Connect with us

Świat

Wulkan na Filipinach: władze ewakuują tysiące, gdy Taal wyrzuca pióropusz o wysokości mili

Published

on

Alarm dla wulkanu Taal, około 70 km (45 mil) na południe od centrum Manili, został uaktualniony do poziomu 3 z poziomu 2 w skali 5-poziomowej, co oznacza, że ​​„jest przy intruzji magmy Major daje krater, który może dalej napędzać kolejne erupcje ”.

„Magma w płytkiej części krateru weszła w interakcję z wodą i wywołała erupcję zwaną aktywnością freatomagmatyczną” – powiedział Renato Solidum, szef Agencji Wulkanologicznej, stacji radiowej DZMM.

Solidum powiedział jednak, że aktywność nie będzie tak wybuchowa, jak erupcja w styczniu 2020 r., a opady popiołu mogą być ograniczone do społeczności wewnątrz wulkanu, który znajduje się pośrodku jeziora.

Władze ewakuowały ponad 1100 osób mieszkających w społecznościach nad jeziorem w pobliżu wulkanu, podała agencja ds. katastrof. Ewakuowani to rybacy i pracownicy klatek rybnych w jeziorze.

Taal to jeden z najmniejszych aktywnych wulkanów na świecie. Chociaż ma tylko 311 metrów wysokości, może być śmiertelna, a erupcja w 1911 roku zabiła ponad 1300 osób.

w Styczeń 2020Taal wystrzelił kolumnę popiołu i pary o wysokości do 15 km, zmuszając ponad 100 000 osób do ewakuacji, podczas gdy dziesiątki lotów zostały odwołane.

Ciężki popiół przypominający węgiel spadał na miasta i wsie, pokrywając wszystko. Pod ciężarem uginały się domy i drzewa. Dotknięte obszary nie miały ani elektryczności, ani świeżej wody.

w Lipiec zeszłego rokuWładze ponownie ewakuowały tysiące po tym, jak Taal wyrzucił 1 km (0,6 mili) pióropusz gazu i pary.

Wulkan Taal znajduje się na szczycie Pierścienia Ognia — pasa w kształcie podkowy w basenie Oceanu Spokojnego, gdzie znajduje się większość aktywnych wulkanów na świecie. Jest to również miejsce, w którym 90% trzęsień ziemi ma miejsce, gdy płyty tektoniczne zderzają się i powodują wstrząsy.

„Pierścień” rozciąga się wzdłuż 40 000-kilometrowego łuku od granicy płyty Pacyfiku, przez mniejsze płyty, takie jak Filipińska Płyta Morska, do płyt Cocos i Nazca, które wytyczają brzeg Oceanu Spokojnego.

READ  Dowódca drona irańskiej Gwardii Rewolucyjnej za atakiem na statek
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.