Connect with us

Świat

Wyłącznie: USA wyślą do Polski 3 000 dodatkowych żołnierzy

Published

on

Amerykańscy żołnierze 82 Dywizji Powietrznodesantowej spacerują w pobliżu hali G2A Arena po przylocie na lotnisko Rzeszów-Jasionka w Jasionce 8 lutego 2022 r. Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl przez REUTERS . POLSKA OUT. ZAKAZ SPRZEDAŻY KOMERCYJNEJ I REDAKCYJNEJ W POLSCE./File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 12 lutego (Reuters) – Stany Zjednoczone wyślą do Polski 3 000 dodatkowych żołnierzy, powiedział minister obrony Polski pod koniec piątku, potwierdzając wcześniejszy raport Reutera, ponieważ Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe na Białorusi i Morzu Czarnym po rozbudowie swoich sił w pobliżu Ukrainy.

Dodatkowe oddziały zostaną wysłane do Polski w najbliższych dniach, poinformowało w piątek agencji Reuters czterech amerykańskich urzędników.

Rozmieszczenie następuje, gdy Waszyngton ostrzega, że ​​Rosja może zaatakować Ukrainę. Rosja zaprzecza, że ​​planuje inwazję, twierdząc, że broni własnego bezpieczeństwa przed agresją sojuszników z NATO. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak napisał w piątek na Twitterze, że Polska jest gotowa na przyjęcie wojsk amerykańskich w każdej chwili.

„Administracja USA wyśle ​​do Polski dodatkowe 3000 żołnierzy ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie. Rozmawiałem dziś o tej sprawie z (sekretarzem obrony USA Lloydem) Austinem” – powiedział. „Jesteśmy gotowi w każdej chwili powitać żołnierzy amerykańskich w Polsce”.

Dodatkowi żołnierze wzmocnią siły amerykańskie w południowo-wschodniej części Polski, powiedział Błaszczak w sobotę dziennikarzom.

„Fakt, że do sił Stanów Zjednoczonych w Polsce wkrótce dołączą dodatkowe wojska, świadczy o bardzo poważnym traktowaniu… zagrożeń, które nadchodzą ze Wschodu” – powiedział.

Urzędnicy amerykańscy, rozmawiając z Reuters pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli, że rozmieszczenie żołnierzy będzie pochodzić z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z siedzibą w Fort Bragg w Karolinie Północnej, a nie z sił amerykańskich w Europie.

Oczekuje się, że będą w Polsce w przyszłym tygodniu, powiedzieli.

Jeden z urzędników określił to jako znaczące wdrożenie.

Inny urzędnik powiedział, że rozkaz rozmieszczenia został podpisany przez Austina pod kierunkiem prezydenta Joe Bidena.

Żołnierze są oprócz 8500 żołnierzy już w stanie pogotowia, aby w razie potrzeby byli gotowi do rozmieszczenia w Europie, oraz prawie 3000 amerykańskich żołnierzy, o których administracja poinformowała na początku tego miesiąca, że ​​rozmieszczą się w Polsce i Rumunii.

Rzecznik MON nie potwierdził żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących terminu rozmieszczenia.

Rosja zgromadziła już ponad 100 000 żołnierzy w pobliżu Ukrainy, a w tym tygodniu rozpoczęła wspólne ćwiczenia wojskowe na sąsiedniej Białorusi oraz ćwiczenia morskie na Morzu Czarnym.

Chociaż Moskwa zaprzecza planom inwazji na Ukrainę, Moskwa powiedziała, że ​​może podjąć nieokreślone „wojskowo-techniczne” działania, jeśli nie zostaną spełnione szereg żądań, w tym obietnice NATO, że nigdy nie wpuszczą Ukrainy i wycofają siły z Europy Wschodniej.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ostrzegają, że inwazja może nadejść w ciągu kilku dni.

Administracja Bidena wezwała obywateli amerykańskich do opuszczenia Ukrainy teraz, podkreślając, że nie wyśle ​​wojsk amerykańskich na Ukrainę, aby pomogły im uciec z kraju, jeśli dojdzie do inwazji Rosji.

Chociaż Stany Zjednoczone nie mają obecnie żadnych okrętów na Morzu Czarnym, Marynarka Wojenna USA wysłała w ostatnich tygodniach do Europy cztery dodatkowe niszczyciele.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Idrees Ali i Phila Stewarta Dodatkowe reportaże Alicji Ptak i Joanny Plucińskiej w Warszawie Montaż: Rosalba O’Brien, Frances Kerry, Kirsten Donovan

Nasz standard: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *