• Łódź, Polska
  • LCM (5m)
  • Kwalifikacje do Mistrzostw Świata/Mistrzostw Europy
  • wyniki na żywo

Na wyścigu w przedostatnim dniu zawodów w Polish Open 2022 Ksawery Masiuk ustanowił nowy rekord kraju w biegu na 50 metrów stylem grzbietowym mężczyzn.

Nowy polski standard pojawił się w porannych biegach, kiedy 17-letni Masiuk złamał czas życia 24,68, aby wygodnie ukończyć tor 4 do finału. Jego czas nie tylko przekroczył jego poprzedni rekord w karierze 24,97, odnotowany zaledwie w zeszłym miesiącu, ale także spadł poniżej poprzedniego polskiego rekordu 24,71.

Poprzedni rekord ustanowił Tomasz Polewka w 2017 roku, więc Masiuk właśnie pobił ślad, który widniał w księgach od prawie 5 lat.

Chociaż dołożył trochę czasu wieczorem i ostatecznie zdobył złoto w 24.97, jego poranny czas był wystarczająco dobry, aby zakwalifikować się do Mistrzostw Europy w tym samym roku. Podlega również czasowi eliminacji do Mistrzostw Świata; jednak naród polski już wcześniej powiedział, że zbojkotuje Budapeszt 2022. Pozostaje do wyjaśnienia, czy ta decyzja uległa zmianie, ponieważ FINA uniemożliwia obecnie konkurowanie zarówno Rosji, jak i Białorusi.

Po wyścigu Masiuk powiedział: „To był trzeci raz w mojej karierze, kiedy straciłem mniej niż 25 sekund. Zdecydowanie osiągnęliśmy cel. Założę się, że nie ma teraz czasu na odpoczynek, ponieważ wciąż przygotowujemy się na zdenerwowanie, ale na razie nie chcę ujawniać więcej ”.

Nastolatek jest teraz siódmym najszybszym graczem na świecie w tym sezonie.

Masiuk startował w ubiegłym roku na Mistrzostwach Europy, gdzie osiągnął swój najlepszy wynik na 200 m stylem grzbietowym. Tam zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej w Kazaniu z czasem 1:52.86.

Jednak dwukrotnie stanął na podium na Mistrzostwach Europy Juniorów w 2021 roku, zdobywając złoto zarówno w 100 m stylem grzbietowym (53,91) jak i 200 m stylem grzbietowym (1: 58,41).