Connect with us

Zabawa

Wybierz wyzwanie: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Published

on

Jutro, 8 marca, jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Będziemy świętować tutaj na chess24 wielkim wydarzeniem drużynowym kobiet z graczami z chess24, CoChess, Chessable i PlayMagnus. Ale najpierw Sean Marsh przygląda się historii i celom dnia.

Przed powrotem do specyficznego świata szachów warto umieścić tę okazję w odpowiednim kontekście i zrozumieć cele dnia.

Historia dnia

Dzień zainaugurowano na wniosek Clary Zetkin na Międzynarodowej Konferencji Kobiet Pracujących w Kopenhadze w 1910 roku.

Clara Zetkin – Przewodnicząca Biura Kobiet Partii Socjaldemokratycznej w Niemczech – zaproponowała, aby każdy kraj na świecie obchodził Dzień Kobiet w określony dzień każdego roku. Podstawową ideą było umożliwienie kobietom sprostania ich wymaganiom w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Międzynarodowy Dzień Kobiet potrzebował kilku lat, aby w pełni się ugruntować, a ze względu na pomieszanie kalendarza między formatami juliańskimi i gruzińskimi minęło trochę czasu, zanim data 8 marca stała się powszechnie przyjęta.

Cele Międzynarodowego Dnia Kobiet

Witryna internetowa dla Międzynarodowy Dzień Kobiet wymienia cztery główne cele na dany dzień:

  • Świętuj sukcesy kobiet
  • Podnoszenie świadomości równości kobiet
  • Lobby na rzecz przyspieszonej równości płci
  • Zbiórka funduszy dla Organizacje charytatywne dla kobiet

Jest też motyw przewodni na rok 2021, którym jest „Wybierz wyzwanie”, ponieważ „Wyzwany świat jest czujnym światem”. Z wyzwania wyłania się zmiana. ’

Wyzwania w świecie szachów

Często zadawane pytanie: „Czy kobiety mogą grać w szachy równie dobrze jak mężczyźni?”

Odpowiadać: „Oczywiście, że możesz!”

Vera Menchik wygrała pierwsze mistrzostwa świata w szachach kobiet w 1927 roku i utrzymywała ten tytuł aż do swojej śmierci w 1944 roku. Menchik z powodzeniem rywalizowała także z mężczyznami w turniejach szachowych.

Wiele powiedziano o nieoficjalnym klubie Vera Menchik. Według legendy początkowo „stworzył” go lekceważąco mistrz szachowy Albert Becker. Becker zasugerował, że każdy mężczyzna, który przegra z Menchikiem, powinien dołączyć do klubu. Dzięki poetyckiej sprawiedliwości Becker stał się pierwszym „członkiem” klubu, kiedy przegrał z Menchikiem w wielkim turnieju w Karlowych Warach w 1929 roku.

READ  Miss Polski 2011 publicznie dzieli się swoimi niezapomnianymi wakacjami „Samui Plus”

dołączyć do klubu

Vera Menchik – Albert Becker
Carlsbad, 1929

Białe do zabawy

To jest całkowicie nieszczęśliwa pozycja dla czarnych. Każdy kawałek bieli wygląda lepiej niż czarny. Nic dziwnego, że gra nie trwała długo.

39.Nb5!

Zaatakuj wieżę i zagrozić widelcowi rycerza na k6.

39 … Rd7

39 … cxb5 też nie było dobre z powodu 40.Rxc7. 39 … We7 było tak samo dobre jak wszystko inne, ale czarne nadal powinny przegrać po 40. Sd6 + i 41.Gxc8.

40.e6 +

Rozwidlaj króla i wieżę. Becker cofnął się. 1-0.

Becker znalazł się w znanym towarzystwie; Wśród ofiar Menchika byli tacy jak Max Euwe (mistrz świata 1935-7), Samuel Reshevsky, Mir Sultan Kahn, Edgard Colle i wielu innych znanych graczy.

Pokonuj granice

Judit Polgár przekroczyła więcej szachowych granic niż jakakolwiek inna kobieta. Jej przerażający styl ataku przyniósł Judit zwycięstwa nad nie mniej niż 11 mistrzami świata – w tym Magnusem Carlsenem, Garrym Kasparowem, Anatolijem Karpowem i Borisem Spasskim. Ponadto gry zazwyczaj charakteryzowały się taktycznym polotem Judit.

Judit Polgár – Anatoly Karpov
7th Essent Tournament, 2003

Białe do zabawy

25.Gxh7 +! Kxh7

26.Hh5 + 1-0

Karpow zrezygnował z tej beznadziejnej pozycji. 26 … Kg8 27.Gxg7 Kxg7 28.Rg3 + Kf6 29.Hg5 Mat jest przykładem tego, co mają czarne.

Zaprezentowałem kilka bardziej atakujących gier Judit w pliku Opublikuj na Chessable w piątek.

Anna Rudolf pokazała partie Judit Polgar i obecnego nr. 1 Hou Yifan w serii filmów chess24 Great Games by Women.

Popkultury

Słynna seria Netflix, Gambit królowejpodbił świat. Najczęstszym pytaniem, które mi zadawano w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jest: „Czy ją widziałeś?”.

Pomimo tego, że seria zawiera materiały nieodpowiednie dla młodszej widowni, pomogła zmienić postrzeganie wielu widzów, którzy zawsze wierzyli, że szachy to gra dla mężczyzn. Prawdopodobnie w przygotowaniu jest kontynuacja. Jeśli tak się nie stanie, szachy stracą swój ważny punkt zaczepienia w kulturze popularnej właśnie wtedy, gdy miały realną szansę na osiągnięcie czegoś bardzo znaczącego.

READ  Dystrybutor Vision Films i jego producenci szerzą dobrą wolę poprzez kino na rzecz Ukrainy

wzory do naśladowania

Młodzi ludzie potrzebują wzorów do naśladowania. Włącz wiadomości, a odniesiesz wrażenie, że w tej chwili jest ich bardzo mało. Jeśli spojrzysz trochę bliżej domu, nadal ją znajdziesz.

Arcymistrzowie szachowi nie muszą być wzorami do naśladowania. Ważniejsze cechy to umiejętność komunikowania się i inspirowania, pracowitość, szacunek i nie bój się być sobą. Żadna z tych właściwości nie wymaga tytułu.

inspirujących ludzi

Pracuję z wieloma inspirującymi kobietami, w tym z następującymi.

Pani FIDE Master Sarah Longson jest jedna Autor szachów ale co ważniejsze, organizatorem (wraz z Alexem Longsonem) jest Wyzwanie szachowe Delancey UK Schoolsinspiruje tyle samo dziewcząt, co chłopców w setkach szkół.

Jest wywiad Chessable z Sarah Tutaj.

W Austrii Kineke Mulder specjalizuje się we wprowadzaniu szachów do społeczności i wpływa na życie wielu ludzi, w tym wielu uchodźców. To inspiruje public relations w najlepszym wydaniu. Historia jest w wywiad trzyczęściowy.

Jo Hutchinson osiągnął tak wiele w świecie szachów, od nauczania w szkołach po mówienie w szachach Konferencja szachowa w Londynie 2019 – i praktycznie wszystko inne pomiędzy. Szachowa historia Jo jest tu powiązany, chociaż od tego czasu ich działalność i doświadczenie szachowe znacznie się rozwinęły.

Ważny temat

Wspomniana London Chess Conference 2019 poruszała temat szachów i awansu kobiet.

Konferencja wywołała wiele znakomitych dyskusji (czasem gorących!) Na ten ważny temat, stworzyła przestrzeń do otwartej wymiany poglądów i pomysłów oraz stała się trampoliną do nowych inicjatyw.

Niestety, niektóre inicjatywy zostały zdominowane przez globalną pandemię, która po niej nastąpiła, ale dyskusje wciąż trwają i jestem pewien, że po ustąpieniu obecnego stanu wyjątkowego nastąpi wiele nowych wydarzeń.

Wydarzenia z okazji Dnia Kobiet

Dziś, w niedzielę, 7 marca, nasza polska strona chess24 we współpracy z wydawcą Insignis organizuje grę, w której cztery najbardziej doświadczone Polki – wszystkie zdobyły mistrzostwo Polski kobiet – zmierzą się z czterema aspirującymi młodymi zawodniczkami. Każdy gracz gra każdego członka drugiej drużyny dwukrotnie za pomocą 3 + 2 Blitz. Wszystkie mecze można oglądać od 17:00 CET tutaj na chess24. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule w języku polskim.

READ  Kamerzysta The Getaway King przedstawia w dużej mierze prawdziwą historię

Następnie, w sam Dzień Kobiet, mamy duże wydarzenie zespołowe z kobiecymi drużynami z całej Play Magnus Group.

Turniej 3 + 0 Blitz rozpoczyna się o 20:00 CET. Pepe Cuenca i Raluca Sgircea publikują tutaj komentarze na żywo na chess24. Będziemy również cieszyć się gościnnymi występami największej szachistki wszechczasów, Judit Polgar, a także Juga di Prima, która zaprezentuje swoją nową piosenkę CHESS DIVAS.

Wyprzedaż szachów

Jest nowy Wyprzedaż do szachów aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet i zobaczyć w akcji najlepszych pisarzy i prezenterów.

Sprzedaż nie potrwa długo, więc nie zostawiaj jej za późno na okazję.

Końcowe przemyślenia

Dla tych, którzy czekają, aby zapytać: „Czy zamierzamy również świętować na blogu Międzynarodowy Dzień Mężczyzn?” Odpowiedź brzmi tak; W swoim dzienniku zanotowałem datę, piątek 19 listopada 2021 roku.

Nie musisz być mężczyzną, aby grać w szachy i nie musisz być kobietą, aby szerzyć równość. To błędne przekonanie, że mężczyźni nie mogą być feministami. Oczywiście, jeśli trzymamy się standardowej definicji „feminizm to wiara w pełną społeczną, ekonomiczną i polityczną równość kobiet”, wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że nazywamy się feministkami.

Pamiętaj: „Świat wyzwań to świat czujny. Z wyzwania wyłania się zmiana. ’


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *