Connect with us

Nauka

Archeolodzy znajdują 500-letnią grę planszową wyrzeźbioną w ruinach polskiego zamku

Published

on

Archeolodzy znajdują 500-letnią grę planszową wyrzeźbioną w ruinach polskiego zamku
Rozszerzyć / Archeolodzy badający ruiny polskiego zamku z początku XVI wieku odkryli rzeźbioną strategiczną grę planszową o nazwie Młyn.

Tomasz Olszacki

Około 500 lat temu pracownicy budowlani w trakcie budowy Zamek w Ćmielowie w Polsce wyrzeźbili prostą planszę do gry z płyty z piaskowca jako rozrywkę w czasie wolnym. Przynajmniej jest to jeden z możliwych scenariuszy istnienia planszy niedawno odkryte przez archeologów w ruinach zamku; Możliwe też, że tablica została wyrzeźbiona przez dzieci lub służbę już po ukończeniu budowy zamku lub mogła mieć symboliczne przesłanie.

Jak już informowaliśmy, istnieją dowody archeologiczne na kilka typów gry planszowe z całego świata sięga tysiącleci: Seneta To jest Mehen na przykład w starożytnym Egipcie lub gra strategiczna o nazwie ludus latrunculorum („gra najemników”), ulubiona przez legiony rzymskie. Plansza licząca 4000 lat odkryta w zeszłym roku na stanowisku archeologicznym w dolinie Qumayrah w Omanie może być prekursorem starożytnej bliskowschodniej gry znanej jako Królewska gra w Ur (lub Gra dwudziestu kwadratów), gra dla dwóch graczy, która mogła być wczesnym prekursorem backgammona (lub została po prostu zastąpiona przez backgammona). Podobnie jak backgammon, jest to zasadniczo gra wyścigowa, w której gracze rywalizują o to, kto zdoła przesunąć wszystkie swoje pionki po planszy przed przeciwnikiem.

To najnowsze odkrycie nie jest aż tak stare, jeśli chodzi o rzeźbioną planszę, ale gra może być równie stara. Według archeologa Tomasza Olszackiego jest to dwuosobowa gra strategiczna o nazwie Młyn, zwana także Dziewięcioosobowy Morris, Merels lub „kowbojki” w Ameryce Północnej. Najstarszą znaną planszę do gry w Młynie znaleziono wyrzeźbioną w płytach egipskiej świątyni w Kurnie, która prawdopodobnie pochodzi sprzed naszej ery. Historycy uważają, że była ona dobrze znana Rzymianom, którzy być może dowiedzieli się o niej dzięki szlakom handlowym.

Owidiusz wspomina wczesną wersję gry w swoim traktacie z II wieku naszej ery Ars Amatoria, nalegając, aby kobiety nauczyły się gry, „ponieważ miłość często rodzi się podczas gry”. I u Szekspira Sen nocy letniej, Titania opowiada o tym, jak „morris dziewięciu mężczyzn jest pełen błota” – być może jest to nawiązanie do gigantycznych desek wyrzeźbionych na zewnątrz w zieleni średniowiecznych wiosek. Rzeźbione deski znaleziono także w siedziskach klasztornych w angielskich katedrach. W XIII-wiecznym kościele w Opolu odnaleziono planszę do gry, a na XV-wiecznych kaflach pieców w Wielkopolsce wyryto wizerunki bawiących się osób.

Bliższe spojrzenie na rzeźbioną grę planszową.
Rozszerzyć / Bliższe spojrzenie na rzeźbioną grę planszową.

Tomasz Olszacki

Typowa plansza do gry Młyn to siatka z 24 przecinającymi się kropkami, a gracze muszą spróbować ustawić trzech z dziewięciu ludzi poziomo lub pionowo, aby utworzyć „młyn”. Kiedy to nastąpi, mogą usunąć z planszy jeden z elementów innego gracza. Istnieją również odmiany z trzema, sześcioma i 12 elementami na gracza. Najpierw każdy gracz na zmianę umieszcza każdego ze swoich ludzi (czarnego lub białego) na jednym z pustych miejsc. Najlepszą strategią jest rozproszenie swoich ludzi w wielu lokalizacjach, zamiast od razu tworzyć młyn, ponieważ skupienie wszystkich ludzi w jednym obszarze może zablokować ruch w trakcie gry.

W drugim etapie gracze na zmianę przesuwają swoich ludzi do sąsiednich punktów, próbując utworzyć młyny i usunąć ludzi przeciwnika. Jeśli elementy gracza są zablokowane i nie ma sąsiadujących pustych pól, gracz ten przegrywa grę. Innym sposobem na zwycięstwo jest zmniejszenie liczby ludzi przeciwnika do dwóch, tak aby nie mogli już tworzyć młynów – w ten sposób przegrywając grę.

Według Olszackiego, rzeźbiona plansza do gry znaleziona na zamku Ćmielów ma około 13,5 cm. Zbudowany w latach 1519-1531 przez miejscowego szlachcica Krzysztofa Szydłowieckiego, zamek wpadł w ręce szwedzkie w 1657 r. i został częściowo rozebrany w 1702 r. W istniejącej części około 1800 r. powstał browar, w 1905 r. łaźnia i niemiecki szpital wojskowy podczas II wojny światowej. II wojna. Zrujnowany zamek ostatecznie przeszedł w ręce prywatne w 2009 roku i nadal podupadał. Jednak w 2022 r. ponownie zmienił właściciela i wznowiono prace archeologiczne, które doprowadziły do ​​odkrycia planszy do gry.

READ  Spotkanie Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego ds. Edukacji Mniejszości Narodowej Polski na Ukrainie i Edukacji Mniejszości Narodowej Ukrainy w Polsce

Lista zdjęć autorstwa Tomasza Olszackiego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *