Connect with us

Sport

Northrop Grumman bada koprodukcję amunicji w Polsce

Published

on

Northrop Grumman bada koprodukcję amunicji w Polsce

Karola Badohala

WARSZAWA (Reuters) – Northrop Grumman rozważa produkcję 120-milimetrowej amunicji czołgowej w Polsce w związku ze zwiększeniem przez sojusznika USA zdolności produkcyjnych w zakresie obronności, powiedział w czwartek agencji Reuters szef firmy. Kraje geograficznie blisko Rosji, takie jak Polska, Finlandia i Niemcy, badają umowy na budowę amerykańskiej broni w Europie, negocjują nowe umowy na zakup broni i próbują przyspieszyć istniejące kontrakty w obliczu zbliżającej się wojny na Ukrainie Konflikty zmieniły sposób, w jaki ludzie myślą o ilość amunicji potrzebnej w przyszłości. „Badamy możliwości koprodukcji dla 120” – powiedziała agencji Reuters, dyrektor generalna Northrop Grumman, Kathy J. Warden.

Powiedziała, że ​​chociaż dyskusje są zaawansowane, firma nadal musi „znaleźć odpowiednich partnerów branżowych i odpowiednie struktury kontraktowe. Ale wszystkie te prace są w toku”.

Polska firma Mesko, część państwowego koncernu obronnego PGZ, jest w końcowej fazie negocjacji w sprawie umowy, powiedział agencji Reuters zastępca dyrektora generalnego producenta amunicji.

„Obecnie przygotowujemy się do transferu technologii i produkcji wspólnie z Northrop Grumman szerokiej gamy amunicji 120 sztuk” – powiedział Przemysław Kowalczuk.

Kowalczuk powiedział, że dzięki umowie produkcja amunicji 120 mm Mesko wzrośnie z obecnych kilku tysięcy do co najmniej 50 000–70 000 sztuk rocznie.

Dodał, że spodziewa się, że kompleksowa umowa kompensacyjna objęta zakupem przez Polskę czołgów Abrams obejmie także produkcję nabojów kal. 30 mm i 40 mm do armat Bushmaster montowanych na transporterach opancerzonych i powinna zostać podpisana na przełomie grudnia i stycznia. .

Umowy kompensacyjne mają na celu rekompensatę dla państwa kupującego broń z zagranicy w formie obowiązkowej współpracy dostawcy z firmami krajowymi.

„To kompleksowa umowa na (produkcję) wszystkich rodzajów amunicji używanej obecnie lub w przyszłości przez polską armię, a także na eksport na rynki Northrop” – powiedział Kowalczuk.

READ  Słoweńscy aktywiści witają premierów Węgier i Polski wyzywającym tęczowym protestem

Polska wpada w szał wydatków, spełniając obietnicę, że wyda 4% produktu krajowego brutto na obronność i ponad dwukrotnie zwiększy liczebność swojej armii, aby odeprzeć możliwy atak po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę.

Polska zgodziła się na zakup w ubiegłym roku ze Stanów Zjednoczonych ponad 360 czołgów Abrams.

Northrop chce rozwijać swoją europejską działalność nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach o podobnej linii produktów, powiedział Warden.

„Niemcy, Norwegia, jesteśmy już obecni w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i we Francji, więc jesteśmy naprawdę zróżnicowaną firmą europejską”.

(Reportaż: Karol Badohal w Warszawie; Tekst: Mike Stone w Waszyngtonie; Redakcja: Kirsten Donovan i Daniel Wallis)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *