Connect with us

Świat

4 obywateli irańskich oskarżonych o rzekomy spisek porwania amerykańskiego dziennikarza, mówią dokumenty sądowe

Published

on

4 obywateli irańskich oskarżonych o rzekomy spisek porwania amerykańskiego dziennikarza, mówią dokumenty sądowe

Według aktu oskarżenia otwartego we wtorek w sądzie federalnym w Nowym Jorku, Alireza Shavaroghi Farahani, vel Vezerat Salimi i Haj Ali, lat 50; Mahmoud Khazein, 42; Kiya Sadeghi, 35 lat; a 45-letni Omid Noori, wszyscy z Iranu, spiskowali, by porwać dziennikarza z Brooklynu, który krytykuje irański reżim.

Cała czwórka została oskarżona o spisek związany z porwaniem, naruszeniem sankcji, oszustwami bankowymi i przelewami bankowymi oraz praniem brudnych pieniędzy zarzut. Mają siedzibę w Iranie i pozostaną na wolności, podały władze.
„Jak twierdzono, czterech z oskarżonych monitorowało i planowało porwanie obywatela USA irańskiego pochodzenia, który jest krytyczny wobec autokracji reżimu i siłą sprowadził swoją zamierzoną ofiarę do Iranu, gdzie los ofiary byłby w najlepszym razie niepewny”. Adwokat USA dla Southern Borough of New York, Audrey Strauss, powiedziała w Komunikat prasowy Wtorek.

Według firmy prawniczej, piąta osoba, Niloufar „Nellie” Bahadorifar, została również oskarżona o naruszenie sankcji, spisek, oszustwa bankowe i bankowe, spisek dotyczący prania pieniędzy i opłaty strukturalne za rzekome świadczenie usług finansowych w celu wsparcia spisku. Bahadorifar, mieszkaniec Kalifornii pochodzący z Iranu, został aresztowany w Kalifornii 1 lipca i oskarżony 8 lipca, podają prokuratorzy.

Masih Alinejad, aktywista z ponad 5 milionów obserwujących na Instagramie, powiedziała, że ​​była dziennikarką, na której brano udział w spisku. Prokuratura USA odmówiła komentarza w sprawie.

W rozmowie z CNN w środę rano Alinejad powiedziała, że ​​FBI skontaktowało się z nią około 8 miesięcy temu i stwierdziło, że jej dom nie jest bezpieczny.

„I pomyślałem, że będziesz musiał żartować ze mnie, że codziennie grożono mi śmiercią, co nowego? Jestem tutaj w Ameryce, nic nie możesz zrobić ”- powiedziała. FBI ujawniło następnie zdjęcia jej „życia prywatnego” zrobione rzekomo przez prywatnych detektywów w jej domu, i powiedziała, że ​​była zszokowana, że ​​irański rząd zbliżył się do niej „a potem potraktowałam to poważnie”.

Do tej pory była pod ochroną FBI, powiedziała CNN, dodając, że była w różnych kryjówkach dla jej ochrony. Powiedziała jednak, że nie zatrzyma swojego aktywizmu, udostępniając zdjęcia i filmy „bezdźwięcznych” irańskich matek protestujących przeciwko reżimowi.

„Wcale nie, wiesz dlaczego? Ponieważ te matki są moimi bohaterami. Miliony Irańczyków, którzy udostępniają zdjęcia i filmy, na których praktykują obywatelskie nieposłuszeństwo, to Rosa Parks w Iranie” – powiedziała. „To moi bohaterowie. Szczerze mówiąc, boję się, ale co daje mi władzę, ci ludzie. Zaprzestanę swoich działań w dniu, w którym naród irański przestanie odmawiać Republice Islamskiej”.

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Saeed Khatibzadeh określił zarzuty jako bezpodstawne i śmieszne, podała półoficjalna agencja informacyjna ISNA.

„To nie pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone przeprowadzają takie hollywoodzkie scenariusze” – powiedział.

„Nowe twierdzenie rządu USA… jest bezpodstawne i śmieszne i tak naprawdę nie warte odpowiedzi” – dodał.

Rzekome szczegóły fabuły

Przed rzekomym spiskiem porwania, jak stwierdza akt oskarżenia, irański rząd próbował zwabić Alinejad, która w akcie oskarżenia została wymieniona jako ofiara nr 1, zabierając jej krewnych mieszkających w Iranie do kraju trzeciego w oczywistym celu, aby została „zaaresztowana i przetransportowana”. do Iranu w celu zatrzymania”.

Jej bliscy nie przyjęli oferty, poinformowali ich prokuratorzy w swoich komunikat.

Według aktu oskarżenia Farahani, irański agent wywiadu mieszkający w Iranie, i jego siatka rzekomo zatrudnili prywatnych detektywów „do monitorowania, fotografowania i filmowania ofiary-1 oraz członków gospodarstwa domowego ofiary-1 na Brooklynie”.

Sieć Farahani spędziła wiele dni na pozyskiwaniu filmów i zdjęć oraz instalowaniu transmisji wideo na żywo w wysokiej rozdzielczości z domu ofiary.

Według oficjalnych źródeł, sieć Farahaniego atakowała inne ofiary w innych krajach, takich jak Kanada, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

„To nie jest naciągana fabuła filmowa. Twierdzimy, że wspierana przez rząd irański grupa spiskowała, by porwać dziennikarkę z USA na naszej ziemi i siłą sprowadzić ją z powrotem do Iranu. Nie pod naszym nadzorem” – powiedział asystent FBI. Powiedział reżyser William F. Sweeney Jr. „Jeśli cię znajdziemy, zostaniesz tu przywieziony i pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych”.

READ  Ukraina. Katastrofa samolotu An-26 ukraińskich sił zbrojnych. Zabity i ranny

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *