Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Dźwięki na wiosenne przebudzenie

Dźwięki na wiosenne przebudzenie

Humanmag

Odległość to dziś nie problem, by artyści z różnych stron świata mogli razem stworzyć coś niezwykłego. Projekt Ocean of Noise po raz drugi pokazuje, że muzyka może powstawać, nawet gdy poszczególni członkowie zespołu są setki kilometrów od siebie.

Redakcja Humanmag.pl
14 maja 2016

  • Skomentuj

Zacznijmy od tego: Rafał Konopka, twórca projektu Ocean of Noise, nagrał nowy album. Po trzech latach od premiery debiutanckiego krążka wraca z płytą „Still In A Dream”, której koncepcję wymyślił i którą zrealizował razem z Magdaleną Nowetą. Ona jest z Ostrzeszowa, on z Białegostoku, a muzyka powstawała także w Poznaniu (tu nagrywano wokale) i Warszawie (część instrumentów) z lokalnymi artystami. Głównie na odległość – kontakt odbywał się przez internet, gdzie artyści omawiali swoje pomysły i uwagi. Wymieniali się tym, co stworzyli wedle wskazówek Rafała - ale zawsze też z czymś dodatkowym od siebie. Potem w jednym studio połączono elementy układanki.

Rafał Konopka ten model pracy już przećwiczył – pięć lat temu w ten sposób stworzył swój debiutancki album (tam wokalistów było pięciu i każdy nagrywał w innym mieście!). Po drodze pracował nad pojedynczymi kompozycjami z artystami z Polski czy zagranicy.

- Dziś odległość to nie problem, by ludzie o podobnej wrażliwości artystycznej się spotkali i stworzyli coś wartościowego – ocenia Rafał, a pozytywne recenzje krytyków jakimi obdarzono pierwszy krążek zdają się potwierdzać tę opinię.

- Współpraca na odległość nie jest łatwa i za każdym razem jest ten dreszczyk emocji czy wysłany plik oraz pomysł spotka się z entuzjazmem. Żaden e-mail nie wyrazi dokładnie tego co siedzi w mojej głowie oraz sercu – zdradza z kolei Magda Noweta.

Nowa płyta jest krótsza niż poprzednia - z pięcioma całkiem nowymi utworami. Za to dla twórców to nowy krok w rozwoju.

- Zawsze chciałem nagrać album, w którym dominująca część muzyki powstałaby na żywych instrumentach. W końcu mi się to udało, bo większość partii instrumentalnych na „Still In A Dream” to prawdziwe, żywe granie z muzykami z którymi współpracuję od dawna albo z takimi, których specjalnie zaprosiłem z tej okazji - podkreśla lider projektu.

Rafał jest jednym z bardziej znanych twórców z Białegostoku – tutaj od ponad dekady tworzy, choć w swoich projektach wychodzi poza lokalne środowisko. Jest muzyczną wizytówką miasta, a Prezydent Białegostoku dwa razy artystę wsparł stypendium, by ten mógł zrealizować swoje muzyczne aspiracje.

Magda z kolei występowała w takich zespołach jak Break Horses czy Oh Ohio – ostatnio jednak miała przerwę od muzyki, choć jak przyznaje – nie przestała jej kochać. Nowa płyta z Ocean of Noise to krok by wrócić do śpiewania.

W odróżnieniu od debiutanckiego krążka, gdzie do współpracy przy utworach Rafał zaprosił pięciu wokalistów (m. in. dziś bardzo znanego songwrittera Petera J. Bircha czy wokalistę zespołu Muchy Michała Wiraszkę), na „Still In A Dream” usłyszymy już wyłącznie Magdalenę Nowetę, która zaśpiewała w trzech utworach na pierwszym albumie.

- Myślę, że Magda czuje stylistykę i ducha projektu Ocean of Noise - komentuje Konopka. - A dzięki temu, że spotkamy się tym razem tylko z jej głosem, płyta zyskuje na spójności i wyrazistości - podkreśla i dodaje, że choć tytuł albumu sugeruje senne klimaty, to słuchacze mogą być zaskoczeni, gdy usłyszą efekt końcowy.

- W tym projekcie tekstowo mogłam „wylać" z siebie to, co męczyło mnie przez ostatnich kilka lat. Czasem łatwiej jest coś napisać i to przynosi większą ulgę, niż rozmowa. Jenak z pewnością teksty na tej płycie są bardziej pozytywne, niż te na poprzedniej – zdradza wokalistka.

Zapowiada się muzyczne, wiosenne przebudzenie.

Tylko dla Czytelników magazynu HUMAN

Twórcy projektu Ocean of Noise postanowili specjalnie dla Czytelników magazynu Human przedpremierowo udostępnić swój nowy album (oraz poprzedni krążek!). Możecie go pobrać całkiem za darmo na stronie www.humanmag.pl

 

 


REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się