Connect with us

Zabawa

Znaczenie Hitlera: Odkryj naszą kulturową fascynację narodowym socjalizmem | Filmy dokumentalne

Published

on

Zacznij teraz rozmowę o Donaldzie Trumpie i to tylko kwestia czasu, zanim ktoś wspomni o Adolfie Hitlerze.

Ale jeśli twój temat jest Hitler, jak długo zajmuje komuś zwrócenie się do Trumpa? W filmie potrzebujesz tylko dwóch minut Znaczenie Hitlera, studium o naszej nieśmiertelnej fascynacji nazistowskim dyktatorem, wyreżyserowane przez Petrę Epperlein i Michaela Tuckera.

„Równie dobrze moglibyśmy zagłębić się w jego podobieństwa do Trumpa”, mówi wywiad Martin Amis, brytyjski pisarz, i wymienia co najmniej trzy: podważanie instytucji państwowych w celu wzmocnienia ich własnej pozycji; fanatyczna czystość; kłamliwy.

Dokument przechodzi następnie do klipu z żydowskim komikiem Sarah Silverman gra Hitlera w późnej nocy w telewizji, w komplecie z wąsami i mundurem szczoteczką do zębów, słowami Trumpa: „Zgadzam się z wieloma osobami, o których dużo mówi. Podobnie jak 90% tego, co mówi, myślę, że ten facet to rozumie! ”

Trump od jakiegoś czasu wspina się w rankingach analogii autokratów. W 2015 roku południowoafrykański komik Trevor Noah, nowy gospodarz programu The Daily Show Comedy Central, opisał go jako idealnego prezydenta Afryki, Idi Amin z Ugandy, Robert Mugabe z Zimbabwe, a zwłaszcza Muammar Kaddafi z Libii.

Gdzie indziej dokonano porównań z populistami latynoamerykańskimi, takimi jak Hugo Chávez z Wezueli. A kiedy Trump wrócił ze szpitalnego leczenia koronawirusa w zeszłym roku i zdjął maskę z twarzy na wystawie macho na balkonie Białego Domu, hołd złożony włoskiemu faszyście Benito Mussoliniemu był oczywisty dla wszystkich oprócz niego.

Ale 2021 to wiosna dla Hitlera. W zeszłym miesiącu Szczerze mówiąc, wygraliśmy te wybory, książka Michaela Bendera z Wall Street Journal, poinformowała, że ​​Trump odwiedził Europę, aby zaznaczyć 100 dobrych rzeczy.

Inna książka, I Alone Can Fix It, autorstwa reporterów Washington Post, Carol Leonnig i Philipa Ruckera, opowiadała, jak generał Mark Milley, przewodniczący połączonych szefów sztabu, porównał ataki Trumpa na demokrację do pożaru niemieckiego Bundestagu w 1933 r. Naziści jako pretekst do konsolidacji władzy, adiutanci mówią: „To jest chwila Reichstagu. Ewangelia przywódcy ”.

Urodzony w Niemczech Epperlein i urodzony w USA Tucker – para, której poprzednie prace to Gunner Palace, The Prisoner Or: How I Planned to Kill Tony Blair i Karl Marx City – są w stanie lepiej niż większość wydobyć takie podobieństwa.

O Zoomie z Berlina, za którym na ścianie wisi rower, Tucker mówi: „Oczywiście Donald Trump nie jest Hitlerem i momentami bywa przeraźliwie i histerycznie. Ważniejsze jest, aby zobaczyć, co jest tuż przed nami, co rzeczywiście może być bardziej przerażające.

„Myślę, że obserwując i spotykając się z niektórymi z tych ekspertów, oboje zrozumieliśmy, że może powinniśmy bardziej przyjrzeć się sobie i temu, co w nas jest otwarte”.

Epperlein wtrąca się: „Nie chodzi o porównywanie ich. Chodzi bardziej o zobaczenie tego, co wydarzyło się wcześniej w historii i tego, co dzieje się teraz lub w ciągu ostatnich kilku lat – na przykład normalizowanie kłamstwa.

„To wydarzyło się 80 lat temu i wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku lat i jest to naprawdę przerażające, ponieważ wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu tego częścią i dokąd to zmierza? Dlatego ważne jest, abyś znał swoją historię, a także znał te szczegóły i wiedział, co może się wydarzyć ”.

Zdjęcie: dzięki uprzejmości IFC Films. Informacja od IFC Films.

76 lat po śmierci Hitler pozostaje jednym z najsłynniejszych ludzi na świecie i wszechobecnym w kulturze zachodniej. Jest tematem niekończących się książek, telewizyjnych filmów dokumentalnych (Armia zombie Hitlera) Potem był Kompleks Mesjasza Hitlera o 2:00 we wtorek o 1:00 na American Heroes Channel) i dramaty (Upadek, Indiana Jones i Ostatnia Krucjata i wiele innych). Tucker nazywa to „hitlerowskim kompleksem przemysłowym”, który jest wolny od samokontroli.

Komentuje: „Wyraźnie nie jest tak, że te materiały powstrzymują rozprzestrzenianie się ideologii lub ograniczają antysemityzm. Im bardziej są przedstawiane poza kontekstem, tym bardziej rozpowszechniają te idee. Może nie chodzi o to, że ludzie są nim tak zaintrygowani, albo jest w nich coś, co jest po prostu odblokowane.

Zdeterminowani, by nie wnosić żadnego wkładu w kult jednostki, Epperlein i Tucker wykorzystują fragmenty nawiedzonej książki The Meaning of Hitler z 1978 r., autorstwa byłego dziennikarza Observera, Sebastiana Haffnera, jako swój kręgosłup narracji. Jeżdżą do miejsca narodzin Hitlera w Austrii, gdzie malarz kamienia nie wymienia swojego nazwiska, na parking w Berlinie nad bunkrem, w którym się zabił.

Przeprowadzają wywiady z historykami i pisarzami, takimi jak Saul Friedlander, Francine Prose, Yehuda Bauer i nazistowskimi łowcami Beate i Serge Klarsfeld, a także z archeologiem, biologiem sądowym, psychiatrą i socjologiem poszukującym wskazówek, które mogłyby wyjaśnić, w jaki sposób Hitler odnosił się do Hitlera. stał się.

Ale historyk Deborah Lipstadt, nominowany w zeszłym miesiącu jak mówi im specjalny wysłannik USA ds. nadzoru i walki z antysemityzmem: „Kiedy próbujemy dowiedzieć się, skąd wziął się antysemityzm Hitlera, staramy się zracjonalizować irracjonalne uczucie.

„Kiedy ludzie mówią: ‘No cóż, jego matkę leczył żydowski lekarz i nie mógł jej uratować’, co z tego? W chwili, gdy próbujesz racjonalnie wyjaśnić irracjonalne uczucie, jesteś zagubiony ”.

Znaczenie Hitlera
Zdjęcie: dzięki uprzejmości IFC Films

Film przedstawia więc paradoks. Próba zrozumienia Hitlera ryzykuje uczłowieczenie go i zmniejszenie jego winy; ale przyznanie, że jest poza zrozumieniem, to podniesienie go do statusu nadludzkiego, uczynienie z niego współczesnego Lucyfera.

Tucker odzwierciedla: „Z jednej strony, im bardziej starasz się go zrozumieć, tym więcej masz empatii: „Och, biedny Hitler”. Jest też druga część: jest niezwykła, albo to ta przerwa w historii. Holokaust jest z pewnością niezwykły, ale warunki, które mogą do niego doprowadzić, z pewnością istnieją w każdym z nas, więc jest to trudny teren do poruszania się”.

Niemniej jednak jest tu rodzaj „pączka róży”, klucz biograficzny, który otwiera przynajmniej część myśli i władzy Hitlera i jego naśladowców. Postrzegana rola ofiary.

Epperlein mówi: „Po przegranej przez Niemcy I wojnie światowej jest to oczywiście postrzegana rola ofiary, a Hitler był w stanie to wszystko ukierunkować i uwolnić w bezprecedensowy sposób”.”.

Tucker dodaje: „Tu, w samym tylko w ostatni weekend Berlina, 5000 denarów Covida wpadło w amok po ulicach, wspieranych przez dość zatwardziałych neonazistów, i to niesamowite widzieć liczbę ofiar. To jak życie w faszystowskiej dyktaturze. Powtarzanie tego jest tak odkrywcze”.

Postrzegana rola ofiary uderza również w istotę Trumpizmu. Zyskał rozgłos polityczny, mówiąc tłumowi, że padli ofiarą elit kulturalnych, ekonomicznych i politycznych, nieuczciwych zasad handlu i brutalnych nielegalnych imigrantów. Ciągle przedstawia się jako ofiara stronniczości mediów i głębokich spisków państwowych, takich jak śledztwo w sprawie Rosji, impeachment i „sfałszowane” wybory. Jego zwolennicy wydają się entuzjastycznie nastawieni do wspólnej żałobnej społeczności i uważają, że zemsta jest uzasadniona.

Epperlein mówi o Hitlerze i Trumpie: „Magiczną rzeczą jest w pewnym sensie to, że możesz dać ludziom pozwolenie na uwolnienie i wyrażenie swoich najstraszniejszych myśli i pomysłów oraz zrobienie tego wszystkiego razem.

„Sprawia, że ​​czujesz się dobrze, mocny i silny, i łatwo go uformować w jeden ruch. Widzisz to z Donaldem Trumpem i jego zwolennikami. Widzisz to tutaj z tymi zaprzeczającymi Covid, ponieważ jest tak podobny. To naprawdę niebezpieczne ”.

Znaczenie Hitlera
Zdjęcie: dzięki uprzejmości IFC Films

The Meaning of Hitler zawiera wywiad z skompromitowanym brytyjskim historykiem Davidem Irvingiem, który rozpoczyna się ogromnym podpisem (cytat z wyroku sądu), który brzmi: „David Irving neguje HOLOKAUST ANTYSEMITÓW I RASISTÓW, który pracuje z prawicowymi ekstremistami promującymi neonazizm „Irving” prowadzi „akolitów” w Treblince, obozie zagłady w Polsce.

Filmowcy długo dyskutowali, czy dać mu czas przed ekranem, ale ostatecznie poszli za przykładem książki Haffnera, angażując się z nim. Historia Epperleina wyjaśnia: „Nie możesz zrobić filmu o Hitlerze i nie możesz rozmawiać ze swoim największym wielbicielem”.

Tucker dodaje przez Zoom: „Tak, możesz to całkowicie zignorować, chyba że trafisz na Google, pojawia się wszędzie. Sprawa Lipstadta zrujnowała go finansowo [in 2000 Irving sued Lipstadt for libel after she called him a Holocaust denier and lost] a jednak jakoś prosperowała w tym internetowym świecie, jak wielu innych ludzi.

„Jest dziadkiem tego wszystkiego. Znalazł drogę do rentowności, jak wielu innych ludzi, którzy są dość marginalizowani i wzmacniają. Jednocześnie, jak pokazano na filmie, ludziom się to podoba Mark Zuckerberg [chief executive of Facebook] udawaj, że to tylko przypadek, gdy ludzie robią coś złego tam, gdzie jest to zamierzone ”.

Przyznaje też: „Toczy się debata. Ludzie tacy jak Lipstadt powiedzieliby, że wierzą w wolność słowa, nie uważają, że Irvinga należy uciszać.

„Myślę też, że powinna toczyć się zdrowa, ożywiona debata na ten temat, ale jako filmowiec bardzo ważne było, aby nie wpaść w pułapkę: Irving jest jak magnes do aparatu, jest jak cukierek, jest tak fascynujący, jest tak pokręcony . W dziwny sposób czasami nie jest ci go żal, ale myślisz, że to tylko stary facet i chcesz go zrozumieć. Ale on jest -“

Epperlein wtrąca: „Jest pełen nienawiści i strasznego antysemity.

Znaczenie Irvinga jest przynajmniej jasne. Wydaje się jednak, że przeznaczeniem Hitlera jest dalsze dręczenie gatunku, który go zrodził, równie niezgłębionego, co demonicznego. Amis komentuje: „Nasze rozumienie Hitlera ma kluczowe znaczenie dla naszego wizerunku. To kalkulacja, którą musisz wykonać, jeśli jesteś poważną osobą ”.

READ  Pochwaliła swojego partnera. Nie wszyscy są podekscytowani
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *