Connect with us

Zabawa

Zaprezentowano „Przysięgę Ireny”, recenzje filmu Zagrożenie

Published

on

Zaprezentowano „Przysięgę Ireny”, recenzje filmu Zagrożenie

RECENZJA MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W TORONTO 2023! Przysięga Ireny oparty jest na prawdziwej historii Ireny Gut (aka Irene Gut Opdyke), Polki, która podczas II wojny światowej została wcielona do służby nazistowskiego oficera i uratowała dwunastu Żydów, ukrywając ich w domu nazistowskiego oficera. Gdyby to zostało napisane na podstawie hollywoodzkiego scenariusza, nigdy byś w to nie uwierzył, ale czasami ludzka odwaga, odwaga i wola przetrwania mogą przerosnąć naszą wyobraźnię.

Po napaści hitlerowców na Polskę Irena została powołana do pracy w hitlerowskiej fabryce amunicji. Po omdleniu w obecności niemieckiego oficera ostatecznie kazano jej pracować w domu nazistowskiego oficera. Zaprzyjaźniła się teraz z wieloma żydowskimi robotnikami przymusowymi. Pewnego dnia dowiaduje się, że w określonym terminie wszyscy Żydzi w regionie mają zostać wytępieni lub wypędzeni. Nie mając wyboru, Irena ukrywa swoich żydowskich przyjaciół w piwnicy skonfiskowanego przez hitlerowskiego domu domu. Plan ten nie jest pozbawiony komplikacji – w końcu tajemnicę odkrywa kilka osób, a Irena i grupa muszą podjąć kilka trudnych decyzji.

Historia Ireny jest skomplikowana, ale początkowo opowiadała swoją historię w swoich wspomnieniach. W moich rękach. Wspomnienia ratownika z Holokaustuco później przekształciło się w sztukę teatralną, Przysięga Ireny, autorstwa Dana Gordona. Do filmu wyreżyserowanego przez Louise Archambault napisał także Gordon. Film nieco upraszcza i usprawnia jej historię, ale najważniejsze szczegóły są tam obecne.

To niezwykła historia po prostu ze względu na odwagę. Ale wymagało to znacznie więcej – uroku, sprytu, planowania, strategii i niesamowitego mistrzostwa w logistyce. Wyobraź sobie, ile potrzeba, aby nakarmić tuzin osób nawet przez kilka dni, a co dopiero przez ponad rok, w całkowitej tajemnicy. Ale ci ludzie potrzebują znacznie więcej – światła, rozrywki, ruchu i czegoś, co uchodzi na całe życie. Przysięga Ireny jest absolutnie fascynujące już z perspektywy usłyszenia tej niesamowitej historii.

„…Ireno ukrywa swoich żydowskich przyjaciół w piwnicy domu, który zajął hitlerowski oficer.”

Ale oprócz niesamowitego materiału źródłowego, Przysięga Ireny dostarcza w formie filmu. Sophie Nélisse, która gra Irenę, jest rewelacją. Jest piękna, charyzmatyczna i absolutnie przekonująca w roli głównej. Musi wykazać się odwagą, przekonaniem, empatią, determinacją i rozdzierającą serce gamą innych emocji, co czyni z wielkim sukcesem. Z drugiej strony Dougray Scott jest przekonującym i odpowiednio skomplikowanym nazistą. Oczywiście jego postać robi okropne rzeczy, ale siłą rzeczy nie wierzy w przyczynę. Jest w tym element człowieczeństwa, nawet jeśli ledwo możemy go zobaczyć, biorąc pod uwagę warstwy odpychania powyżej.

Oprócz aktorstwa liczy się także scenografia, kostiumy i reżyseria Przysięga Ireny przekonujący jako utwór historyczny. Jedyne co umniejsza wiarygodność to fakt, że wszyscy aktorzy mówią po angielsku. Choć wolałbym film z napisami ze względu na realizm, rozumiem chęć udostępnienia filmu jak najszerszemu gronu odbiorców. Znaczenie opowieści może nawet tego wymagać.

Sama Irena nie opowiadała swojej historii przez wiele dziesięcioleci, aż kilkadziesiąt lat później poczuła się oburzona przez negacjonistę Holokaustu. Jestem wdzięczny, że to zrobiła. Scenarzysta Dan Gordon i reżyserka Louise Archambault zasługują na wielkie uznanie za ekscytującą i szczerą adaptację historii Ireny.

Powinieneś spojrzeć Przysięga Ireny, ponieważ to wciągający, ekscytujący film, który opowiada o czystym dobru i złu – dokładnie po to powstają filmy. Ale długo po tym, jak ostateczny obraz pojawi się przed twoimi oczami, będziesz miał głębsze i pełniejsze zrozumienie tego, do czego zdolni są ludzie w najlepszym wydaniu. Nie możesz ustalić ceny.

Przysięga Ireny obchodził swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2023 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *