Connect with us

Świat

Wysłannik Bidena: USA pracują nad zapobieżeniem „wielkiej wojny” między Izraelem a Hezbollahem | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Published

on

Wysłannik Bidena: USA pracują nad zapobieżeniem „wielkiej wojny” między Izraelem a Hezbollahem |  Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Stany Zjednoczone twierdzą, że zaprzestanie działań wojennych na granicy jest „pilnie” potrzebne, ponieważ wojna w Gazie grozi eskalacją w większy konflikt regionalny.

Stany Zjednoczone pracują nad zapobieżeniem „poważnej wojnie” między Izraelem a Hezbollahem, powiedział wysłannik Białego Domu, pośród rosnących obaw przed większym konfliktem między obiema stronami.

Podczas podróży do Libanu, skąd grupa zbrojna zrzeszona w Iranie bierze udział w niemal codziennych starciach z Izraelem, Amos Hochstein powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone pilnie próbują uspokoić konflikt w Strefie Gazy, który szaleje od jego początku. – Grozi wojna nasilić się w październiku.

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy na granicy izraelsko-libańskiej doszło do regularnej wymiany ognia między Hezbollahem a Izraelem. W zeszłym tygodniu grupa libańska wystrzeliła setki rakiet i dronów w kierunku izraelskich obiektów wojskowych po tym, jak zginął jeden z jej dowódców.

Po spotkaniu z przewodniczącym parlamentu libańskiego Nabihem Berrim, bliskim sojusznikiem Hezbollahu, Hochstein wezwał do „pilnej” deeskalacji.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni doświadczyliśmy eskalacji. A prezydent Biden chce zapobiec dalszej eskalacji w szerszą wojnę” – powiedział Hochstein reporterom.

Po spotkaniach w Izraelu wysłannik USA udał się w poniedziałek do Bejrutu. Izraelska gazeta Haaretz doniosła, że ​​ostrzegł izraelskich urzędników, że kontynuacja konfrontacji między Izraelem a Hezbollahem może doprowadzić do „irańskiego ataku na dużą skalę”.

W Bejrucie Hochstein powiedział, że „w interesie wszystkich” leży szybkie i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. „To wykonalne i pilne”.

„Ramy dyplomatyczne”

Wizyta Hochsteina zbiegła się z jednostronnym zawieszeniem przez Hezbollah swoich ataków na dwa dni podczas muzułmańskiego święta poświęcenia Id al-Adha, które rozpoczęło się w niedzielę. Jednak ta przerwa zakończyła się we wtorek, kiedy Hezbollah oświadczył, że zaatakował izraelski czołg za pomocą drona-samobójcy.

Libańska grupa opublikowała także dziewięciominutowe wideo, które według niej zawiera materiał zarejestrowany przez jej drony obserwacyjne z Izraela. Film pokazał i zidentyfikował obiekty wojskowe na północy kraju, a także kluczowe obiekty infrastruktury w Hajfie – trzecim co do wielkości mieście Izraela – w tym elektrownię.

Hezbollah oświadczył, że nie zaprzestanie ataków na północny Izrael, dopóki nie zostanie zawieszone broń w Strefie Gazy.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył na początku tego miesiąca: „Tak czy inaczej przywrócimy bezpieczeństwo na północy”, a jego radykalni nacjonalistyczni partnerzy w koalicji wezwali do agresywnej reakcji militarnej.

Izraelskie wojsko oświadczyło w poniedziałek, że w ataku dronów zabił „kluczowego agenta” dywizji rakietowej Hezbollahu.

Departament Stanu USA oznajmił późnym wieczorem w poniedziałek, że przedstawia propozycję zapobiegnięcia poważnemu konfliktowi.

„Wierzymy, że możliwe jest stworzenie ram dyplomatycznych, które rozwiązałyby ten konflikt bez przechodzenia w wojnę totalną” – powiedział rzecznik.

W Bejrucie Hochstein wezwał do przyjęcia propozycji administracji Bidena dotyczącej zawieszenia broni w Gazie w nadziei, że szybko zaprowadzi ona pokój po drugiej stronie „niebieskiej linii”, spornej granicy między Izraelem a Libanem.

„Zawieszenie broni w Gazie i/lub alternatywne rozwiązanie dyplomatyczne mogłoby zakończyć konflikt za niebieską linią” i umożliwić powrót wysiedlonej ludności cywilnej do południowego Libanu i północnego Izraela, powiedział.

Hezbollah oświadczył niedawno, że od 8 października przeprowadził ponad 2100 operacji wojskowych przeciwko Izraelowi. Grupa libańska rozpoczęła ataki po wybuchu wojny w Gazie, utrzymując, że chce wesprzeć Palestyńczyków.

Według obliczeń AFP co najmniej 473 osoby zginęły po stronie libańskiej w wyniku przemocy na granicy izraelsko-libańskiej, większość z nich to bojownicy, ale w tym 92 cywilów.

Według władz izraelskich na północy kraju zginęło co najmniej 15 żołnierzy i 11 cywilów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *