagandy

2. Odjedź szybko

Dziewięć orków zginęło w tym roku po tym, jak zostały złapane w sprzęt połowowy u wybrzeży Alaski.
Enrique Marcarian/Reuters

Jest w czerwcu rząd hiszpański opublikował radę wzywającą do jak najszybszego i najbezpieczniejszego oddalania się od zwierząt „do czasu, gdy orki stracą zainteresowanie”.

Zalecenie opiera się na interakcjach naukowca ze ssakami, ale GTOA domaga się więcej informacji, ponieważ są one sprzeczne z ich ustaleniami – wynika z badania OKOŁO.

Orki są również dość szybkie, pływają z prędkością do 30 mil na godzinę, więc łodzie musiałyby szybko się poruszać, aby im uciec.

3. Stwórz burzę piaskową

Chociaż wrzucanie piasku do wody jest uważane za nieszkodliwe dla orków, może nie być najlepszym sposobem na ich odstraszenie.
Lisy Schaetzle/Getty Images

Na podstawie A kilka raportów dla właściwego organumarynarzom z powodzeniem rzucano piasek za łódź, gdy zbliżały się orki. WO zauważył, że nie może jeszcze potwierdzić tych rachunków.

„Rozsypywałem piasek, kiedy usłyszałem ich na rufie, ale miało to tylko tymczasowy efekt. Wrócili niemal natychmiast po tym, jak piasek przedostał się do wody” – powiedziała jedna z osób CA.

GTOA twierdzi, że warto rzucić piasek. Piasek zmętnia wodę i może wpływać na echolokację orków. Zdaniem urzędu certyfikacji powinno to być dla nich nieszkodliwe.

4. Cofanie łodzi

Szybka zmiana prędkości lub kierunku może wyrządzić krzywdę pobliskim zwierzętom morskim.
Alessandro De Maddalena/Getty Images

O ile nie zaistnieje sytuacja awaryjna, nagłe zmiany prędkości lub kierunku, gdy w pobliżu znajdują się orki, mogą być nielegalne GTOA.

Orki nie potrafią pływać do tyłu. „Kiedy więc zaczniesz płynąć tyłem, trudniej będzie im zbliżyć się do tyłu łodzi i dostać się do steru” – powiedział John Burbeck, członek CA „Washington Post”..

READ  Przemoc wstrząsa Ekwadorem po zniknięciu barona narkotykowego z więzienia

Ale ten manewr miał mieszane skutki. W lutym właściwy organ podał, że 29 kapitanów wypróbowało tę technikę, a nieco ponad połowa, 16, uznała ją za skuteczny sposób na uniknięcie interakcji z orką.

5. Zrób hałas

Grupa orków, w tym cielę, pływa w Cieśninie Gibraltarskiej.
Fotografia Arturo de Frias/Getty Images

Niektórzy żeglarze próbowali odstraszyć orki, wydając głośne dźwięki. Ta sama osoba, która zgłosiła rzucanie piaskiem, powiedziała: „Dźwięk rogu mgłowego najskuteczniej sprawił, że zniknęły”.

Krzyżowcy zgłaszali również używanie fajerwerków lub uderzanie w swoje łodzie. Chociaż wydawało się, że fajerwerki zadziałały, jest to nielegalne i może uszkodzić orki i ich słuch, donosi „Washington Post”.

To samo dotyczy podwodnych „pingerów”, które emitują sygnały akustyczne. GTOA również odradza ich używanie.

Niektórzy badacze pracują nad środkami odstraszającymi hałas, specjalnie dla orek, które bezpiecznie zniechęcą je do interakcji z łodziami.

„Większe hałasowanie w oceanie może być szkodliwe dla żywych organizmów” – powiedział Insiderowi na początku tego roku Alfredo López z GTOA.

6. Do wody wlewaj płyny np. mocz

Orka odpływa ze zniszczonym sterem.
katamaranguru Instagram / https://www.instagram.com/catamaranguru

Marynarze najwyraźniej uciekają się do coraz bardziej desperackich środków, gdy orki wielokrotnie taranują ich statki. Szczególnie nieskuteczne i potencjalnie szkodliwe dla ssaków są próby ich odstraszania poprzez dodawanie do wody różnego rodzaju płynów.

Według nielicznych marynarzy, którzy tego próbowali, wlanie do wody benzyny lub oleju napędowego i moczu nie przyniosło efektu. Jedna z osób zgłosiła wylanie za burtę czterech butelek moczu. „Mocz NIE miał żadnego wpływu” – napisali w raporcie.

Według jednego z raportów opróżnienie zbiornika czarnej wody wypełnionego „roztworem wybielacza” sprowokowało orki do jeszcze mocniejszego staranowania łodzi.

Niezależnie od preferowanej techniki

Nie jest jasne, dlaczego orki taranują tak wiele łodzi, ale eksperci twierdzą, że prawdopodobnie nie dzieje się tak ze złej woli.
Serge MELESAN / 500px / Getty Images

Jeśli orki uszkodzą Twoją łódź, GTOA zaleca skontaktowanie się z władzami. Staraj się trzymać z dala od wody, ponieważ chociaż Orki na ogół nie chcą jeść ludzimożesz ryzykować, że zostaniesz złapany w trakcie taranowania.

READ  Australijska plaga myszy: miliony myszy roją się w miastach NSW. Teraz jest plan, aby zakończyć plagę trucizną

„Myślę, że po prostu myślą, że ludzie są czymś dziwnym, a na pewno nie jedzeniem i niczym, co im przeszkadza” – powiedziała wcześniej Insider badaczka wielorybów Hanne Strager.

I ostatecznie, niezależnie od tego, co zrobisz, jeśli orki zainteresują się twoją łodzią, uniknięcie ich może być dla ciebie trudne, powiedziała Lori Marino, neurobiolog zajmująca się ssakami morskimi oraz założycielka i prezes Whale Sanctuary Project, w e-mailu do Insidera.

„Nie jestem pewien, czy istnieje całkowicie bezpieczny sposób na odstraszenie orków. Są doskonale przystosowane do swojego środowiska” – stwierdziła. „Chciałbym jednak przestrzec żeglarzy, aby rozważyli metody odstraszające, które mogą być szkodliwe dla orków i innych zwierząt morskich”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *