Connect with us

Świat

Wyspy Salomona: Dlaczego ludzie protestują?

Published

on

MELBOURNE, Australia – W czwartek, drugi rok z rzędu, w stolicy Wysp Salomona wstrząsnęły protesty, gdy ludzie starli się z policją i zażądali rezygnacji premiera Manasseha Sogavare. Niektórzy podpalali budynki i plądrowali sklepy.

Protestujący zostali trafieni policyjnym gazem łzawiącym i gumowymi kulami w środę po tym, jak zaatakowali parlament w stolicy Honiara i założyli komisariat policji Płonące budynki w Chinatown, ogłosiły władze. Inne budynki spłonęły w czwartek. W przewadze liczebnej policja wzniosła silnie strzeżoną barykadę, aby uniemożliwić demonstrantom wejście do głównej dzielnicy biznesowej miasta.

W czwartek po południu rząd australijski ogłosił, że wyśle ​​siły pokojowe na Wyspy Salomona po otrzymaniu prośby o pomoc od pana Sogavare.

Oto, co wiemy o zamieszkach.

Wielu protestujących podróżowało z wyspy Malaita na wyspę Guadalcanal, która jest stolicą kraju, według urzędników i lokalnych doniesień prasowych.

Eksperci twierdzą, że od dziesięcioleci panuje niezadowolenie między obiema wyspami, głównie z powodu postrzeganego nierównego podziału zasobów i braku wsparcia ekonomicznego, które uczyniły Malaitę jedną z słabo rozwiniętych prowincji wyspiarskich.

Również w Malaicie panuje uporczywe niezadowolenie z decyzji rządu centralnego z 2019 roku, lojalność dyplomatyczna zmienia się na Pekin z Tajpej na Tajwanie, samorządnej wyspy, którą Chiny twierdzą jako swoje terytorium.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu oskarżyło Pekin o przekupywanie polityków Salomona Opuszczanie Tajpej w okresie poprzedzającym 70. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej w ramach Partii Komunistycznej.

Wyspy Salomona to archipelag składający się z prawie tysiąca wysp na Pacyfiku, około 1000 mil na północny wschód od Australii. Sieć wysp liczy 710 000 mieszkańców, głównie rolników i rybaków.

Malaita jest najbardziej zaludnioną wyspą, która w zeszłym roku liczyła 160 500 mieszkańców. Gęsto zalesiona, górzysta i wulkaniczna, leży 48 km na północny wschód od Guadalcanal, większa wyspa, po drugiej stronie Niezastąpionej Cieśniny.

READ  Putin mianuje nowego dowódcę Ukrainy

Naród wyspiarski znalazł się w zintensyfikowanym geopolitycznym przeciąganiu liny w wyniku decyzji z 2019 r., która zadała cios zarówno globalnej pozycji Tajpej, jak i regionalnej dyplomacji Waszyngtonu.

Stany Zjednoczone postrzegają Wyspy Salomona i inne państwa Pacyfiku jako kluczowe w zapobieganiu umacnianiu przez Chiny wpływów w regionie.

Chiny zainwestowały znaczne środki na Pacyfiku, ku niepokojowi urzędników amerykańskich. W 2019 roku chińska firma podpisała umowę na wynająć jedną z wysp, ale umowa została później uznana za nielegalną przez prokuratora generalnego Wysp Salomona.

To nie pierwszy raz, kiedy obecność Chin na wyspach budzi kontrowersje. W 2006 roku pojawiły się pogłoski, że na wybór niepopularnego premiera wpłynęły pieniądze chińskie lub tajwańskie.

Niektórzy eksperci wyciągają prostą linię od decyzji z 2019 roku do niepokojów z tego tygodnia.

Sinclair Dinnen, profesor nadzwyczajny w Departamencie Spraw Pacyfiku na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, powiedział, że za niepokojami kryło się „nieco pecha z tym posunięciem”.

Premier Malaity Daniel Suidani głośno skrytykował tę decyzję premiera Lowy Institute i byłego australijskiego dyplomaty stacjonującego na Wyspach Salomona.

Ze Stanami Zjednoczonymi Udzielanie bezpośredniej pomocy zagranicznej Malaita Powiedział, że gdy Chiny wspierają rząd centralny, istniejące podziały w kraju pogłębiły się.

„Sama konkurencja geostrategiczna nie powoduje niepokojów”, powiedział Sora, „ale to działania tych wielkich narodów wzbudzają sympatię lokalnych aktorów – niektórzy wolą, aby inni dążyli do własnych celów strategicznych, nie myśląc o tym, co już tam jest”. społeczne i polityczne podteksty w kraju – które mają destabilizujący wpływ na spójność społeczną”.

Po tym, jak setki ludzi wyszły na ulice i podpalili budynek w pobliżu Parlamentu, pan Sogavare ogłosił 36-godzinną godzinę policyjną: od środy od 19:00 do piątku o 7 rano.

READ  Blinken i Wang Yi z Chin prowadzą rozmowy na temat wojny i handlu na Ukrainie

Oskarżył protestujących o motywację polityczną i powiedział w przemówieniu wideo: „Dzisiaj nasz naród był świadkiem kolejnego smutnego i niefortunnego wydarzenia mającego na celu obalenie demokratycznie wybranego rządu”.

Sogavare obiecał, że władze odnajdą organizatorów protestów i postawią ich przed wymiarem sprawiedliwości.

Ambasada Chin w Honiarze powiedziała w Oświadczenie opublikowane w mediach społecznościowych W środę „wezwał Wyspy Salomona do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu wzmocnienia ochrony chińskich firm i ludzi”. Doradzała również chińskim mieszkańcom w „obszarach wysokiego ryzyka” zamknięcie sklepów i zatrudnienie ochroniarzy.

W czwartek po południu premier Australii Scott Morrison ogłosił, że Australia wyśle ​​na Wyspy Salomona ponad 100 funkcjonariuszy policji i wojska, aby „zapewnić stabilność i bezpieczeństwo”. 23 policjantów miało przybyć natychmiast (do 50 mogło odbyć podróż), a 43 żołnierzy wojskowych.

Sora, były australijski dyplomata, powiedział, że chociaż drobne zamieszki nie były rzadkością w ostatnich latach, a lokalna policja była w stanie kontrolować takie incydenty, ostatnie protesty najwyraźniej eskalowały poza to, co lokalne władze były w stanie zrobić.

We wtorek, zanim rozpoczęły się protesty, ale gdy Malaici zaczęli gromadzić się w stolicy, grupa Malaitów federalnych parlamentarzystów wezwała Suidani i liderów protestu, aby „nie nakłaniali Malaitów do nielegalnej działalności”. oni też zażądali parlamentarzyści opozycji „Aby powstrzymać się od podsycania ognia przemocy i podżegania”.

Według Nathana Rusera, badacza z Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej, według stanu na czwartek 15 budynków w Chinatown płonęło lub spłonęło, a 10 kolejnych w pobliskim obszarze przemysłowym. Porównał filmy i zdjęcia na miejscu z mapami okolicy, aby oszacować liczbę.

Filmy Opublikowany w mediach społecznościowych pokazał duże tłumy gromadzące się w Chinatown, gdy kłęby dymu unosiły się z budynków.

Inne osoby i grupy przyłączyły się do protestów z różnych powodów, powiedział dr. Wyżywienie. Powiedział, że machinacje opozycji politycznej mające na celu obalenie rządu i oportunistyczni buntownicy powiększyli tłum.

Elżbieta Osifelo przyczyniła się do relacji z Honiary na Wyspach Salomona.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.