Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Literackie podróże małe i duże

Literackie podróże małe i duże

Humanmag

Sezon wakacyjny budzi chęć przeżycia przygody, a nic tak im nie sprzyja jak liczne wojaże. Nie zapominajmy jednak, że lektura książki również może być podróżą, fascynującą i wciągającą od pierwszej do ostatniej strony. Zatem zapraszamy do podróży po książkach o… podróżach.

Redakcja Humanmag.pl
13 lipca 2016

  • Skomentuj

Takiego Dubaju nie znacie

W swojej najnowszej książce Jacek Pałkiewicz rozprawia się z mitem, którego „bohaterem” jest Dubaj, skrzący się niczym drogocenny klejnot w arabskim skarbcu. Słynny polski podróżnik obnaża prawdziwe oblicze miasta uważanego za świątynię luksusu. Obraz wykreowany przez świat mediów okazuje się być fikcją, a przynajmniej półprawdą – zdaje się mówić autor. Za pełną przepychu i egzotyki fasadą skrywają się ludzkie dramaty, których najjaskrawszym przykładem są niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Petrodolary zapewniły Dubajowi przychylność świata, który nie ma odwagi stanąć w obronie łamanych praw człowieka. Pałkiewicz pisze z reporterskim zacięciem, szuka, drąży i odkrywa sekrety tego współczesnego Babilonu, który kapie złotem i… krwią. Dzięki temu czytelnik otrzymuje żywą opowieść, przynoszącą nową porcję wiedzy o otaczającym nas świecie.

 Jacek Pałkiewicz, „Dubaj. Prawdziwe oblicze”, Wydawnictwo Zysk i S-ka, maj 2016

 

Kolejne powitanie z Afryką

„Biel. Notatki z Afryki” to zapis podróży do Afryki Marcina Kydryńskiego, a zarazem dowód jego niesłabnącej fascynacji kontynentem, który poznaje już od ćwierćwiecza. Jak wygląda Czarny Ląd z perspektywy Europejczyka? To kraina piękna i zarazem niebezpieczna, pełna brutalności, a jednocześnie mieniąca się tysiącem barw. W trakcie lektury czytelnik bez trudu dostrzeże nutę nostalgii za przemijającym czasem dzikiej i egzotycznej ziemi, targanej plagami i krwawymi wojnami. Bo Afryka zmienia swoje oblicze, a może i tożsamość. Przemiany zachodzące we współczesnym świecie oddalają ją od romantycznego, spowitego nimbem tajemniczości obrazu, który zbudowała w naszej wyobraźni choćby powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, jedna z ulubionych lektur młodego Kydryńskiego.

Obok przekrojowego spojrzenia na historie poszczególnych krajów, niewątpliwą wartością książki Kydryńskiego jest pokaźna dawka wiedzy o ludności, historii, lokalnych obyczajach i obrzędach.

Marcin Kydryński, „Biel. Notatki z Afryki”, Edipresse Książki, kwiecień 2016

 

Na motocyklach przez Azję

Niespokojne duchy… To określenie jak ulał pasuje do Marty Owczarek i Bartka Skowrońskiego,utorów popularnego bloga www.byledalej.com. Po dwuipółletniej podróży dookoła świata wracają do Polski. Szybko jednak okazuje się, że nie potrafią zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Po 888 dniach spędzonych w domu decydują się na szaloną wyprawę przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan, Uzbekistan i Turkmenistan. Korzystając z dwóch niedużych motocykli, przemierzają Rosję i byłe republiki radzieckie Azji Środkowej. Ich celem jest Pamir. W końcu docierają do odciętego od cywilizacji zakątka Afganistanu – Korytarza Wachańskiego, gdzie czas zatrzymał się wieki temu. „Byle dalej. Pod stopami słońca” to książka, która odkrywa sekrety tej niezwykłej podróży, a zarazem pokazuje krainę, której egzotyka zafascynuje każdego.

Marta Owczarek, Bartek Skowroński, „Byle dalej. Pod stopami słońca”, Świat Książki, kwiecień 2016

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się