Connect with us

Gospodarka

2023: Rok pełen wyzwań dla świata

Published

on

2023: Rok pełen wyzwań dla świata

ANKARA

Na całym świecie rok 2023 stanowi wyzwanie dla przywódców, którzy zmagają się z nieprzewidywalnością wywołaną skutkami pandemii koronawirusa i wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Oczekiwano, że w 2022 r. po bezprecedensowych blokadach związanych z COVID-19 przywrócona zostanie pozorna stabilność, jednak wojna między Rosją a Ukrainą doprowadziła do zwiększonej niestabilności, która ma wpływ nie tylko na gospodarki i rynki energii, ale także na globalne bezpieczeństwo, a konflikt ma bezprecedensowy zasięg i skalę od czasów II wojny światowej.

Według Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) ponad 100 milionów ludzi ucieka dziś przed konfliktami i katastrofami, a oczekuje się, że 340 milionów będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2023 roku. Oprócz Somalii, Etiopii i Afganistanu Forum zidentyfikowało 20 krajów, które tworzą listę obserwacyjną 2023, które stoją w obliczu niestabilnych i dotkniętych kryzysem społeczności na całym świecie.

Chociaż kraje te reprezentują jedynie 13% światowej populacji i 1,6% światowego PKB, reprezentują 81% osób zmuszonych do wysiedlenia, 80% osób stojących w obliczu kryzysu lub katastrofalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz 90% osób otrzymujących globalne pomoc humanitarna potrzebuje pomocy.

krajów na liście obserwacyjnej

Wśród krajów znajdujących się na liście obserwacyjnej Grupa Humanitarna Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) uważa, że ​​Ukraina jest jedynym krajem, który wywołał poważną globalną reakcję, pomagając jej lepiej łagodzić skutki wojny. Ale eksperci uważają, że nawet jeśli wojna na Ukrainie dobiegnie końca, działania wojenne między Rosją a Zachodem nadal będą stanowić wyzwanie dla wielostronnej dyplomacji.

Afganistan pozostaje w tyle na liście 2023. Ale to nie dlatego, że warunki się poprawiły, ale dlatego, że sytuacja w Afryce Wschodniej przewyższa dotkliwość.

„Ponad rok po przekazaniu władzy Afgańczycy nadal znajdują się w kryzysie gospodarczym. Podczas gdy szybki wzrost pomocy zeszłej zimy zapobiegł głodowi, podstawowa przyczyna kryzysu pozostaje. Bieżące wysiłki mające na celu zaangażowanie rządu i poprawę gospodarki zakończyły się niepowodzeniem. Prawie cała populacja żyje teraz w biedzie i przygotowuje się do kolejnej długiej zimy” – informuje IRC.

Ponadto afgańskie kobiety i dziewczęta nadal są narażone na przemoc i wyzysk pod rządami talibów, a wiele z nich milczy, gdy rząd ogranicza edukację, odzież, podróże i udział kobiet w życiu politycznym.

Inne kraje budzące niepokój to Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga (DRK), Etiopia, Haiti, Somalia, Sudan Południowy, Syria i Jemen.

READ  ChatGPT wywołuje debatę na temat prywatności w Europie – EURACTIV.com

Narastają również obawy przed możliwą falą niewypłacalności państw w Afryce, Azji i Ameryce Południowej w 2023 r., ponieważ wiele gospodarek stoi w obliczu potrójnego wpływu powolnego ożywienia gospodarczego, rosnących cen żywności i energii oraz już wysokiego długu publicznego.

Międzynarodowy Fundusz Monitorujący (MFW) ostrzegł, że zadłużenie regionalne jest „bliskie poziomom ostatnio obserwowanym przed wpływem inicjatywy HIPC”. Inicjatywa na rzecz ciężko zadłużonych biednych krajów (HIPC), zapoczątkowana w 1996 r. przez MFW i Bank Światowy, zidentyfikowała 39 krajów rozwijających się o wysokim poziomie ubóstwa i zadłużenia. Inicjatywa miała na celu umorzenie długów i pożyczki uprzywilejowane w celu wyeliminowania lub ograniczenia spłat długu zewnętrznego do zrównoważonego poziomu, tak aby kraje te mogły terminowo spłacać swoje długi.

Jednak obecnie wiele krajów o średnich dochodach wpada w pułapki zadłużenia. Pakistan i Sri Lanka, których nie było wśród tych 39 krajów, borykają się teraz z zadłużeniem i wymagają szczególnej kontroli ze strony rynku, ponieważ ich rządy rozpoczną restrukturyzację zadłużenia w 2023 r.

Mimo że listopadowy szczyt G-20 w indonezyjskim kurorcie Bali zasugerował skupienie się na dobrowolnej redystrybucji specjalnych praw ciągnienia (SDR) o wartości 100 miliardów dolarów wśród najbardziej potrzebujących krajów, wszystkie oczy będą zwrócone na szczyt w Indiach w 2023 r., który ma zapewnić strukturę tak, aby w mniejszym stopniu opierała się na międzynarodowych instytucjach finansowych jako głównych kanałach udzielania pierwszej pomocy finansowej.

Niebezpieczeństwo protestów politycznych w Afryce, Azji

Spośród 54 krajów w Afryce, w 17 odbędą się w przyszłym roku wybory prezydenckie, premiera lub parlamentu narodowego, a 13 zaplanowanych na 2024 rok będzie w trakcie przygotowań i kampanii. Oznaczać to będzie wysokie ryzyko protestów politycznych, masowych demonstracji i strajków w wielu krajach. Nadchodzące wybory w Algierii, Egipcie, Etiopii, Demokratycznej Republice Konga, Libii, Madagaskarze, Nigerii, Afryce Południowej i Zimbabwe mogą stać się punktami zapalnymi niepokojów społecznych w 2023 r.

W Azji, zgodnie z przewidywaniami po XX Kongresie, Chiny planują ponownie skupić się na wzroście gospodarczym w 2023 r. po tym, jak nowa fala COVID-19 wywołała alarm na całym świecie.

Pomimo pochwał dla jego strategii wobec Ukrainy, zespół prezydenta USA Joe Bidena stoi pod koniec 2022 roku w obliczu złowrogiej sytuacji – uzbraja Ukrainę na ostrą zimę, a następnie przygotowuje się do obrony Tajwanu, aby chronić Chiny przed militarną awanturą na planecie Take Island.

READ  Historia dzieje się w Europie Wschodniej publicyści

Chociaż Waszyngton i Pekin zobowiązały się do utrzymania komunikacji, w tym między swoimi dwoma siłami zbrojnymi, aby zapobiec nieplanowanej eskalacji, która mogłaby doprowadzić do kryzysu, eksperci uważają, że napięcia na Tajwanie i Morzu Południowochińskim będą nadal się gotować.

Urzędnicy amerykańscy dążą do zawarcia trójstronnej umowy z Holandią i Japonią, aby zintensyfikować szersze wysiłki w celu ograniczenia zdolności chińskiego przemysłu chipów do wzrostu. Decyzji w tych kwestiach można się spodziewać w 2023 roku. Stanie się tematem dyskusji w grupie roboczej ds. kontroli eksportu Rady UE-USA ds. Handlu i Technologii (TTC) w 2023 r.

Zongyuan Zoe Liu, członek międzynarodowej ekonomii politycznej w Council on Foreign Relations, napisał w czasopiśmie Foreign Policy, że zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo żywnościowe to dwa konkretne obszary, w których Stany Zjednoczone i Chiny powinny prowadzić dialog. Powiedziała, że ​​oddzielenie, szczególnie w zakresie technologii, będzie miało krótkoterminowe konsekwencje dla Chin.

„Jeśli spojrzeć na osiągnięcia Chin, rozwój własnej rodzimej nauki i technologii w Chinach został ustanowiony w izolacji. Kiedy więc o tym mówimy, czy jest to powrót do ery zimnej wojny, czy nawet ściślejsze technologiczne powstrzymywanie, próbujące stłumić rodzime zdolności Chin, nie jest nieznane w Chinach. Koszt dla Chin będzie jednak ogromny” – powiedziała.

W Azji Południowej Pakistan i Bangladesz pójdą na wybory, aby wybrać nowe rządy. Chociaż wybory parlamentarne w Indiach zaplanowano na 2024 r., kraj przejdzie na tryb wyborczy w 2023 r., kiedy dziewięć stanów wybierze rządy prowincji, aby sprawdzić popularność premiera Narendry Modiego.

zmienność na rynkach gazu

Dalej na wschód wybory mają się odbyć w Tajlandii i Kambodży w 2023 r., a kandydaci do wyborów prezydenckich w Indonezji w 2024 r., które będą miały duży wpływ na region i perspektywy polityczne, zostaną nominowani w październiku przyszłego roku.

Japonia będzie gospodarzem szczytu G-7 2023 w Hiroszimie, rodzinnym mieście premiera Fumio Kishidy, w maju. Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone planują zintensyfikować współpracę, podczas gdy Korea Północna kontynuuje testy broni rakietowej i nuklearnej, dopóki nie osiągnie swoich celów w zakresie rozwoju technologicznego.

Niestabilność i niepewność na rynkach ropy i gazu oraz konkurencja w celu zabezpieczenia krytycznych łańcuchów dostaw minerałów, które będą stanowić podstawę globalnej transformacji energetycznej, będą prawdopodobnie najgorętszymi tematami wpływającymi na rynki energii i geopolitykę w 2023 roku i później.

W Europie partie rządzące w Estonii, Grecji, Turcji, Polsce i Hiszpanii będą walczyć o reelekcję, podczas gdy konserwatyści w Wielkiej Brytanii będą pracować nad ustabilizowaniem się po roku z trzema różnymi premierami i przygotować grunt pod wybory parlamentarne oczekiwany w 2024 r.

READ  CPR, zrównoważony rozwój, podróże studenckie Finansowane przez Campus Giving Circle: IU Kokomo: Indiana University

Największy test odporności instytucjonalnej Ameryki Łacińskiej w 2023 r. może dotyczyć Meksyku i Ameryki Środkowej. Bezpośrednim wyzwaniem dla nowego brazylijskiego rządu prezydenta elekta Luiza Inacio Luli da Silvy, który obejmie urząd w styczniu 2023 r., będzie sposób radzenia sobie z gospodarką. Dopiero okaże się, czy Lula będzie sprzyjać sojuszom politycznym z krajami boliwariańskimi – krajami z lewicowymi, populistycznymi rządami, takimi jak Wenezuela czy Nikaragua – a także normalizuje stosunki z Chinami, ku wielkiemu rozczarowaniu USA.

W październiku w Argentynie odbędą się najważniejsze wybory w regionie. Mimo że kraj ten niedawno wygrał Mistrzostwa Świata FIFA, w ostatnich dziesięcioleciach zmagał się z politycznymi zakłóceniami i kryzysami finansowymi.

Zmiana podejścia do terroryzmu

Niedawna chłodna odpowiedź na zaproszenie indyjskiego ministra spraw zagranicznych Subrahmanyama Jaishankara na spotkanie ONZ w celu omówienia terroryzmu pokazuje, że podczas gdy główne mocarstwa podkreślają znaczenie wyeliminowania terroryzmu, w rzeczywistości zwracają się ku innym kwestiom międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, uważa Vivek Katju, były sekretarz w indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Powiedział, że w 2023 roku coraz więcej krajów będzie zmierzać w kierunku zwalczania „prawdziwych przyczyn”, co znalazło odzwierciedlenie w oświadczeniu irlandzkiego ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya.

„Najskuteczniejszym sposobem walki z terroryzmem jest przede wszystkim zapobieganie mu… wiemy, że społeczności dotknięte konfliktami, ubóstwem, nierównościami, złymi rządami i łamaniem praw człowieka są bardziej narażone na radykalizację postaw i rekrutację” – powiedział.

W ten sposób społeczność międzynarodowa zdała sobie sprawę, że terroryzmu nie da się wyeliminować samą siłą. Kwestie związane z prawami człowieka, sprawiedliwością oraz rozwojem gospodarczym i społecznym należy rozważyć, aby sprostać wyzwaniom, jakie przed nimi stoją. Będzie to oznaczać istotną zmianę w tej kwestii ze strony społeczności międzynarodowej, która będzie w trakcie opracowywania nowych strategii antyterrorystycznych w 2023 r.


Witryna internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *